Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy nie chcą się rewitalizować?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 marca 2013 15:20

Wraz ze zmodernizowaniem i remontem budynków, dróg i ulic w Gdańsku Letnicy, trwa tzw. rewitalizacja społeczna mieszkańców tej dzielnicy.



Pod tą dość nieszczęśliwą i niewdzięczną nazwą projektu, którego pełna nazwa brzmi: „Od ulicy do EURO 2012! ‒ rewitalizacja społeczna mieszkańców dzielnicy Letnica” kryją się działania mające pomóc mieszkającym tam ludziom w poprawieniu jakości ich życia.

Działania społeczne
– Rewitalizacji dzielnic nie można sprowadzać do wyremontowanych fasad, budynków czy ulic. Rewitalizacja to jest proces, który polega na trwałej zmianie wizerunku dzielnicy – mówił Grzegorz Sulikowski, podczas konferencji podsumowującej działania rewitalizacyjne w Gdańsku Letnicy. – Do tego służą zarówno działania inwestycyjne, jak i działania społeczne. To przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych, rozwijanie kwalifikacji zawodowych osób zagrożonych bezrobociem, czy poprawa stanu bezpieczeństwa. Dlatego uzupełnienie działań inwestycyjnych w procesie rewitalizacji stanowią zadania o charakterze społecznym ukierunkowane na mieszkańców dzielnicy i ich najbliższe otoczenie, na zmianę jakości i stylu ich życia. Nie bez znaczenia jest też integracja mieszkańców.

Specjaliści czekają
W tym celu uruchomiono m.in. Punkt Konsultacji Obywatelskich w budynku przy ul. Suchej 29 w Gdańsku Letnicy. W pokoju 115, każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00, przyjmują specjaliści z różnych dziedzin, którzy służą pomocą: w poniedziałek i piątek przyjmuje psycholog, we wtorek i piątek można skorzystać z porady doradcy zawodowego, we wtorek i środę pomoże pracownik socjalny, a w poniedziałek i piątek możemy liczyć na spotkanie z doradcą finansowym. Odbywają się tam także zajęcia z tańca towarzyskiego. Z konsultacji tych można skorzystać bezpłatnie, pracownicy czekają na beneficjentów w wyznaczonych terminach.

Choć działania te wydają się całkiem szczytne i potrzebne, to mieszkańcy nie często korzystają jednak z darmowych konsultacji. Dowiaduję się, że jak na razie największe zainteresowanie budzi taniec towarzyski.

Zainteresowania brak
O zerowej chęci skorzystania z usług Punktu, przekonuję się osobiście. Gdy przyjechałam na ostatni dzień półkolonii organizowany w tym miejscu, które według planu miały odbywać się w drugim tygodniu ferii od poniedziałku do środy w godz. 15.30-18.00, nie spotkałam żadnego dziecka, które chciałoby spędzić tutaj swój wolny czas. Minęłam się tylko z panią, która przyszła po pomoc z Unii Europejskiej.


alt

W budynku przy ul. Suchej 29, w pokoju 115 przyjmują specjaliści w ramach Punktu Konsultacji Obywatelskich


W czym mogę pomóc?
Specjaliści, których zastałam w tym miejscu, oczywiście czekali na dzieci, klientów i mieszkańców. Są do ich dyspozycji, mają chęci i chcą pomagać, dlatego proszą o zgłaszanie im sugestii, w jaki jeszcze sposób mogą świadczyć swoje usługi, jak zaangażować się w życie mieszkańców, jakie mają potrzeby?

PIT rozliczą za darmo
Na razie starają się dotrzeć do letniczan z różnymi propozycjami. Jedną z nich jest choćby rozliczenie, oczywiście bezpłatnie, rocznego PIT-u przez doradcę finansowego w poniedziałki i piątki w godzinach 15.00-19.00.

Zabawa dla kobiet
6 marca zaplanowano zaś „Dzień Kobiet ‒ Każdego dnia!”. Od godz. 17.00 do 19.00 odbędzie się spotkanie poświęcone przede wszystkim kobietom, będzie rozmowa o profilaktyce piersi, coś słodkiego... i pięknego, czyli nauka filcowania. Wydarzenie to jest organizowane przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury GAMA.

Może warto zastanowić się nad funkcjonowaniem Punktu Konsultacji Obywatelskich? Czy rzeczywiście spełnia swoje zadanie? Czy taka formuła dotarcia do letniczan jest skuteczna? Może warto sprawdzić, ilu rzeczywiście mieszkańców Letnicy, korzysta z porad Punktu? Bo jeśli zainteresowanie tym projektem jest znikome, to może warto pomyśleć o bardziej skutecznym sposobie dotarcia do mieszkańców, tak by rzeczywiście mogli z tej pomocy faktycznie skorzystać...

Punkt Konsultacji Obywatelskich
ul. Sucha 29, pokój 115
Gdańsk Letnica
każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież