Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pożegnanie M. Jałowieckiego - delegata rządu, który wykupił Westerplatte

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 grudnia 2022 07:51

Gdyby nie Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat rządu niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej w Gdańsku, pani Dulkiewicz Aleksandra, prezydent Gdańska do kwietnia 2024, nie mogłaby lamentować w sprawie "wywłaszczania" Gdańska przez państwo polskie, to współczesne, z praw do Westerplatte. Nie wyjaśniała przy tym publiczności, jak państwo polskie miałoby rabować fragment terytorium państwa polskiego, ulokowany w gminie Gdańsk, jednej z 2500 gmin tworzących jego wspólną przestrzeń. Terytorium, które dzięki biegłości ministra Jałowieckiego przechodziło w polskie a nie gdańskie władanie od 1919 roku...


Gdy Liga Narodów w l. 1924-1925 podejmowała decyzje o wyrażeniu zgody na funkcjonowanie polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte, okoliczności własnościowe były decydujące.28 stycznia por. Stefan Konieczny na ORP "Mewa" zacumował polski okręt przy polskim brzegu w Wolnym Mieście Gdańsku. Znaczenie operacji specjalnej, którą wysiłkiem urzędowym i zaangażowaniem osobistym M. Jałowiecki przeprowadził, nabrało strategicznego sensu.


Mieczysław Jałowiecki (1976), pochodził z polskiej rodziny arystokratycznej, majątek Syłguduszki na Litwie, kończył liceum w Petersburgu, studiował rolnictwo i ekonomię na politechnice w Rydze, doktoryzował się na uniwersytecie w Halle przedkładając rozprawę o melioracji torfowisk. Zanim 28 stycznia 1919 został z woli premiera Ignacego Paderewskiego pierwszym delegatem rządu polskiego w Gdańsku, będąc już 3 tygodnie generalnym delegatem polskiego ministerstwa aprowizacji "na miasto Gdańsk", pracował dla carskiej Rosji - jako radca ministerstwa rolnictwa w Petersburgu i konsul ds. rolnictwa Rosji w Niemczech, pułkownik sztabu armii carskiej, następnie członek rady Polsko-Angielskiej Izby-Handlowej, na polecenie ministra Minkiewicza organizował rozładunek transportów żywności z Ameryki, przesyłanych jako pomoc dla głodujących Polaków.


Jesienią 1919 roku, wykorzystując chaos panujący w Gdańsku, przekonał - "Kto ma Westerplatte, ten panuje nad wejściem do portu gdańskiego", zanotował we wspomnieniach - rząd polski do nabywania nieruchomości na półwyspie Westerplatte z przeznaczeniem na teren portowo-magazynowy. Polityczne znaczenie polskiej własności było nie do przecenienia w trwających targach o przyszłość miasta.


Większość transakcji przeprowadzano na nazwiska polskich Kaszubów, by uniknąć przeszkód ze strony niemieckiej administracji. W organizację finansowania transakcji, występując oficjalnie jako obywatel a nie jako polski polityk, M. Jałowiecki włączył ks. Stanisława Adamskiego, prezesa poznańskiego Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. W 1920 roku po utworzeniu w Gdańsku oficjalnej polskiej placówki dyplomatycznej, Komisariatu Generalnego RP w Gdańsku , Mieczysław Jałowiecki został zastępcą komisarza generalnego, socjalisty Macieja Biesiadeckiego. Rozczarowany sytuacją, złożył pod koniec 1929 roku dymisję i przeniósł się w okolice Kalisza do majątku swojej drugiej żony Zofii, skutecznie angażując się w budowę szpitala w tym wielkopolskim mieście.


Podczas drugiej wojny światowej wyemigrował do Anglii, na emigracji prowadził działalność społeczno-polityczną, utrzymywał bliskie kontakty z gen. Władysławem Andersem i gen. Stanisławem Kopańskim. Zmarł w marcu 1962 w osamotnieniu w Beckenham, miejscowości pod Londynem. Jego kompletnie zapomniany grób odnalazł Piotr Muskusa.


W poniedziałek na gdańskim cmentarzu Srebrzysko odbył się, staraniem Muzeum II Wojny Światowej, uroczysty pogrzeb Zofii i Mieczysława Jałowieckich. Mogła wziąć w nim udział prezydent Gdańska, dłużniczka pierwszego polskiego delegata Rzeczpospolitej Polskiej w mieście nad Motławą. Ten okruszek polskiego losu lepszy ma wymiar niż tramwaj z napisem "Danzig", ulubiona zabawka niektórych samorządowych smakoszy lokalnej historii ze środowisk PO.
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież