Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pożegnanie M. Jałowieckiego - delegata rządu, który wykupił Westerplatte

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 grudnia 2022 07:51

Gdyby nie Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat rządu niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej w Gdańsku, pani Dulkiewicz Aleksandra, prezydent Gdańska do kwietnia 2024, nie mogłaby lamentować w sprawie "wywłaszczania" Gdańska przez państwo polskie, to współczesne, z praw do Westerplatte. Nie wyjaśniała przy tym publiczności, jak państwo polskie miałoby rabować fragment terytorium państwa polskiego, ulokowany w gminie Gdańsk, jednej z 2500 gmin tworzących jego wspólną przestrzeń. Terytorium, które dzięki biegłości ministra Jałowieckiego przechodziło w polskie a nie gdańskie władanie od 1919 roku...


Gdy Liga Narodów w l. 1924-1925 podejmowała decyzje o wyrażeniu zgody na funkcjonowanie polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte, okoliczności własnościowe były decydujące.28 stycznia por. Stefan Konieczny na ORP "Mewa" zacumował polski okręt przy polskim brzegu w Wolnym Mieście Gdańsku. Znaczenie operacji specjalnej, którą wysiłkiem urzędowym i zaangażowaniem osobistym M. Jałowiecki przeprowadził, nabrało strategicznego sensu.


Mieczysław Jałowiecki (1976), pochodził z polskiej rodziny arystokratycznej, majątek Syłguduszki na Litwie, kończył liceum w Petersburgu, studiował rolnictwo i ekonomię na politechnice w Rydze, doktoryzował się na uniwersytecie w Halle przedkładając rozprawę o melioracji torfowisk. Zanim 28 stycznia 1919 został z woli premiera Ignacego Paderewskiego pierwszym delegatem rządu polskiego w Gdańsku, będąc już 3 tygodnie generalnym delegatem polskiego ministerstwa aprowizacji "na miasto Gdańsk", pracował dla carskiej Rosji - jako radca ministerstwa rolnictwa w Petersburgu i konsul ds. rolnictwa Rosji w Niemczech, pułkownik sztabu armii carskiej, następnie członek rady Polsko-Angielskiej Izby-Handlowej, na polecenie ministra Minkiewicza organizował rozładunek transportów żywności z Ameryki, przesyłanych jako pomoc dla głodujących Polaków.


Jesienią 1919 roku, wykorzystując chaos panujący w Gdańsku, przekonał - "Kto ma Westerplatte, ten panuje nad wejściem do portu gdańskiego", zanotował we wspomnieniach - rząd polski do nabywania nieruchomości na półwyspie Westerplatte z przeznaczeniem na teren portowo-magazynowy. Polityczne znaczenie polskiej własności było nie do przecenienia w trwających targach o przyszłość miasta.


Większość transakcji przeprowadzano na nazwiska polskich Kaszubów, by uniknąć przeszkód ze strony niemieckiej administracji. W organizację finansowania transakcji, występując oficjalnie jako obywatel a nie jako polski polityk, M. Jałowiecki włączył ks. Stanisława Adamskiego, prezesa poznańskiego Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. W 1920 roku po utworzeniu w Gdańsku oficjalnej polskiej placówki dyplomatycznej, Komisariatu Generalnego RP w Gdańsku , Mieczysław Jałowiecki został zastępcą komisarza generalnego, socjalisty Macieja Biesiadeckiego. Rozczarowany sytuacją, złożył pod koniec 1929 roku dymisję i przeniósł się w okolice Kalisza do majątku swojej drugiej żony Zofii, skutecznie angażując się w budowę szpitala w tym wielkopolskim mieście.


Podczas drugiej wojny światowej wyemigrował do Anglii, na emigracji prowadził działalność społeczno-polityczną, utrzymywał bliskie kontakty z gen. Władysławem Andersem i gen. Stanisławem Kopańskim. Zmarł w marcu 1962 w osamotnieniu w Beckenham, miejscowości pod Londynem. Jego kompletnie zapomniany grób odnalazł Piotr Muskusa.


W poniedziałek na gdańskim cmentarzu Srebrzysko odbył się, staraniem Muzeum II Wojny Światowej, uroczysty pogrzeb Zofii i Mieczysława Jałowieckich. Mogła wziąć w nim udział prezydent Gdańska, dłużniczka pierwszego polskiego delegata Rzeczpospolitej Polskiej w mieście nad Motławą. Ten okruszek polskiego losu lepszy ma wymiar niż tramwaj z napisem "Danzig", ulubiona zabawka niektórych samorządowych smakoszy lokalnej historii ze środowisk PO.
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież