Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Brukselskie diety Struka - 4 opinie marszałka w 12 lat!

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 grudnia 2022 18:48

altNiechętnie i bez detali informują o swoich zagranicznych podróżach pomorscy samorządowcy: prezydent Aleksandra Dulkiewicz i marszałek Mieczysław Struk.


Wydelegowani przez rząd Polski na 5.letnie kadencje do obradowania w Europejskim Komitecie Regionów, mają prawo do 338 euro diety dziennej, 507 euro diety dojazdowej i wartego ok. 1000 euro biletu w klasie biznes na trasie znad morza do stolicy Belgii. Gotówkę należy raportować w ósmym punkcie oświadczenia majątkowego, co marszałkowi sprawia niezmiennie kłopot...


Prezydent Gdańska wykazuje z okazji wypraw do Brukseli w swoim publicznym kalendarzu "delegację" jako zajęcie służbowe, ale nie informuje mieszczan dokąd i w jakim celu się udaje, na przykład między 10 a 13 października b. roku. - Nie ma tego wyjazdu w rejestrze wydatków, bo obył się bez zaangażowania finansowego gminy - informuje, po kilku monitach, "Gazetę Gdańską" rzecznik Daniel Stenzel. "Nie ma"... poza rachunkiem za 707 zł (ok. 146 euro) opłaconym przez biuro prezydenckie 13 października za "usługę gastronomiczną" w Autogrill Belgie...


Nie wiadomo na jakiej podstawie skarbnik miejski pochylił się życzliwie nad tak bagatelnym rachunkiem, skoro najpierw, od 10 do 12 października, A. Dulkiewicz, "podobnie jak kilkunastu innych liderów samorządowych z ważnych ośrodków miejskich" rozmyślała nad zagrożeniami i szansami miast na całym(!!!) świecie goszczona bynajmniej nie przez biedaków tylko przez fundację Bloomberg Philanthropies, a od 12 do 13 października uczestniczyła w sesji plenarnej Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Z udziałem Ursuli von der Leyen zajmowano się unijnymi pieniędzmi dla miast oraz pomocą wspólnoty dla Ukrainy.


Zgodnie z przyjętą zasadą Europejski Komitet Regionów obraduje na 5-6 sesjach plenarnych rocznie - 9-12 dni - oraz podczas planowanych niezależnie posiedzeń komisji. A. Dulkiewicz, którą rząd wskazał na miejsce uprzednio zajmowane przez prezydenta Adamowicza, jest członkiem gremium od stycznia 2020 roku. Jak wykazywała w p. 8 oświadczenia majątkowego, dochody "z innej działalności zarobkowej i zajęć" w l. 2020-21 łącznie wyniosły 13 315 euro, czyli ok. 61 tys. zł. Czy ktoś tak zamożny, uprawniony ponadto do 48 euro diety dziennej, rozlicza w kasie tak niezamożnej gminy 146 euro za okazjonalną przekąskę?


Innego rodzaju kłopoty miewa z pobytami w Brukseli, Mieczysław Struk, szef pomorskich struktur Platformy Obywatelskiej, partii, której lider Donald Tusk tropi każdy zły krok swoich oponentów. Delegacja Struka do Europejskiego Komitetu Regionów trwa już bowiem ponad 12 lat, a dopiero pod koniec maja 2022 roku marszałek przypomniał sobie, że jeszcze miesiąc wcześniej nie pamiętał o wypłatach z Brukseli - żeby otrzymać pieniądze trzeba wypełnić odpowiednie wnioski, a wnioski podpisać - i złożył za jednym zamachem dwie korekty, za 2021 i 2020. Łącznie wydobył z pamięci 51,5 tys. zł czyli 11 400 euro.


Z wcześniejszych oświadczeń majątkowych pomorskiego szefa PO zdaje się wynikać, że nie brał on w ogóle udziału w posiedzenia Komitetu Regionów, bo w dostępnych do 2016 roku dokumentach nie widnieje ani jedno euro z tytułu "zajęć" w Brukseli, nie ma też na stronie Biuletynu Informacji Publicznej jakichkolwiek wzmianek o korektach jego wcześniejszych oświadczeń. To dokument, który już raz przysporzył marszałkowi siwych włosów przed sądem, acz sąd dla niedostatków marszałka, i słusznie, był wyrozumiały...


Tymczasem wolne media, o których kondycję i Struk, i Dulkiewicz tak są zaniepokojeni, że emitują w Brukseli rezolucję w ich interesie, ujawniały na przykład - akurat "Gazeta Gdańska"- że tuż przed wybuchem pandemii, a przed podróżą do Lombardii, M. Struk uczestniczył w marcu 2019 w europejskim mityngu w Brukseli.


Pozostaje publicznie zapytać marszałka, czy od 3 czerwca 2010 roku pobierał przewidziane przepisami europejskie diety, czy świadczył swoja posługę honorowo, czy był delegatem finansowanym z pieniędzy pomorskich podatników? Licząc według klucza zarządzenia o rozliczaniu kosztów obrad Komitetu Regionów, Mieczysław Struk powinien się podzielić z opinią publiczną informacją o cyrkulacji swoich uprawnień do ok. 48 tys. euro?


O tym bowiem, że przez ponad 12 lat przygotował w Komitecie Regionów aż 4 opinie informuje dzielnie sam.
(gg,sts)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież