Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marszałek Terlecki w tygodniku „Sieci”: Przetrwać zimę, wygrać wiosnę!

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 listopada 2022 09:31

W nowym numerze „Sieci” wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS, Ryszard Terlecki omawia plany PiS na najbliższe wybory parlamentarne. Mówi o tym, co jest potrzebne do zwycięstwa, niespodziankach szykowanych na kampanię i dużym problemie Donalda Tuska.


Jacek i Michał Karnowscy podczas rozmowy z Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem Sejmu, przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS pytają o komentarz do wydarzeń na Śląsku, czyli sprawę zmiany barw politycznych przez marszałka sejmiku Jakuba Chełstowskiego oraz trójki radnych. Polityk wyjaśnia, że…
– Oni mieli interes w tym, by z nim być, on miał interes, by odejść […]. Są tacy, którzy podejrzewają, że przegramy wybory, i próbują się ustawić pod nową sytuację […]. Dla nas to ostrzeżenie. Trzeba uważnie przyglądać się ludziom, którzy odpowiadają za sejmiki […].

Wicemarszałek wyraża też przypuszczenie, jak wygląda obecnie realne poparcie dla PiS:
– Sądzę, że to jest 35–36 proc., i tak będzie do wiosny. Możemy nawet jeszcze trochę spaść, bo styczeń i luty to zawsze najtrudniejsze miesiące. Zakładam, że wiosną odżyjemy. Inflacja przestanie rosnąć […]. Skończą się te zimowe strachy związane z ciepłem, węglem, wojna albo zastygnie, albo zacznie się rozstrzygać i my […] pójdziemy do góry i utrzymamy się wysoko aż do wyborów.

Ryszard Terlecki wskazuje także, co mogłoby wydarzyć się, gdy to PiS będzie musiał przejść do opozycji. Zaznacza, że…
– Tusk zapewne będzie próbował spełnić zapowiedzi o zemście, ale moim zdaniem to jednak bajki. Pewnych granic nie będą mogli przekroczyć, bo my będziemy potrafili nagłośnić każde złamanie prawa, konstytucji, każde nadużycie. Także w Europie. A czy tracąc władzę, przejdziemy do opozycji „na zawsze”? Moje doświadczenie wskazuje, że wyborcze rozstrzygnięcia nigdy nie mają charakteru ostatecznego. Historia się nie kończy. Gdyby PiS straciło władzę, to odzyska ją stosunkowo szybko. Ale sądzę, że władzy jednak nie straci.


Marcin Wikło w artykule „Wołyński przełom?” pisze o oficjalnej zgodzie Ukrainy na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne mogił Polaków zamordowanych przez UPA na terenie Ukrainy, które teraz będą mogły być wykonywane z udziałem polskich specjalistów. Zauważa, że w świetle bezinteresownej pomocy, jaką Polacy od początku wojny niosą Ukraińcom, taka decyzja władz Ukrainy jest oczywista, nie zawsze tak było. Jeszcze kilka lat temu wnioski polskiego IPN spotykały się z całkowitym lekceważeniem, a składało się na to kilka kwestii.

(…) Ukraiński IPN jest instytucją rządową, a polski funkcjonuje poza rządem, na mocy odrębnej ustawy. Formalnie nie są więc dla siebie partnerami, a poszukiwania w Polsce to jedna z najważniejszych misji Instytutu Pamięci Narodowej. Ważniejsze wydaje się coś innego. Do niedawna ukraińską jednostką kierował Wołodymir Wiatrowycz, nawet u siebie uznawany za historyka, który wybielał ukraińską historię, co uniemożliwiało poważną rozmowę np. o ludobójstwie wołyńskim. Zacietrzewienie było tak silne, że pozostawiano bez odpowiedzi nawet polskie wnioski o poszukiwanie szczątków ofiar nie tylko Wołynia, ale także żołnierzy z lat 1920 i 1939. W końcu nałożono odgórny zakaz na wszelkie prace z udziałem polskich specjalistów. Od grudnia 2019 r. dyrektorem jest Anton Drobowycz – wskazuje Wikło.


Grzegorz Górny w artykule „Jan Paweł II i mistrzowie kamuflażu” opisuje, w jaki sposób Karol Wojtyła kształtował się duchowo oraz jakie wydarzenia towarzyszyły mu w drodze do święceń kapłańskich. Przedstawia także, jak komuniści wraz aparatem bezpieczeństwa inwigilowali i niszczyli polskich księży i społeczność katolicką. W strukturach SB powstał specjalny organ – IV Departament MSW, który zajmował się wyłącznie walką z Kościołem katolickim. Funkcjonariusze tej jednostki specjalizowali się w prowokacjach przeciw duchownym, także o charakterze obyczajowym. Jedną z najlepiej udokumentowanych była akcja skierowana przeciw Janowi Pawłowi II. Kierował nią osobiście kpt. Grzegorz Piotrowski – oficer stojący na czele grupy, która w październiku 1984 r. dokonała porwania ks. Jerzego Popiełuszki, zakończonego męczeńską śmiercią kapelana „Solidarności”. Grzegorz Górny wspomina, że działania SB miały na celu skompromitowanie Karola Wojtyły i polegały na stworzeniu historii o fikcyjnym romansie duchownego. Mając w pamięci tego typu zdarzenia, papież był wyczulony na oskarżenia o charakterze obyczajowym, zwłaszcza gdy dochodziło do nich w krajach, których władze były wrogo nastawione wobec Kościoła, jak np. w Meksyku.

Z tego kraju pochodził ks. Marcial Maciel Degollado, który zataił przed polskim papieżem swoje mroczne oblicze i oszukał go w sprawie swojego życiorysu. W swoich opowieściach starał się on być jednak wiarygodny i przedstawiał się w roli krzewiciela wiary ciemiężonego przez ateistyczny system państwowy. Czy można się więc dziwić, że gdy Maciel w obecności papieża przysięgał na Boga, że zarzuty przeciwko niemu są spreparowane, Jan Paweł II dał mu wiarę? W tamtym czasie Karol Wojtyła nie dysponował twardymi dowodami winy duchownego. Mógł mu uwierzyć lub nie – czytamy.


W nowym numerze „Sieci” warte uwagi są również artykuły: Marka Budzisza „Największa potęga militarna w Europie”, Stanisława Janeckiego „Rozebrane państwo”, Marka Pyzy „»Intelektualiści« Tuska”, Doroty Łosiewicz „Wielka draka o cesarskie cięcie”, Jakuba Augustyna Maciejewskiego „Wojenny Chersoń – miasto szczęśliwe”, Jana Rokity „Klimatyczne gry w Szarm el-Szejk” czy Konrada Kołodziejskiego „Mistrzostwa hipokryzji”. Godne polecenia są także rozmowy: Gorana Andrijanicia z Rodem Dreherem, amerykańskim pisarzem i publicystą, redaktorem „The American Conservative” („Rosjanie nie mogą wygrać tej wojny, ale Ukraina też nie”) czy Grażyny Raszkowskiej z prof. Januszem Sytnikiem-Czetwertyńskim, wiceprzewodniczącym komisji bioetycznej przy ministrze zdrowia oraz pracownikiem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy („Moda na międzynarodówki ogranicza suwerenność”).


Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztof Feusette’a, Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Wojciecha Reszczyńskiego, Jerzego Jachowicza, Aleksandra Nalaskowskiego, Andrzeja Zybertowicza.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.


Artykuły z bieżącego wydania dostępne online od 28 listopada br. w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież