Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszego życia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2022 18:50

Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygańskiej Góry nie są przeciwni tej inwestycji, ale chcą aby ich opinie i propozycje były brane pod uwagę przez Miasto i dewelopera.


Obok osiedla na Cygańskiej Górze ma powstać nowe osiedle składające się z 7 budynków. Mieszkańcy osiedla na Cygańskiej Górze od miesięcy domagają się od Miasta i dewelopera Invest Komfort, wyjaśnień i prawdziwych konsultacji w związku z planowaną zabudową terenów w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

alt


Największe zastrzeżenia mieszkańcy mają do planowanej drogi dojazdowej do planowanej inwestycji. W tej chwili miałby on przebiegać w miejscu gdzie obecnie jest pas pieszo-drogowy przy którym parkują mieszkańcy pobliskich bloków. Mieszkańcy wielokrotnie postulowali, by „zmusić” dewelopera do zbudowania innego dojazdu, uwzględniającego nie tylko potrzeby nowego osiedla, ale też plany rozwojowe miasta. Spór toczy się również o miejsca parkingowe, których i tak brakuje. Nowe miałyby powstać kosztem zieleni przy blokach, na co zgody również nie chcą wyrazić mieszkańcy.


Mieszkańcy nie zgadzają się na stawianie ich przed faktem dokonanym. Rada Dzielnicy Suchanino również negatywnie zaopiniowała wniosek inwestora.

– Co to znaczy, że jesteśmy ignorowani? To znaczy, że odbywają się różne spotkania, ale sprawiają wrażenie jakiejś gry, tworzenia jakiejś sytuacji, w której coś odbyło się na papierze i wygląda, że wszystko było dobrze, natomiast ustalenia po spotkaniu niestety nie mają żadnych racjonalnych podstaw – powiedział Zdzisław Nieckarz, mieszkaniec osiedla Cygańska Góra. - Ustalane między deweloperem a miastem tak zwane inwestycje towarzyszące nijak się mają do rzeczywistych oczekiwań okolicznych mieszkańców. To są inwestycje dotyczące termomodernizacji szkoły, to są inwestycje dotyczące organizacji ruchu. Tyle tylko, że na tych spotkaniach, które się odbywały, sugerowaliśmy, co zrobić. Nic nie zostało wprowadzone w życie. Tak naprawdę zaczyna się taka gra, gdzie my stanowimy tło dla jakichś działań. Nie chcę używać określeń, które sugerowałyby, że to są działania zakulisowe czy nieformalne, bo tak na pewno nie jest, natomiast ewidentnie nie uwzględnia się naszego zdania. Mamy świadomość znaczenia tej inwestycji dla miasta i dla dewelopera, ale nie ma naszej zgody na to, żeby działo się coś bez uwzględnienia naszego życia. Nie przekonują nas argumenty, że po wybudowaniu osiedla wzrośnie wartość istniejących w okolicy mieszkań, bo nie jesteśmy zainteresowani ich sprzedażą. Dla nas to nie ma znaczenia. Dla nas ma znaczenie to, że tą ścieżką będzie jeździło kilkaset samochodów, dla nas ma znaczenie, że tutaj powstanie ogromna inwestycja, gdzie będzie mieszkało kilkaset nowych osób. Dla nas ma znaczenie to, że nasze życie zostanie zburzone.

alt

Tu miałaby być droga dojazdowa na planowane nowe osiedle


– We wtorek godzinie 16:00 odbyła się pierwsza komisja wiodąca, czyli komisja zrównoważonego rozwoju, na której omawiano liczący sto stron druk porozumienia - powiedział radny Przemysław Majewski. - W poniedziałek na komisji polityki gospodarczej i morskiej mieliśmy pierwsze opiniowanie i tam większością głosów radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska opinia została wydana pozytywna. Oprócz mnie, mimo tego że byłem gościem na tej komisji, nikt z radnych nie zabrał głosu. Kilka tygodni temu w pobliskiej szkole odbyła się dyskusja mieszkańców z urzędnikami, na której w ostatnim momencie, bez uzgodnienia z mieszkańcami, pojawił się deweloper Invest Komfort. Nie może być tak, że deweloper przychodzi i mówi: „dam wam rondo, ocieplę szkołę i zrobię park, a jak wam się nie podoba, to trudno”. Mieszkańcy pokazują, że jest tutaj problem z miejscami parkingowymi, że już teraz jest poważny problem z dojazdem do ich domów i budowa jednego ronda tej sytuacji nie zmieni, bo tutaj pojawi się kilkaset nowych samochodów i kilka tysięcy nowych osób. Jeśli już teraz jest sytuacja tak trudna, to ona się nie polepszy od jednego ronda. Jeśli miasto i radni rządzącej koalicji chcą podtrzymać swoje stanowisko sprzed kilku lat o tym, że procedowanie projektów uchwał w trybie „lex deweloper” jest błędem, bo pomija się głos mieszkańców, bo ten głos nie jest w wystarczający sposób wyartykułowany, to powinna być negatywna opinia komisji i powinno być odrzucenie tego projektu porozumienia na czwartkowej sesji, albo całkowite zdjęcie i przejście do poważnych konsultacji społecznych z tymi mieszkańcami.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież