E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Atak na biuro feministycznego stowarzyszenia

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 marca 2013 11:49

Siedziba organizacji działającej na rzecz kobiet została zaatakowana. W biurze Stowarzyszenia „Waga” przy ulicy Biskupiej w Gdańsku ktoś odpalił petardę. Działaczki podejrzewają, że mogła to być akcja organizacji nacjonalistycznych.Siła wybuchu była na tyle silna, że pomieszczenia stowarzyszenia doznały sporego uszczerbku. Na drzwiach ktoś umieścił symbol celowania oraz napisał: FEMI=NAZI, HWDP. Kobiety mają nadzieję, że wandale zostaną schwytani.
– Blisko lokalu stowarzyszenia, przy wjeździe na ul. Biskupią, od strony Armii Krajowej znajduje się kamera. Spodziewamy się, że sprawcy będą widoczni na zapisie z monitoringu – mówi Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia „Waga”. 


Prowokacja?
Działaczki na rzecz równouprawnienia kobiet oraz praw człowieka zdarzenie to łączą z plakatami, które pojawiły się tydzień przed atakiem w jednym z gdańskich przejść podziemnych. Uderzały one w Młodzież Wszechpolską. Co ciekawe, afisze sugerowały, że ich autorami są organizacje feministyczne. Stowarzyszenie „Waga” otrzymywało także obraźliwe e-maile.
– Sprawcy nie ujawnili się, a my możemy się domyślać, że ta prowokacja miała na celu zantagonizowanie środowisk działających na rzecz praw człowieka, związków partnerskich, równouprawnienia – zauważa Elżbieta Jachlewska.


Niepokojone już wcześniej
Okazuje się, że siedziba organizacji kobiecej już wcześniej była atakowana przez zwolenników ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej.
 – Dzień po Manifie w Gdańsku, w której członkinie stowarzyszenia brały udział, nieznani sprawcy wyrwali skrzynkę pocztową umieszczoną na drzwiach biura „Wagi” i w tym miejscu zostawili naklejkę z hasłem „Przeciwko multikulturyzmowi i demokratycznej dyktaturze”. Teraz jesteśmy poważnie zaniepokojone wybuchem w naszym lokalu. Wcześniejsze sygnały przemocy zignorowałyśmy, bo wydawały się one chuligańskimi wybrykami. Pozostawiony w piątek na elewacji biura symbol celownika ma nas zastraszyć, ale my nie zamierzamy zostać ofiarami.  Poprosiłyśmy już o pomoc i interwencję zarówno właściciela lokalu, gminę Gdańsk, jak i policję – mówi Jachlewska.


alt

Taką pamiątkę pozostawili po sobie wandale na drzwiach biura Stowarzyszenia „Waga”
fot. Stowarzyszenie Waga


Eskalacja przemocy
– Od 9 lat odbywa się manifestacja feministyczna w Gdańsku. W ciągu tych lat różnie bywało. Pamiętam, jak leciały w nas wielkie bryły lodu, niejeden raz byłyśmy obrzucone jajkami. Policja musiała nas osłaniać aż do dworca głównego, bywało tak niebezpiecznie. Najczęściej działo się to w ten jeden dzień. Tutaj mamy przykład narastania przemocy. Obserwując to, co się dzieje w całej Polsce, niepokojące są takie sygnały. ONR-owcy nie dość, że mają skrajne poglądy, to są najzwyczajniej w świecie niebezpieczni, feministki odżegnują się od przemocy – mówi pani Kinga,  stała bywalczyni manif feministycznych organizowanych w Gdańsku.


Co się nie podoba?
Czym naraziło się zatem stowarzyszenie działające na Biskupiej Górce?
Czy tym, że prowadzi szerokie działania nie tylko na rzecz równouprawnienia kobiet, ale także podejmuje przedsięwzięcia mające aktywizować społeczność Biskupiej Górki? Czy nie podoba się wandalom inicjatywa Lokalnych Przewodników, którzy oprowadzają chętnych do zwiedzania tej zapomnianej dzielnicy Gdańska? A może chcą odwieść młodzież i dorosłych od uczestnictwa w warsztatach organizowanych przez organizację? Może nie podoba się im idea Festiwalu Tatów, w którego organizację włączyła się „Waga”? Pytań można mnożyć więcej...


Anonimowym przeciwnikom nie tylko nie przypadły do gustu działania stowarzyszenia. Choć pewnie wcale tu o nie nie chodzi. Wydaje się, że kluczowe stają się poglądy... 


Prezydent miasta Gdańska, Paweł Adamowicz wysoko bowiem ocenia ich działania  i miesiąc temu przyznał działaczkom Stowarzyszenia „Waga” prestiżową nagrodę im. Lecha Bądkowskiego, m.in. za działania na rzecz równouprawnienia i aktywizację lokalnej społeczności na Biskupiej Górce.
– Po ataku na naszą siedzibę obawiamy się prowadzenia dalszej pracy społecznej, którą wykonujemy, jak nam się wydaje z zaangażowaniem i oddaniem na rzecz lokalnej społeczności. Nie są nam znane powody przejawów nienawiści, która spotyka naszą organizację. Możemy domyślać się, że są to osoby związane z grupami młodzieży, która w ostatnim czasie była widoczna np. w czasie tegorocznej gdańskiej Manify przy Długim Targu. Być może są to te same osoby, które posługują się mową nienawiści, stosują wulgarne i prowokacyjne wpisy na Facebooku lub wspomnianych wcześniej plakatach. Nie wiemy, kim są sprawcy, ale nie możemy tego tak zostawić. Eskalacja nienawiści, a jak wskazuje opisane zdarzenie, także przemocy trwa. Nie możemy czekać aż zdarzy się coś dramatycznego, z nieodwracalnymi skutkami – zauważa Jachlewska.
Czy trzeba przypominać, że żyjemy w czasach demokracji? Niepokojący jest fakt, że komuś to przeszkadza.
Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież