Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o...
Reklama
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Narodowe Centrum Sportów Motorowych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 lutego 2013 18:52

Narodowemu Centrum Sportów Motorowych poświęcona była międzynarodowa konferencja, która odbyła się w dniach 25-26 lutego w  AmberEXPO w Gdańsku. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział na wstępie, że za wcześnie jest obecnie mówić o kosztach budowy oraz o tym, kto te Centrum wybuduje.- Jesteśmy dopiero na początku publicznego wdrażania tego projektu. Pokazania, że Gdańsk jest gotowy i ma odpowiedni teren na tą inwestycję. Najlepszą formułą byłoby partnerstwo publiczno-prywatne. Liczę na wsparcie koncernów paliwowych i na firmy zagraniczne. Centrum mogłoby być zbudowane na 190-hektarowym terenie w południowej części miasta, pomiędzy dzielnicą św. Wojciech, a Rotmanką, na granicy z gminą Pruszcz Gdański. Już od kilku lat odbywają się tam imprezy motocrossowe - powiedział prezydent Adamowicz.


altSekretarz stanu w ministerstwie sportu Grzegorz Karpiński przypomniał, że pierwsze pomysły powstania takiego Centrum pochodzą z 2009 r. Jest na tą inwestycję pełne poparcie ze strony ministerstwa. Tym bardziej, że temu celowi przyświeca też idea poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego przez polskich kierowców. - Przez ten cały czas z naszej strony była jasna deklaracja, że będziemy chcieli budować takie centrum. Jesteśmy na etapie, kiedy zaczynamy przygotowywać koncepcję, aby wykorzystać najlepsze praktyki funkcjonowania tego typu obiektów w Europie.


alt


- Z zazdrością patrzymy na naszych sąsiadów jak Czechów, Słowaków i Węgrów, którzy w ostatnich latach dość mocno modernizowali lub budowali takie tory, na których odbywają się nawet zawody Formuły 1 i mistrzostwa świata w wyścigach motocyklowych - powiedział Andrzej Witkowski, Prezes Polskiego Związku Motorowego, przyznając, że w gdańskim Centrum mógłby powstać 4-5 kilometrowy tor do wyścigów samochodowych i motocyklowych oraz tor kartingowy. - Młodzi ludzie muszą mieć możliwość bezpiecznego ścigania się na torze. Tylko takim sposobem możemy doczekać się następców Roberta Kubicy. W pobliskich Kolibkach przez 9 lat Mirosław Zdanowicz organizował różne wyścigi mechanicznych pojazdów. W obecnych realiach teren ten jest już zbyt mały. Ten nowy 190-hektarowy doskonale nadaje się do budowy wyścigowego toru. Dzięki tej inwestycji Gdańsk za kilka lat ma szanse stać się polską stolicą sportu. 


altDebata o NCSM to dyskusja o potrzebie utworzenia ośrodka, na terenie którego mogłyby się odbywać imprezy sportowe o randze międzynarodowej, będącego jednocześnie miejscem w którym istniałaby możliwość doskonalenia technik jazdy, jak również aktywnego wypoczynku.


Andrzej Borowczyk specjalista od wyścigów Formuły 1 poparł tą inicjatywę twierdząc, że powstanie Centrum będzie też doskonałą ofertą dla krajów nadbałtyckich.


Krystian Sobierajski, relacjonujący w Polsacie wyścigi samochodowe, jako przykład podał Finlandię zamieszkiwaną zaledwie przez 5,5 mln mieszkańców, a posiadającą najlepszych w świecie rajdowców samochodowych. Dzięki temu, bo niemal w każdym mieście ma tory kartingowe. Podobnie jest w Niemczech, zaś w Holandii podobny tor jaki ma powstać w Gdańsku, jest tam wykorzystywany niemal przez cały rok.
Mikołaj Madej z TVP Łódź opowiedział się za budową toru wielofunkcyjnego. - Jeśli powstała idea jego budowy, to już musi się zrodzić koncepcja wyszukania odpowiedniego operatora. Taki obiekt musi być w pełni komercyjny, bez udziału „czapy” w postaci Polskiego Związku Motorowego. Niepokojące jest to, że w kilku polskich miastach, jak Łódź czy Lublin polikwidowano tory kartingowe, bo wadliwie były zarządzane.


Janusz Staniszewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku omówił kwestię potrzeby młodych ludzi na ściganie się w mieście, bo nie ma na to wyznaczonych miejsc. Takie uliczne zawody organizowano m.in. na byłym pasie startowym na gdańskiej Zaspie, czy na głównej ulicy Grunwaldzkiej na wysokości hali Olivia. Takie zawody były bardzo niebezpieczne w skutkach. Dlatego budowa wyścigowego toru była by wskazana.
Potwierdzeniem tego była wypowiedź Andrzeja Peplińskiego z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, który powiedział, że Polska ma trzykrotnie więcej, bo 10 trupów na sto wypadków drogowych w porównaniu od średniej europejskiej. Nadal też mamy wysoką ilość 3,5 tys. wypadków śmiertelnych w 2012 roku. Główny tego powód, to m.in. wadliwy system nauczania na prawo jazdy, po zaledwie 30 godzin na teorię i praktykę. Brakuje miejsc na doskonalenie jazdy przez kierowców w różnych warunkach atmosferycznych. W 2016 roku ma wejść w życie ustawa o takim doskonaleniu, ale w Polsce nie ma na to odpowiednich warunków. Dlatego gdański tor jest wręcz niezbędny.  


altPrzewodniczący komisji sportu Rady Miasta Gdańska Mirosław Zdanowicz powiedział, że już w 2007 roku powstał projekt budowy takiego centrum. Miałoby ono też służyć innym dyscyplinom jak żużel, narciarstwo, saneczkarstwo, łyżwiarstwo, tenis, mini golf, czy gry zespołowe. Wówczas łączny koszt inwestycji oszacowano na 25 mln zł. Obecnie będzie kilkakrotnie więcej. Ale bardzo istotna jest też infrastruktura i dlatego dzierżawa tego terenu musiałaby być na co najmniej 40 lat.


W ramach przygotowanych warsztatów prelegenci dyskutowali o dobrych praktykach projektowania i budowy obiektów sportów motorowych, ich promocji i marketingu, modelu finansowym przedsięwzięcia oraz potrzebie budowy NCSM.


Organizatorami konferencji byli Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, Miasto Gdańsk, Polski Związek Motorowy.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież