100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Brovarni Hotelu Gdańsk zainaugurowano Gdański Oktoberfest - Dożynki Piwne

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 26 września 2014 13:24

W Brovarni Hotelu Gdańsk po raz szósty zainaugurowano Oktoberfest, Gdańskie Dożynki Piwne. Na inaugurację licznie pojawili się znamienici goście. Zaszczytną funkcję biranta, osoby odbijającej pierwszą beczkę, pełniła Cornelia Pieper, Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku.Oktoberfest to największa impreza piwna na świecie. Odbywa się co roku w Monachium na powierzchni 31 ha i trwa nieprzerwanie przez 18 dni. Każdego roku odwiedza ją aż 6 milionów gości ze wszystkich kontynentów. Tradycja sięga już prawie 200 lat, kiedy to 12 października 1810 roku, późniejszy król bawarski Ludwik I, poślubił księżną Teresę z Saksonii. Nie trzeba jednak jechać do Monachium, aby poczuć atmosferę piwnego święta. W Gdańsku od sześciu lat Oktoberfest organizuje Brovarnia Hotelu Gdańsk.


altalt


- Oktoberfest na dobre wpisał się w kalendarz imprez w Gdańsku - powiedziała Karolina Wójcik, dyrektor Hotelu Gdańsk. - W tym roku patronat honorowy objął Prezydent Miasta Gdańska pan Paweł Adamowicz. Impreza odbywa się po raz szósty i cieszy się tak dużym powodzeniem, że przenieśliśmy ją do specjalnego namiotu. Widać ilu mamy gości, jak są wspaniale przebrani. Nasi goście coraz lepiej czują klimat tej imprezy. Z roku na rok coraz więcej gości przychodzi przebranych w stroje bawarskie, stroje ludowe. Oktoberfest to przede wszystkim bardzo dobra zabawa, przy doskonałym piwie, które warzymy i doskonałym jedzeniu, zarówno gdańskim jak i bawarskim. Zapraszamy na kolejne sześć tygodni do Brovarni na znakomitą zabawę, a także bardzo dużo nowych informacji. Prowadzimy seminaria dotyczącego tego jak wyglądały tradycje piwowarstwa w Gdańsku. Można się dużo dowiedzieć. Warto przypomnieć, że to Browar Hotelu Gdańsk wskrzesił tą tradycję w roku 2008.


altalt


Oktoberfest to święto piwa. Tradycyjnie już Brovarnia przygotowała specjalne piwo.
- W tym roku przygotowaliśmy specjalne piwo w stylu Oktoberfest Beer inaczej też zwane piwem marcowym - wyznał Mateusz Kinda, manager Brovarni Gdańsk. - Jest to piwo z dużą ilością słodu, szczególnie ze słodami monachijskimi, sodami karmelowymi, które dają tą specyficzną piękną barwę ciemniejszego piwa, bardziej bursztynowego. No i ten słodowy aromat. To jest piwo, które jest bardzo mocno pijalne to oznacza, że możemy pić tego piwa dużo. To jest piwo sesyjne. W moim odczuciu jedno z najlepszych jakie uwarzyliśmy na Oktoberfest. To jest styl, który historycznie wywodzi się z Monachium. Tam warzono takie piwa. Później ten styl został nazwany Oktoberfest Bier. Zdecydowaliśmy, żeby nasze piwo było takie jak w Monachium. Nieco mocniejsze, głębsze, z wyrazistym smakiem, żeby nam się kojarzyło z tym świętem piwa, z naszymi gdańskim dożynkami, z Oktoberfest Gdańsk. Ponieważ Oktoberfest będzie trwał sześć tygodni uwarzyliśmy ponad dwie warki czyli około 3000 litrów. Zobaczymy na ile wystarczy. Więcej nie będzie, dopiero za rok. Co roku nasza impreza przybiera inny wymiar. W tym roku mamy oktoberfestowy namiot, orkiestrę bawarską, nasze gdańskie specjały, specjały kuchni bawarskiej. Rozwijamy się i tak samo myślę rozwija się nasze piwo.


alt


Na tegorocznej inauguracji Oktoberfest nie zabrakło gości ze świata polityki i biznesu. Wśród gości byli m.in. Jan Kozłowski, były marszałek województwa pomorskiego i europoseł, Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding SA. Zaszczytna funkcja biranta czyli osoby, która odbija pierwszą beczkę przypadła Cornelii Pieper, Konsul Generalnej Niemiec w Gdańsku. - W Niemczech Oktoberfest to wielka tradycja - wyznała pani konsul. - Jestem zaskoczona, bo niespodziewałam się, że taki Oktoberfest będzie w Gdańsku. To jest bardzo fajne i podoba mi się ta impreza, bo pokazuje, że mamy bardzo dobre stosunki polsko-niemieckie skoro mamy taką niemiecką tradycję w Gdańsku i odwrotnie - polskie tradycje w Niemczech. Jeśli chodzi o piwo w Monachium i Gdańsku to jest praktycznie to samo. To jest najlepsze piwo jakie piłam. Bardzo lubię to piwo. Piłam je już wcześniej, bo to nie jest moja pierwsza wizyta w Hotelu Gdańsk. Będę tu częstym gościem, bo dobrze się tu czuję i przypomina mi o moich korzeniach. To jest ważne dla mnie. Na tej imprezie czuję się tu jak w domu. Jeśli jestem na Oktoberfescie to jakbym była w domu. Nie czuję się jakbym była w innym kraju. To miłe uczucie. To dobra impreza dla naszej przyjaźni polsko-niemieckiej. Oktoberfest to już nie tylko tradycja niemiecka, ale ogólnoświatowa.


altOktoberfest w Brovarni Hotelu Gdańsk potrwa do końca października

Tomasz Łunkiewicz

fot. Hotel Gdańsk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież