Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Twierdza zamknięta o pół roku dłużej

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 listopada 2022 18:46

altRządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stworzył własną nomenklaturę. Udział w niej daje konkretne profity, sięgające kilkuset tysięcy złotych na kadencję. Wystarczy być na orbicie, po której poruszają się prezydenci Karnowski i Dulkiewicz oraz pomorski marszałek Struk.


Przedłużenie kadencji samorządu terytorialnego uchwalił Sejm 29 września br. Przesunięcie wyborów samorządowych na kolejny rok przeforsowało PiS. Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych. Ostatnie odbyły się 13 października 2019 r. Wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r., ale wydłużono kadencję samorządów do 5 lat. Zbieg terminów wyborów byłby też kolizyjny z punktu widzenia rozliczania obu kampanii wyborczych.


Wiosnę 2024 r. wypadają zaś wybory do Parlamentu Europejskiego (odbyły się 26 maja 2019 r.). Zbiegu terminów euro-wyborów z wyborami samorządowymi nie da się uniknąć. Możliwe byłoby zorganizowanie wyborów samorządowych w pierwszym terminie 24 września 2023 r., a wyborów parlamentarnych 5 listopada 2023 r.


Przedłużenie Eldorado
Politycy Koalicji Obywatelskiej oraz samorządowcy związani z PO biją na alarm i grzmią o zmianie reguł „w trakcie gry”. Nie podnoszą, że zmiana w trakcie trwania kadencji to swoista przysługa dana urzędującym włodarzom oraz scementowanym układom. Prezydenci Gdańska i Sopotu oraz zarząd woj. pomorskiego, czyli w sumie 7 osób, wywodzi się z jednego środowiska, czyli z Platformy Obywatelskiej. Mają oni do obsadzenia kilkadziesiąt samorządowych spółek. To od ich decyzji zależą składy rad nadzorczych.


Władza niepodlegająca kryteriom i ograniczeniom tworzy własna nomenklaturę (grupa ludzi uprzywilejowanych przez władze, instancje partyjne itp., wyznaczonych na stanowiska kierownicze w instytucjach i urzędach państwowych podaje Słownik języka polskiego PWN – red.). Na Pomorzu, z racji politycznych, towarzyskich i biznesowych to od 20 lat jest środowisko Platformy Obywatelskiej.


Twierdza
Podobno nie ma ludzi niezastąpionych. Ale niechaj wytrwali nie tracą nadziei. Prawnik i były samorządowiec – lider PO w Sejmiku Jacek Bendykowski, w tej kadencji był w trzech radach nadzorczych różnych spółek. Michał Owczarczak, były wicewojewoda, który zaczynał jako asystent wojewody Kurylczyka (SLD) trafił najpierw do rady pomorskiego NFZ i od dawna nie narzeka na brak propozycji. Tyle, że Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, ustawa wyeliminowała z rady gdańskiego lotniska (zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wójt, burmistrz, prezydent miasta nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych spółek w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają udziały większe niż 10 proc.).


Marszałek pomorski z czasów AWS-UW Jan Zarębski po dekadzie nadzorowania na lotnisku, zajął się radą w COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Alan Aleksandrowicz, przez trzy lata wiceprezydent Gdańska wrócił od czerwca br. do spółki GARG Invest GDA i ma czas na pracę jako przewodniczący rady nadzorczej GIWK oraz wiceprzewodniczący rady GAiT Sp. z o.o. Pomorski wicemarszałek Leszek Bonna (PO choć z lewicowym epizodem), mimo adresu w Chojnicach zajmuje się usługami komunalnymi jako członek rady nadzorczej spółki Gdańskie Usługi Komunalne, co pozwala uzupełnić 184 tys. zł z UMWP o 42 tys. zł. Sięgnięto też po niezastąpionego Ryszarda Trykoskę, który do południa był wykonawcą zleceń gminy a po południu reprezentował interesy gminy w jej spółkach.
Urzędnicy z gdańskiego magistratu Iwona Bierut, Izabela Kuś, Marcin Dawidowski, Maciej Lorek zza biurek w urzędzie udają się na posiedzenia rad nadzorczych. Prezesi niektórych spółek samorządowych Łukasz Żelewski, Jacek Skarbek, Andrzej Bojanowski, Tomasz Kloskowski, Wiesław Bielawski, Marek Ossowski łączą udatnie zarządzanie pod nadzorem z... nadzorem nad innymi prezesami.


Najpewniej do dobrostanu plejady około stu osób oraz ich intensywnego wykorzystywania przyczynia się przekonanie miejskich włodarzy, że oni po prostu „spełniają warunki” by pilnować korporacyjnego porządku w domenie samorządowej. Nim system się uodpornił na zewnętrzne wpływy, sięgano ze względu na potrzeby rachunku politycznego, po radnych innych opcji niż PO i jej satelici - od aparatu „nieboszczki” PZPR po Samoobronę. Z czasem stało się jasne, że aparat korporacyjny kontrolujący strefę gospodarcza samorządów stabilizuje rusztowanie polityczne w naszym regionie.


Do tematu będziemy wracać.
(gg)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież