Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sesyjny czwartek śmieciowy...

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 lutego 2013 11:33

altPrawdopodobnie podczas czwartkowej (28 lutego) sesji Rady Miasta Gdańska rozstrzygnie się sprawa opłat za wywóz i utylizację odpadów komunalnych. Nowe zasady naliczania tych opłat mają obowiązywać według wymogów UE od lipca 2013 roku.


Gdańscy radni już pod koniec minionego roku mieli w planach zatwierdzić nowe stawki, ale postanowili przeprowadzić w tej spornej kwestii jeszcze bardziej szczegółowe konsultacje. Polegały one na tym, że bezpośrednio po styczniowej sesji radni PO spotkali się potajemnie i przegłosowali wariant powierzchniowy. Czyli opłaty za wywóz śmieci uzależnione będą od powierzchni zajmowanych mieszkań, tj. 66 groszy za posegregowane i 88 groszy za mieszane. Z tym kuriozalnym zastrzeżeniem, że ci bardziej zamożni, posiadający wille powyżej 110 m kw., za każdy kolejny metr będą płacić po jednym groszu od każdego metra kwadratowego. Czyli lokatorzy willi o powierzchni 310 m kw, za ten „nadmetraż” powyżej 110 m kw. zapłacą... aż 200 groszy, czyli... tylko 2 złote.


To tylko gdańscy radni PO mogli wymyślić takie cenowe kuriozum za wywóz odpadów komunalnych. Okazali się być lepszymi od wiceprezydenta Macieja Lisickiego (również PO), który przez dłuższy czas upierał się przy wariancie ryczałtowym. Niestety nie tak korzystnym dla... bogaczy.
Bogacze jakoś sobie z tymi podwyższonymi prawie o sto procent opłatami poradzą. Co jednak pocznie większość społeczeństwa, która ledwie co wiąże koniec z końcem...


W ich imieniu głos zabrał Zarząd Rady Miejskiej SLD w Gdańsku. Wystosował w tej sprawie swoje stanowisko, w którym sprzeciwia się zaproponowanemu przez Miasto Gdańsk projektowi tzw. „uchwały śmieciowej”. Metodę powierzchniową uznano za niesprawiedliwą. Jej wprowadzenie spowoduje, że mieszkańcy Gdańska zostaną obciążeni opłatami w sposób chaotyczny i nieadekwatny do ilości faktycznie wytwarzanych odpadów. Nawet wiceprezydent Maciej Lisicki w swojej analizie określił tą metodę jako „niesprawiedliwą”, wskazując na „brak adekwatności powierzchni lokalu do liczby odpadów”.


Przewodniczący Zarządu Rady Miasta SLD w Gdańsku Marek Formela, proponuje przyjęcie bardziej sprawiedliwej metody naliczania opłaty, czyli tzw. metody osobowej. Twierdzi, że warto skorzystać z opinii zarządców gdańskich spółdzielni mieszkaniowych, którzy jednogłośnie postulują wprowadzenie takiego rozwiązania. Jednocześnie też wskazują, że wedle ich wyliczeń, opłata za wywóz odpadów niesegregowanych nie powinna przekraczać 15 zł od osoby. Podobnego zdania jest duża część samorządów. Dla przykładu w Elblągu i Olsztynie przyjęto właśnie metodę osobową, z opłatą od jednej osoby, odpowiednio 14,50 zł i 14,41 zł.  


Radny PiS Kazimierz Koralewski opowiada się za stawką 10,00-11,50 zł od osoby. Ma jednak duże wątpliwości, czy wariant „osobowy” uda się przegłosować podczas czwartkowej sesji.


Jeśli wygra wariant „powierzchniowy”, to jak zapowiedział Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych: - My będziemy protestować poprzez zaskarżenia podjętych przez gdańskich radnych uchwał. Będziemy się domagać rzetelnych konsultacji. Jeśli nie będzie po naszej myśli, to zaskarżymy do wojewody pomorskiego uchwałę Rady Miasta Gdańska.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież