Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 26 listopada 2022 17:24

W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdolni z Pomorza". W tym roku hasłem było „Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty”.


Konferencja była okazją do spotkania młodych pasjonatów nauki, wysłuchania wykładów ekspertów i nauczycieli akademickich, jak również poznania dokonań kół naukowych oraz instytucji prowadzących działalność naukowo-edukacyjną związaną z tematem wydarzenia.

alt


Do udziału w konferencji zgłosiło się około 350 uczniów, z których wybrano 34, którzy zaprezentowali 25 referatów. W programie wydarzenia znalazło się 5 paneli dziedzinowych (każdy rozbity na dwie sesje), poruszających zagadnienia z biologii, chemii, fizyki, informatyki i matematyki oraz nauk humanistycznych. W czasie konferencji eksperci zarówno wykładowcy, jak i uczniowie, odkrywali przed słuchaczami tajemnice Słońca i Księżyca. Prelegenci opowiadali m.in. o wpływie słońca na zdrowie, o obecności tych dwóch ciał niebieskich w starożytnych wierzeniach i mitologiach, o napędach rakietowych i lotach na Księżyc czy globalnym ociepleniu.

alt


Wykład inauguracyjny wygłosił mgr Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej, który opowiedział o misjach Apollo i Artemis oraz o ponownym zwróceniu uwagi człowieka na naturalnego satelitę Ziemi, jakim jest księżyc.

alt


- Jednym z głównych czynników, które zadecydowały o tym, że zdecydowałem się wziąć udział w Konferencji był fakt, że moja nauczycielka, pani Anna Niewulis, jest jednocześnie wykładowczynią na Politechnice i powiedziała, że jest możliwość wzięcia udziału w Konferencji. Tym mnie zachęciła - powiedział Stanisław Rybak, uczeń czwartej klasy na kierunku teleinformatyka w Technikum Łączności, prelegent dwóch wykładów w panelu Matematyka/Informatyka. - Wybrałem panel matematyka-informatyka głównie dlatego, że jestem na kierunku teleinformatycznym. Jeden z moich wykładów dotyczył GPS, który jest dość mocno skorolowany z przesyłaniem informacji czym zajmuje się teleinformatyka. Efemerydy wyszły przypadkowo, ponieważ są brane pod uwagę przy GPS-ie. Temat GSP wybrałem dlatego, że w szkole na zajęciach mieliśmy przygotować referat na temat różnych systemów i ja wylosowałem GPS. Na konferencję poprawiłem swoją szkolną prezentację. Efemerydy powstały jako dodatek. Wybór tematów referatów na Konferencję przyszedł mi bardzo łatwo. Zebranie i opracowanie materiałów to były godziny szukania po różnych stronach, różnych artykułach. Starałem się, aby wystąpienie było jak najbardziej rzetelne.

alt


- Zdecydowałam się wziąć udział w Konferencji, bo temat wydał mi się bardzo ciekawy, humanistyczny, znajduje się w kręgu moich zainteresowań - powiedziała Adrianna Gąsior, humanistyczna klasa maturalna w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, prelegentka w panelu Nauki humanistyczne. - Filozofia jest czymś co również mnie bardzo interesuje więc uznałam, że takie filozoficzne podejście do tematu może być ciekawe. Uznałam, że na Politechnice podejście do tematu będzie bardziej naukowe więc moje wystąpienie będzie czymś świeżym i innym. Interesowałam się wcześniej tym tematem i zawsze uważałam go za ciekawy. Uznałam, że będzie to dobra okazja, żeby nad tym dogłębniej popracować. Gdy usłyszałam tematu jaki mieliśmy wszyscy to temat mojego wystąpienia był pierwszym, który przyszedł mi do głowy. Gdy nauczyciel powiedział ma lekcji temat to mój temat był pierwszym, który przyszedł mi do głowy i tak już zostało. Trudniejsze było zebranie materiałów. Zazwyczaj mówi się o konkretnych religiach. Prehistoria nie jest odkryta. Udało mi się znaleźć ciekawe artykuły, udało mi się je połączyć i myślę, że wyszło w porządku. Konferencja może zachęcić do zajęcia się nauką. Tematy są takie, że można je zinterpretować w różny sposób, dopasować do własnych zainteresowań. Przy okazji można się podzielić swoją pasją. Czy była trema przed publicznym wystąpieniem? Takiej dużej nie było. Zazwyczaj nie mam dużej tremy przed wystąpieniami publicznymi. Jest raczej motywujący stres. Trochę mi się jednak trzęsły przed samym wyjściem przed publiczność.

alt


Na dziedzińcu Politechniki w przerwie między sesjami wykładów była okazja do poznania dokonań kół naukowych oraz instytucji prowadzących działalność naukowo-edukacyjną związaną z tematem wydarzenia.

alt


- Temat konferencji spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży, co potwierdziła frekwencja - powiedziała Małgorzata Kłos, dyrektor Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku. - Na pewno VI Pomorską Uczniowską Konferencję Naukową można zaliczyć do jednego z ważniejszych w tym roku i bardzo udanych wydarzeń o charakterze edukacyjnym. Poziom wystąpień uczniowskich był naprawdę imponujący, natomiast uczestnicy konferencji wykazali się dużą aktywnością zadając prelegentom szczegółowe pytania, które były związane z prezentowaną tematyką.


Wykłady w ramach VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty”
Biologia - Moderator: mgr Artur Eichmann
- Mózg w promieniach słońca - dr Wojciech Glac, prof. UG
- Tworzenie się witaminy D w organizmach i jej rola w utrzymaniu zdrowia - Beniamin Marcisz, Zofia Woss, Aleksandra Pielas - Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Lęborku
- Słońce - negatywne i pozytywne aspekty jego funkcjonowania - Julia Krawczuk-Goluch - Szkoła Podstawowa nr 3 w Pruszczu Gdańskim, Julia Dzierzecka - Szkoła Podstawowa w Łęgowie
- Czy faktycznie mamy do czynienia z globalnym ociepleniem? - Kinga Wiktoria Babiaczyk - III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie
- Czy mamy wpływ na globalne ocieplenie? - Amelia Tarasewicz, Aleksandra Pobłocka - Szkoła Podstawowa w Nowej Karczmie
- Rośliny w bazie księżycowej - Zbigniew Trusewicz - Szkoła Podstawowa nr 6 w Wejherowie

Chemia - dr inż. Bartłomiej Cieślik
Czy chemia wszechświata różni się od chemii na planecie Ziemia? - dr inż. Bartłomiej Cieślik
- Chemiczne "oblicze" Słońca i Księżyca - Jagoda Burzyńska - Chrześcijańskie Autonomiczne Liceum Ogólnokształcące ChALO w Gdańsku
- Woda na Księżycu - Nazar Skorbach - III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
- Reakcje zachodzące w Słońcu - Dariusz Kierski - Zespół Szkół Łączności
- Globalne ocieplenie - problem na skalę globu - Dominika Żwirek - III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

Fizyka - Moderato dr inż. Tadeusz Miruszewski
- Od Heweliusza po misje Artemis, czyli wracamy na Księżyc! - mgr Bogna Pazderska
- Powstawanie Księżyca - Piotr Kukowski, Weronika Rost - Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie
- Życie gwiazd i wykorzystywanie ich energii - Kinga Emilia Wysocka - III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
- Różne rodzaje napędów rakietowych i ich zastosowania w powrocie człowieka na Księżyc - Kazimierz Buda, Tomasz Gąsiorowski, Amelia Rogaczewska - V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
- Narodziny Słońca - Dawid Kołodziej - II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
- Plamy słoneczne nie tylko na zdjęciach - Szymon Drywa - I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach
- Błyski, grzmoty i ulewa. Czy burze na Ziemi przypominają burze słoneczne? - Maria Eliza Kuberska - III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni

Matematyka/Informatyka - Moderator mgr Justyna Woron
- Geometria nieba, czyli co widzi matematyk i jak liczy odległości - dr hab Sambor Guze, prof. UMG, dr Hanna Guze
- Czym są efemerydy i do czego nam służą? - Stanisław Rybak - Zespół Szkół Łączności
- Energia z atomów Słońca - Kinga Wójcik, Julia Węsiora, Magdalena Brojek - Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim
- Patrząc w przyszłość - Mateusz Cieśnik - I Liceum Ogólnokształcące w Tczewie
- GPS (Global Positioning System) - Stanisław Rybak - Zespół Szkół Łączności

Nauki humanistyczne - Moderator dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG
- Księżyc uparcie patrzy. Motyw księżyca z "Mistrza i Małgorzaty" oraz jego filmowe kontynuacje - dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG
- Wpływ Słońca na historię mody - Katarzyna Charzyńska - III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie
- Kupi Pan działkę... na Księżycu?! Kto będzie czerpać korzyści z eksploracji Księżyca? - Hubert Lewkowicz, Piotr Zwierski - Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie
- Rola Słońca i Księżyca w procesie kreacji systemów wierzeń - Adrianna Gąsior - V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
- Mitologia japońska w kontekście bóstw lunarnych - Agata Szczepańska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku
- Słońce i Księżyc - boskie rodzeństwa, boskie przeciwieństwa - Zuzanna Matyla Szkoła Podstawowa w Liczni
- "Zbyt stary bóg", czyli jak starożytni Egipcjanie postrzegali Słońce i Księżyc oraz co z tego wynikło - Magdalena Pryczkowska - Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Rotmance

Organizatorami konferencji były Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Opiekunem naukowym przedsięwzięcia była dr Anna Niewulis z Centrum Matematyki PG.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież