Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prof. Ceynowa: Znudziło mi się czekanie na spełnienie obietnic władzy

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
piątek, 03 października 2014 15:47

Z prof. dr. hab.  Andrzejem Ceynową, byłym rektorem UG, kandydatem SLD do Sejmiku Województwa Pomorskiego w okręgu gdańskim rozmawia Artur S. Górski


- Co robi naukowiec, filolog, literaturoznawca na listach wyborczych SLD? W Gdańsku, zdominowanym przez PO, jest to pewnym zaskoczeniem. Zadziałała przekora?
Andrzej Ceynowa: Znudziło mi się czekanie na spełnienie całego katalogu obietnic, jakie wypowiadał premier Tusk oraz jego ludzie na różnych poziomach władzy. Lider rządzącej formacji nie wysilał się by dotrzymać danego słowa. Byłem swego czasu blisko Platformy. Może więc jest i w tym odrobina przekory…


- Zaciera się klasyczny podział na lewicę i prawicę. Bliższy byłby pewnie podział na liberałów i zwolenników państwa socjalnego lub na beneficjentów systemu i jego klientów. Idea, poglądy, przekonania jeszcze coś znaczą?
Andrzej Ceynowa: W USA na przykład moje poglądy uznane byłyby za liberalne, nieco na lewo od centrum. Odnoszę wrażenie, że po tym, jak Tusk udał się na posadę do Brukseli może dojść paradoksalnie do odbudowy „PO-PiSu”. PiS w sferze ekonomicznej, w sprawach gospodarki jest mocno na lewo. Platforma zaś zajmuje się dzieleniem pieniędzy, które obywatele mają. Nie zajmuje się zaś stwarzaniem warunków by tych pieniędzy było jak najwięcej. Co prawda jest w obiegu hasło innowacyjności gospodarki, ale realnych zachęt by taką gospodarkę budować brak.


- Pan przecież jest człowiekiem nauki…
Andrzej Ceynowa: Jestem w szkolnictwie wyższym od kilkunastu lat. Zmian w zasadach i w poziomie finansowania badań innowacyjnych nie jestem w stanie zauważyć. Pieniądze na badania są śmiesznie małe. Trzeba występować kilkakrotnie o grant, nim cokolwiek się uzyska. Wyrywanie funduszy jest mocno zniechęcające, działa biurokracja i dyktat warszawskiej centrali w przyznawaniu grantów.


- Wracamy na gdańskie podwórko, do edukacji na poziomie obowiązkowej szkoły podstawowej. Prezydent Gdańska powierzył nową szkołę w Kokoszkach spółce. Zdaniem nauczycieli, związkowców, prowadzony jest demontaż systemu oświaty. Jak odnosi się pan do prowadzonego w Gdańsku pilotażowego modelu przenoszenia publicznego szkolnictwa w ręce tzw. operatorów, czyli szkół - spółek z o.o.?
Andrzej Ceynowa: Widzę ten demontaż i widzę jak organa państwa i samorządu, które powinny odpowiadać za kształcenie, za danie młodym ludzi narzędzi w postaci edukacji, wycofują się ze swoich zadań. Miasto za pieniądze publiczne buduje szkołę, a gdy ta jest gotowa oddaje ją prywatnej firmie, bo ta władza stara się wymigać od obowiązków, rozdając podarunki w postaci nowych obiektów za koszt dzierżawy. Tak nie dzieje się w żadnym rozwiniętym państwie.


- Te tendencje i działania mają autorów i konkretny szyld. To działania ludzi Platformy Obywatelskiej, która nie ma silnej konkurencji więc grzeszy arogancją…
Andrzej Ceynowa: Trudno prowadzić spór programowy z formacją polityczną, która przed dekadą porzuciła swój własny program i nie traktowała go poważnie. Pozostał zbiór ludzi u władzy. Brakuje im programu, brakuje wizji państwa, wskazania metod przeprowadzenia zmian i perspektywy czasowej zrealizowania celu, o ile go w ogóle znają.


alt- Nasza gospodarka jest częścią gospodarki europejskiej, z głęboką penetracją obcego kapitału w najważniejszych sektorach więc trudno o  wyznaczony własny cel?
Andrzej Ceynowa: Owszem, próba wyrwania się z tego uzależnienia jest skazana na niepowodzenie, ale jest też problem naszego wkładu w gospodarkę. Bardzo dużo importujemy. Pamiętajmy, że w ilości patentów jesteśmy na szarym końcu. To promil w zjednoczonej Europie. Przez lata polskie firmy i naukowcy otrzymywali i zgłaszali po kilkadziesiąt patentów rocznie.

 
- Teraz tych patentów jest nieco więcej, ale tyle ile koncerny elektroniczne zgłaszają co kwartał…
Andrzej Ceynowa: Uczelnie nie mają pieniędzy by wykupić patenty. W sytuacji niedoboru finansów i braku wsparcia państwa musimy zdobywać jakiekolwiek fundusze na badania. Naukę napędzają przedsiębiorstwa zbrojeniowe…


- W Gdyni walczy o przetrwanie Stocznia Marynarki Wojennej…
Andrzej Ceynowa: My jednak zbroimy się poza granicami kraju. Przecież motorem gospodarki i innowacji jest przemysł zbrojeniowy. Tak dzieje się w USA, we Francji, tak też dzieje się obecnie w Rosji. Wojsko wymusza innowacyjność. Jeśli się zwija własny przemysł zbrojeniowy to brakuje jednego z ważniejszych czynników wymuszających innowacyjność i dopływ środków na uczelnie. Brakuje nam „ssania na innowacyjność”. Łatwiej kupić na zewnątrz niż skorzystać z własnego potencjału.


- Jak w przypadku „legendarnego” pociągu Pendolino, czyli w naszym wydaniu „niewychylnego wahadełka”?
Andrzej Ceynowa: Zakup Pendolino od zagranicznego konsorcjum za prawie trzy miliardy złotych to przykład głupoty i marnotrawstwa.  


- Sejmik kształtuje politykę regionalną i w tym sensie też krajobraz gospodarczy. Na czym ona powinna się opierać?
Andrzej Ceynowa: Na przywróceniu proporcji. Zachwiane są, na niekorzyść innych obszarów, proporcje środków zewnętrznych, z których większość absorbuje Trójmiasto i okolice. Województwo ulega rozwarstwieniu. Kilkadziesiąt kilometrów od Gdańska infrastruktura jest opłakana. Dostęp do edukacji, do wiedzy jest utrudniony. Jest kryzys kształcenia profesjonalistów w swoich zawodach, mamy zdemolowane szkolnictwo zawodowe. Absolwenci nie odnajdują się na rynku pracy lub oferuje się im tylko staże bez pensji, umowy tymczasowe.  To będziemy starali się zmienić, gdyż bez równomiernie rozkładającej akcenty polityki regionalnej, przepaści między metropolią a resztą województwa nie tylko nie zasypiemy, ona się pogłębi.


- Czy ufa pan w możliwość zmiany sytuacji politycznej przy pomocy kartki wyborczej?
Andrzej Ceynowa: Udział w wyborach i kartka wyborcza to jedyna realna możliwość dokonania zmiany. Zachęcam do zastanowienia się i do pójścia na wybory. Obywatele dysponują orężem, ową kartką wyborczą. Nie liczę na wielki przełom, ale warto zwrócić uwagę, czy ci, którzy rządzą już kilka kadencji mają jeszcze energię, czy też popadli w rutynę i wypalili się? Czy stać ich na nowe pomysły mające siłę przyciągania? Ci, którzy rządzą muszą czuć oddech konkurencji i powiew świeżości.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież