Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieszkańcy nie chcą się rewitalizować?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 marca 2013 15:20

Wraz ze zmodernizowaniem i remontem budynków, dróg i ulic w Gdańsku Letnicy, trwa tzw. rewitalizacja społeczna mieszkańców tej dzielnicy.Pod tą dość nieszczęśliwą i niewdzięczną nazwą projektu, którego pełna nazwa brzmi: „Od ulicy do EURO 2012! ‒ rewitalizacja społeczna mieszkańców dzielnicy Letnica” kryją się działania mające pomóc mieszkającym tam ludziom w poprawieniu jakości ich życia.

Działania społeczne
– Rewitalizacji dzielnic nie można sprowadzać do wyremontowanych fasad, budynków czy ulic. Rewitalizacja to jest proces, który polega na trwałej zmianie wizerunku dzielnicy – mówił Grzegorz Sulikowski, podczas konferencji podsumowującej działania rewitalizacyjne w Gdańsku Letnicy. – Do tego służą zarówno działania inwestycyjne, jak i działania społeczne. To przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych, rozwijanie kwalifikacji zawodowych osób zagrożonych bezrobociem, czy poprawa stanu bezpieczeństwa. Dlatego uzupełnienie działań inwestycyjnych w procesie rewitalizacji stanowią zadania o charakterze społecznym ukierunkowane na mieszkańców dzielnicy i ich najbliższe otoczenie, na zmianę jakości i stylu ich życia. Nie bez znaczenia jest też integracja mieszkańców.

Specjaliści czekają
W tym celu uruchomiono m.in. Punkt Konsultacji Obywatelskich w budynku przy ul. Suchej 29 w Gdańsku Letnicy. W pokoju 115, każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00, przyjmują specjaliści z różnych dziedzin, którzy służą pomocą: w poniedziałek i piątek przyjmuje psycholog, we wtorek i piątek można skorzystać z porady doradcy zawodowego, we wtorek i środę pomoże pracownik socjalny, a w poniedziałek i piątek możemy liczyć na spotkanie z doradcą finansowym. Odbywają się tam także zajęcia z tańca towarzyskiego. Z konsultacji tych można skorzystać bezpłatnie, pracownicy czekają na beneficjentów w wyznaczonych terminach.

Choć działania te wydają się całkiem szczytne i potrzebne, to mieszkańcy nie często korzystają jednak z darmowych konsultacji. Dowiaduję się, że jak na razie największe zainteresowanie budzi taniec towarzyski.

Zainteresowania brak
O zerowej chęci skorzystania z usług Punktu, przekonuję się osobiście. Gdy przyjechałam na ostatni dzień półkolonii organizowany w tym miejscu, które według planu miały odbywać się w drugim tygodniu ferii od poniedziałku do środy w godz. 15.30-18.00, nie spotkałam żadnego dziecka, które chciałoby spędzić tutaj swój wolny czas. Minęłam się tylko z panią, która przyszła po pomoc z Unii Europejskiej.


alt

W budynku przy ul. Suchej 29, w pokoju 115 przyjmują specjaliści w ramach Punktu Konsultacji Obywatelskich


W czym mogę pomóc?
Specjaliści, których zastałam w tym miejscu, oczywiście czekali na dzieci, klientów i mieszkańców. Są do ich dyspozycji, mają chęci i chcą pomagać, dlatego proszą o zgłaszanie im sugestii, w jaki jeszcze sposób mogą świadczyć swoje usługi, jak zaangażować się w życie mieszkańców, jakie mają potrzeby?

PIT rozliczą za darmo
Na razie starają się dotrzeć do letniczan z różnymi propozycjami. Jedną z nich jest choćby rozliczenie, oczywiście bezpłatnie, rocznego PIT-u przez doradcę finansowego w poniedziałki i piątki w godzinach 15.00-19.00.

Zabawa dla kobiet
6 marca zaplanowano zaś „Dzień Kobiet ‒ Każdego dnia!”. Od godz. 17.00 do 19.00 odbędzie się spotkanie poświęcone przede wszystkim kobietom, będzie rozmowa o profilaktyce piersi, coś słodkiego... i pięknego, czyli nauka filcowania. Wydarzenie to jest organizowane przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury GAMA.

Może warto zastanowić się nad funkcjonowaniem Punktu Konsultacji Obywatelskich? Czy rzeczywiście spełnia swoje zadanie? Czy taka formuła dotarcia do letniczan jest skuteczna? Może warto sprawdzić, ilu rzeczywiście mieszkańców Letnicy, korzysta z porad Punktu? Bo jeśli zainteresowanie tym projektem jest znikome, to może warto pomyśleć o bardziej skutecznym sposobie dotarcia do mieszkańców, tak by rzeczywiście mogli z tej pomocy faktycznie skorzystać...

Punkt Konsultacji Obywatelskich
ul. Sucha 29, pokój 115
Gdańsk Letnica
każdego dnia w godzinach od 15.00 do 19.00

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież