Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pożegnanie M. Jałowieckiego - delegata rządu, który wykupił Westerplatte

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 grudnia 2022 07:51

Gdyby nie Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat rządu niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej w Gdańsku, pani Dulkiewicz Aleksandra, prezydent Gdańska do kwietnia 2024, nie mogłaby lamentować w sprawie "wywłaszczania" Gdańska przez państwo polskie, to współczesne, z praw do Westerplatte. Nie wyjaśniała przy tym publiczności, jak państwo polskie miałoby rabować fragment terytorium państwa polskiego, ulokowany w gminie Gdańsk, jednej z 2500 gmin tworzących jego wspólną przestrzeń. Terytorium, które dzięki biegłości ministra Jałowieckiego przechodziło w polskie a nie gdańskie władanie od 1919 roku...


Gdy Liga Narodów w l. 1924-1925 podejmowała decyzje o wyrażeniu zgody na funkcjonowanie polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte, okoliczności własnościowe były decydujące.28 stycznia por. Stefan Konieczny na ORP "Mewa" zacumował polski okręt przy polskim brzegu w Wolnym Mieście Gdańsku. Znaczenie operacji specjalnej, którą wysiłkiem urzędowym i zaangażowaniem osobistym M. Jałowiecki przeprowadził, nabrało strategicznego sensu.


Mieczysław Jałowiecki (1976), pochodził z polskiej rodziny arystokratycznej, majątek Syłguduszki na Litwie, kończył liceum w Petersburgu, studiował rolnictwo i ekonomię na politechnice w Rydze, doktoryzował się na uniwersytecie w Halle przedkładając rozprawę o melioracji torfowisk. Zanim 28 stycznia 1919 został z woli premiera Ignacego Paderewskiego pierwszym delegatem rządu polskiego w Gdańsku, będąc już 3 tygodnie generalnym delegatem polskiego ministerstwa aprowizacji "na miasto Gdańsk", pracował dla carskiej Rosji - jako radca ministerstwa rolnictwa w Petersburgu i konsul ds. rolnictwa Rosji w Niemczech, pułkownik sztabu armii carskiej, następnie członek rady Polsko-Angielskiej Izby-Handlowej, na polecenie ministra Minkiewicza organizował rozładunek transportów żywności z Ameryki, przesyłanych jako pomoc dla głodujących Polaków.


Jesienią 1919 roku, wykorzystując chaos panujący w Gdańsku, przekonał - "Kto ma Westerplatte, ten panuje nad wejściem do portu gdańskiego", zanotował we wspomnieniach - rząd polski do nabywania nieruchomości na półwyspie Westerplatte z przeznaczeniem na teren portowo-magazynowy. Polityczne znaczenie polskiej własności było nie do przecenienia w trwających targach o przyszłość miasta.


Większość transakcji przeprowadzano na nazwiska polskich Kaszubów, by uniknąć przeszkód ze strony niemieckiej administracji. W organizację finansowania transakcji, występując oficjalnie jako obywatel a nie jako polski polityk, M. Jałowiecki włączył ks. Stanisława Adamskiego, prezesa poznańskiego Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. W 1920 roku po utworzeniu w Gdańsku oficjalnej polskiej placówki dyplomatycznej, Komisariatu Generalnego RP w Gdańsku , Mieczysław Jałowiecki został zastępcą komisarza generalnego, socjalisty Macieja Biesiadeckiego. Rozczarowany sytuacją, złożył pod koniec 1929 roku dymisję i przeniósł się w okolice Kalisza do majątku swojej drugiej żony Zofii, skutecznie angażując się w budowę szpitala w tym wielkopolskim mieście.


Podczas drugiej wojny światowej wyemigrował do Anglii, na emigracji prowadził działalność społeczno-polityczną, utrzymywał bliskie kontakty z gen. Władysławem Andersem i gen. Stanisławem Kopańskim. Zmarł w marcu 1962 w osamotnieniu w Beckenham, miejscowości pod Londynem. Jego kompletnie zapomniany grób odnalazł Piotr Muskusa.


W poniedziałek na gdańskim cmentarzu Srebrzysko odbył się, staraniem Muzeum II Wojny Światowej, uroczysty pogrzeb Zofii i Mieczysława Jałowieckich. Mogła wziąć w nim udział prezydent Gdańska, dłużniczka pierwszego polskiego delegata Rzeczpospolitej Polskiej w mieście nad Motławą. Ten okruszek polskiego losu lepszy ma wymiar niż tramwaj z napisem "Danzig", ulubiona zabawka niektórych samorządowych smakoszy lokalnej historii ze środowisk PO.
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież