Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Budynek po szpitalu przy Kieturakisa niszczeje, a kupca nie widać

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 września 2014 16:59

Jest to chyba najbardziej majestatyczny budynek szpitalny w Gdańsku. Niestety, od czasu zamknięcia w 2004 roku cały czas jest na sprzedaż. Dwór niszczeje, a kupca dalej nie widać.Jedynym plusem tej całej sytuacji jest fakt, że Gdański Uniwersytet Medyczny, który jest właścicielem budynku od 2001 roku, nie ponosi żadnych związanych z nim kosztów. - Budynek jest wystawiony na sprzedaż. Uczelnia nie płaci podatku od nieruchomości, jest podmiotowo zwolniona z opłat – powiedział nam Marek Langowski, kanclerz GUMedu.


altSzpital Kliniczny Najświętszej Marii Panny czy inaczej Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 3 przy ul. Kieturakisa 1 (wcześniej Śluza 9/10) został założony w 1945 roku. Jednak medyczna historia tego miejsca rozpoczęła się dużo wcześniej. Wybudowany w 1800 roku dwór, który był letnią rezydencją Uphagenów, w 52 lata po swoim powstaniu został przemieniony w szpital. Wszystko za sprawą panującej wówczas w Gdańsku epidemii cholery. Placówka była wtedy prowadzona przez tzw. społeczny Komitet Pań i Panien, a opiekę nad chorymi – aż do 1945 roku – sprawowały siostry Boremeuszki, które w szpitalu znalazły także miejsce na to, by utworzyć sierociniec.


Od 1950 roku do szpitala na gdańskim Dolnym Mieście przeniesiono z obecnego Pomorskiego Centrum Traumatologii cztery kliniki – chirurgii ogólnej (pod wodzą prof. Zdzisława Kieturakisa, którego nazwisko rozsławiło placówkę), chorób wewnętrznych (zarządzanej przez innego wybitnego lekarza, prof. Jakuba Pensona), urologii oraz kardiologii. W 1955 roku powstał tam również jeden z pierwszych w Polsce zespołów anestezjologicznych.


altPo roku 1989 roku okazało się, że jest to najbardziej zadłużony szpital kliniczny w kraju. Kwota długu wynosiła 15mln zł co przy obecnych zadłużeniach spółek medycznych wydaje się śmieszną wręcz sumą. Mimo to placówka funkcjonowała aż do 2004 roku, a dwa lata wcześniej została włączona w struktury Gdańskiego Uniwersytetu medycznego. Dziś budynki szpitala są wystawione na sprzedaż i dalej popadają w ruinę. Cieszą się za to sporym zainteresowaniem fotografów i wszystkich ciekawskich. Ale nic dziwnego, budynek robi ogromne wrażenie, a opuszczone szpitale mają w sobie pewną mroczną magię.


Były dwór Uphagenów próbował jeszcze ratować na początku nowego milenium prałat Henryk Jankowski, który sam chciał mieć swoją klinikę. W 2003 roku złożył ofertę, która opiewała na 7 mln zł. Spotkało się to ze sporym rozczarowaniem władz GUMedu, które liczyły przynajmniej na 10mln więcej, żeby chociaż pokryć zadłużenie. Wszystko było na dobrej drodze do tego, żeby przy Kieturakisa znów był szpital, ale w 2004 roku zerwano wszystkie wstępne porozumienia, a sam Jankowski grzmiał, że w ogóle GUMed powinien się cieszyć, że ktoś chce tę ruinę i – cytując – powinien ją oddać z pocałowaniem w rękę za symboliczną złotówkę.


altNie wiadomo jaka przyszłość czeka ten wspaniały dwór. Miasto ma pomysł na rewitalizację ul. Łąkowej. To może być kolejna szansa na nowe życie dla byłego szpitala. Oby tylko nie skończyło się na wykupieniu terenów przez dewelopera, który postanowi wyburzyć budynek.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież