Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szpital Specjalistyczny Spółka z o.o.

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 lutego 2013 15:48

Dramatyczna sytuacja zadłużonego na ponad 92 mln zł Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i zgoda samorządu na jego przekształcenie w spółkę, była głównym tematem sesji pomorskiego Sejmiku. Dług szpitala to jedna dziesiąta część budżetu województwa. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie będzie przekształcany w spółkę prawa handlowego. Da to pomoc państwa – niespełna 17 mln zł. To kropla w morzu potrzeb.


Rządząca Pomorzem PO ma jedną receptę – spółka prawa handlowego. Pełniący obowiązki dyrektora Zbigniew Krzywosiński z Departamentu Zdrowia UMWP przygotował opracowanie stanu finansów szpitala w Kościerzynie. Radni Sejmiku zdecydowali, że szpital będzie przekształcany i dofinansowany. Poza wsparciem samorządu województwa kwotą blisko 20 milionów złotych. Kwota zobowiązań, które musi przejąć nowotworzony podmiot to 32,6 mln zł. Zarząd woj. pomorskiego liczy, że województwo odzyska 16,9 mln zł w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Jak twierdzi wicemarszałek województwa Hanna Zych-Cisoń, przekształcenie w spółkę ma uratować placówkę od bankructwa, a takie przekształcenie szpitala pozwoli na szukanie inwestorów. Czy nowa spółka z gigantycznym długiem poradzi sobie na rynku?


W środę zaś zapowiada się burzliwa sesja Rady Miasta Kościerzyny. Mają na nią przybyć marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, mieszkańcy Kościerzyny, lekarze i związkowcy z kościerskiego szpitala.
- Rządząca Platforma Obywatelska nie ma żadnej recepty na zapaść ochrony zdrowia. Dramatyczne błędy w systemie organizacji opieki zdrowotnej skutkują gigantycznym zadłużeniem szpitala. Załoga jest zaniepokojona o miejsca pracy, warunki pracy i wynagrodzenia. W połowie przekształconych zakładów opieki zdrowotnej zmieniły się warunki pracy i płacy. Niewydolność systemu i nieudolność władzy skutkuje tym, że mieszkańcy regionu zostaną pozbawieni społecznej opieki zdrowotnej - Andrzej Pufelski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „S” w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Przed tygodniem także Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność” negatywnie zaopiniował przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej - szpitala w Kościerzynie, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdaniem związkowców to pierwszy krok do prywatyzacji szpitala. Przekształcenie nie uwalnia nowej spółki od balastu długów. Na starcie więc nowopowołany podmiot będzie borykał się z problemem zadłużenia. Pomimo wprowadzenia w życie programu restrukturyzacji oraz rezygnacji pracowników z części wynagrodzeń należnych zgodnie z Regulaminem Wynagradzania Szpitala, jak również z odstąpienia przez organizacje związkowe z zaległej kwoty ok. 2,5 mln zł. należnego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych za lata 2010 i 2011 szpital w ubiegłym roku przyniósł 11,5 mln zł. strat.


Czy rządząca Pomorzem PO ma receptę na ochronę zdrowia? Na razie przekształcono na Pomorzu pięć szpitali. Trwa karuzela stanowisk na szpitalnych dyrektorskich fotelach.
- Zdziwienie budzi stwierdzenie, że zarząd województwa przez lata zwlekał z decyzjami, a teraz udaje, że wszyscy zostali zaskoczeni. Zatem w Kościerzynie kontrola urzędu marszałkowskiego nad szpitalem była iluzoryczna? Nie ma samorządowej kontroli nad szpitalem, pytam więc jak jest z innymi jednostkami, których urząd marszałkowski jest organem założycielskim? Kto pozwolił by elementy dochodowe w strukturze szpitala, jak diagnostyka, były oddane w pacht na rzecz innych spółek. Gdzie był burmistrz Kościerzyny? - pyta w rozmowie z nami poseł PiS Andrzej Jaworski.


Z kolei również opozycyjny SLD domaga się uruchomienia mechanizmów kontrolnych.
- Co się działo w szpitalu w Kościerzynie? Jeśli dług narastał, by osiągnąć tak gigantyczne rozmiary to chcemy odpowiedzi na pytanie czyżby ktoś stworzył system wyprowadzania pieniędzy, czy mówiąc wprost kradł. I tu jest zadanie dla organów śledczych. Czy może cały system opieki zdrowotnej i jej finansowania pod rządami PO jest do niczego. Nie działa ani nadzór właścicielski, ani NFZ? Efekt będzie taki, że mieszkańcy regionu, chorzy, zostaną wywłaszczeni z publicznej opieki zdrowotnej, a mienie szpitala, czyli de facto spółki, trafi do podmiotu, który z tymi obciążeniami i tak się nie utrzyma – uważa szef gdańskiego SLD Marek Formela i chce rozwiązania dylematu: czy tu zawinili ludzie, czy to system jest niewydolny?


Wcześniej Zarząd Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD wyrażał już zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją finansową w publicznych szpitalach pomorskiej służby zdrowia.   Kolejne ważne społecznie placówki ujawniają olbrzymie problemy finansowe, które degradują ich funkcje lecznicze, mimo, że art. 68 Konstytucji RP na władze publiczne nakłada obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Zarząd Pomorskiej RW SLD domaga się rezygnacji Pani Hanny Zych-Cisoń z funkcji wicemarszałka, przejęcia nadzoru nad służbą zdrowia przez marszałka Mieczysława Struka i zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku poświęconej sytuacji w pomorskiej służbie zdrowia. Krytycy stylu zarządzania szpitalami wskazują też na absurdy w działalności szpitala w Kościerzynie – z jednej strony nie wykonał on ubiegłorocznego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia 1 mln zł i musi zwrócić te pieniądze, z drugiej - w innych obszarach wypracował tzw. nadwykonania, za które NFZ musi zapłacić 1,8 mln zł. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież