Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pod nosem Tuska - karuzela, karuzela...

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
piątek, 09 grudnia 2022 15:05

altGdańska karuzela kadrowa w radach nadzorczych spółek komunalnych kręci się w najlepsze. Nowe na niej krzesełko otrzymał kierownik stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, Zbigniew Canowiecki, dyrektor z istotnym doświadczeniem pezetepeerowskim i... Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Gdyni z Samorządności Wojciecha Szczurka. Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, menedżerka kadr gminy, zdaje się nie słyszeć pohukiwań Donalda Tuska, że zbyt wielu "zaległo w firmach pod polityczną kontrolą, stali się milionerami".


Niespodziewane i nie ogłaszane publicznie kolejne zmiany w radzie nadzorczej Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Dopiero co z rady zrezygnował Alan Aleksandrowicz, do czerwca b.r. zastępca prezydent, a do jej składu A.Dulkiewicz powołała Roberta Bębna z UG, także w radzie MTG SA i Danutę Janczarek, sekretarz miasta a... już w połowie sierpnia kolejna rotacja we władzach spółki.


Mocą swojego zarządzenia prezydent zaordynowała do pracy w radzie GAiT Zbigniewa Canowieckiego, prezydenta, uprzednio prezesa Pracodawców Pomorza, herolda gospodarczej i społecznej polityki PO na Pomorzu, uczestnika rozmaitych komitetów wsparcia wyborczego kandydatów PO w wyborach samorządowych i prezydenckich. Zanim Z. Canowiecki pozwolił napisać o sobie "menedżer o duszy społecznika", działał... społecznie jako aktywista PZPR, delegat na jej zjazdy sopockie, lider komisji ideologicznej. W stanie wojennym "represjonowany" pracą w gdańskiej administracji oświatowej i wydelegowany do pracy kierowniczej w przemyśle.


W organach spółek gdańskiego samorządu prawie niezastąpiony - zasiada w radach od listopada 2009 roku, gdy prezydent P. Adamowicz powierzył mu obowiązki w radzie nadzorczej ważnej spółki gminnej - Gdańskiej Infrastrukturze Komunalnej. Swoje obowiązki wykonywał sumiennie, i za godnym wynagrodzeniem, do końca lipca 2020 roku, gdy A. Dulkiewicz dokonała zmian w spółce, wówczas już występującej pod szyldem Gdańskie Usługi Komunalne. Tyle że bez osobistego dla Z. Canowieckego despektu, bo miesiąc wcześniej, w czerwcu 2020 roku wszedł w skład organu nadzoru Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. Wytrwał na posterunku do jesieni 2022, ale już od sierpnia tego roku wzmocnił organ nadzorczy GAiT. Razem z nim do rady wszedł Marcin Wołek, gdyński deputowany ze środowiska Samorządności W. Szczurka, zajmujący się na UG transportem, któremu prawo zabrania takiej aktywności w Gdyni, ale nie wyklucza w sąsiedniej gminie. Radą od lutego 2022 kieruje Danuta Janczarek, urzędniczka gminna, której prezydent Gdańska powierza pełnomocnictwa gdy opuszczą miejsce pracy. Ma prawo do wynagrodzenia, ustalonego przez walne zgromadzenie, czyli prezydenta Gdańska, na poziomie ok. 6 200 zł miesięcznie. Pozostali członkowie rady, w tym Jacek Bendykowski, b.radny miejski i pomorski PO, prezes Fundacji Gdańskiej, mogą liczyć na ok. 4 600 zł.


Miejsce Z. Canowieckiego w radzie GIS objął w październiku Łukasz Kłos, nowa postać w tej architekturze relacji, ale nie nowa w urzędzie - to zastępca dyrektora wydziału w magistracie. Rada GIS to ok.42 tys. rocznego przychodu, gorzej wyraźnie niż w GAiT, ale na początek...


Nic sobie też z publicznych połajanek Donalda Tuska nie robi szef jego macierzystej organizacji PO w Sopocie, Marcin Skwierawski. Zastępca prezydenta Sopotu, obok trudu urzędniczego, już wiele lat temu wziął na siebie wskazaną zarządzeniem Jacka Karnowskiego pracę w spółce komunalnej EkoDolina. Od końca kwietnia 2022, to już z woli A. Dulkiewicz, wylądował w Gdańsku w organie nadzoru Gdańskich Usług Komunalnych. Razem z wicemarszałkiem Leszkiem Bonną, figurą w PO,ocenia prace swojego poprzednika we władzach Sopotu, obecnie prezesa GUK Bartosza Piotrusiewicza, publicznie znanego z niekonwencjonalnego temperamentu polemicznego.


Odnotować też wypada, że w 2022 roku gmina Gdańska utraciła jakiekolwiek wpływy na funkcjonowanie Forum Gdańsk. Nie jest już bowiem udziałowcem tego wielkogabarytowego domu towarowego, nie ma prawa do hektarów gruntu na Targi Siennym, które wniosła do kapitału Forum Gdańsk ,no i nie ma nikogo w organach spółki. Należący do zarejestrowanego w stanie Delaware funduszu inwestycyjnego, holenderski operator obiektu podziękował za współprace prezesowi Romualdowi Nietupskiemu i dwóm gdańskim członkom rady, wśród których w ostatnim okresie znajdował się b.prezes GIK, potem jednocześnie wykonawca zleceń miejskich i członek organu nadzoru w GAiT, Ryszard Trykosko.


Z szacunków sporządzonych na podstawie dostępnych danych wynika, że sezon 2022 w gdańskich radach nadzorczych będzie dla wielu przedstawicieli gdańskiego środowiska władzy i władzy okolic bardzo udany. Zbigniewa Canowieckiego, który przez lata zarobił w sferze komunalnej ok. 0,7 mln złotych zaczyna skutecznie gonić Izabela Kuś, skarbnik Gdańska, która w tym roku poza pracą w urzędzie może zarobić ok 140 tys. zł w dwóch radach - Saur Neptun Gdańsk i Porcie Czystej Energii. Liderem listy samorządowych krezusów pozostaje Iwona Bierut, dyrektor wydziału w urzędzie miejskim, która tylko z pracy w radach SNG i GPEC uzyska ponad 200 tys. zł.


Kogo mógł mieć na myśli Donald Tusk lamentując na konwencji PO w Radomiu, że to brak elementarnej uczciwości i chciwość służą inflacji i drożynie? Pod nosem Tuska życie toczy się własnym torem...
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież