Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszego życia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2022 18:50

Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygańskiej Góry nie są przeciwni tej inwestycji, ale chcą aby ich opinie i propozycje były brane pod uwagę przez Miasto i dewelopera.


Obok osiedla na Cygańskiej Górze ma powstać nowe osiedle składające się z 7 budynków. Mieszkańcy osiedla na Cygańskiej Górze od miesięcy domagają się od Miasta i dewelopera Invest Komfort, wyjaśnień i prawdziwych konsultacji w związku z planowaną zabudową terenów w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

alt


Największe zastrzeżenia mieszkańcy mają do planowanej drogi dojazdowej do planowanej inwestycji. W tej chwili miałby on przebiegać w miejscu gdzie obecnie jest pas pieszo-drogowy przy którym parkują mieszkańcy pobliskich bloków. Mieszkańcy wielokrotnie postulowali, by „zmusić” dewelopera do zbudowania innego dojazdu, uwzględniającego nie tylko potrzeby nowego osiedla, ale też plany rozwojowe miasta. Spór toczy się również o miejsca parkingowe, których i tak brakuje. Nowe miałyby powstać kosztem zieleni przy blokach, na co zgody również nie chcą wyrazić mieszkańcy.


Mieszkańcy nie zgadzają się na stawianie ich przed faktem dokonanym. Rada Dzielnicy Suchanino również negatywnie zaopiniowała wniosek inwestora.

– Co to znaczy, że jesteśmy ignorowani? To znaczy, że odbywają się różne spotkania, ale sprawiają wrażenie jakiejś gry, tworzenia jakiejś sytuacji, w której coś odbyło się na papierze i wygląda, że wszystko było dobrze, natomiast ustalenia po spotkaniu niestety nie mają żadnych racjonalnych podstaw – powiedział Zdzisław Nieckarz, mieszkaniec osiedla Cygańska Góra. - Ustalane między deweloperem a miastem tak zwane inwestycje towarzyszące nijak się mają do rzeczywistych oczekiwań okolicznych mieszkańców. To są inwestycje dotyczące termomodernizacji szkoły, to są inwestycje dotyczące organizacji ruchu. Tyle tylko, że na tych spotkaniach, które się odbywały, sugerowaliśmy, co zrobić. Nic nie zostało wprowadzone w życie. Tak naprawdę zaczyna się taka gra, gdzie my stanowimy tło dla jakichś działań. Nie chcę używać określeń, które sugerowałyby, że to są działania zakulisowe czy nieformalne, bo tak na pewno nie jest, natomiast ewidentnie nie uwzględnia się naszego zdania. Mamy świadomość znaczenia tej inwestycji dla miasta i dla dewelopera, ale nie ma naszej zgody na to, żeby działo się coś bez uwzględnienia naszego życia. Nie przekonują nas argumenty, że po wybudowaniu osiedla wzrośnie wartość istniejących w okolicy mieszkań, bo nie jesteśmy zainteresowani ich sprzedażą. Dla nas to nie ma znaczenia. Dla nas ma znaczenie to, że tą ścieżką będzie jeździło kilkaset samochodów, dla nas ma znaczenie, że tutaj powstanie ogromna inwestycja, gdzie będzie mieszkało kilkaset nowych osób. Dla nas ma znaczenie to, że nasze życie zostanie zburzone.

alt

Tu miałaby być droga dojazdowa na planowane nowe osiedle


– We wtorek godzinie 16:00 odbyła się pierwsza komisja wiodąca, czyli komisja zrównoważonego rozwoju, na której omawiano liczący sto stron druk porozumienia - powiedział radny Przemysław Majewski. - W poniedziałek na komisji polityki gospodarczej i morskiej mieliśmy pierwsze opiniowanie i tam większością głosów radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska opinia została wydana pozytywna. Oprócz mnie, mimo tego że byłem gościem na tej komisji, nikt z radnych nie zabrał głosu. Kilka tygodni temu w pobliskiej szkole odbyła się dyskusja mieszkańców z urzędnikami, na której w ostatnim momencie, bez uzgodnienia z mieszkańcami, pojawił się deweloper Invest Komfort. Nie może być tak, że deweloper przychodzi i mówi: „dam wam rondo, ocieplę szkołę i zrobię park, a jak wam się nie podoba, to trudno”. Mieszkańcy pokazują, że jest tutaj problem z miejscami parkingowymi, że już teraz jest poważny problem z dojazdem do ich domów i budowa jednego ronda tej sytuacji nie zmieni, bo tutaj pojawi się kilkaset nowych samochodów i kilka tysięcy nowych osób. Jeśli już teraz jest sytuacja tak trudna, to ona się nie polepszy od jednego ronda. Jeśli miasto i radni rządzącej koalicji chcą podtrzymać swoje stanowisko sprzed kilku lat o tym, że procedowanie projektów uchwał w trybie „lex deweloper” jest błędem, bo pomija się głos mieszkańców, bo ten głos nie jest w wystarczający sposób wyartykułowany, to powinna być negatywna opinia komisji i powinno być odrzucenie tego projektu porozumienia na czwartkowej sesji, albo całkowite zdjęcie i przejście do poważnych konsultacji społecznych z tymi mieszkańcami.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież