Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Aziewicz: Nie ulegajmy populistom

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
środa, 27 marca 2013 15:20

altZ Tadeuszem Aziewiczem posłem, przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa wiceprzewodniczącym PO RP w regionie pomorskim rozmawia Artur S. Górski- NSZZ „Solidarność” oraz inne związki zawodowe domagają się wycofania przez rząd projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy. Czy elastyczny czas pracy to manipulacja przy prawach pracowniczych poprzez zmiany kodeksowe, czy też recepta na kryzys?
Tadeusz Aziewicz: Kryzys to trudny czas, w którym zarówno pracodawcy jak i pracobiorcy muszą szukać tego co wspólne. Ograniczać koszty po to, aby przetrwało jak najwięcej miejsc pracy. Elastyczność czasu pracy daje przedsiębiorcom większe możliwości bezpiecznego kontynuowania działalności,  szkoda, że nie chcą tego docenić związkowcy.


- Należał pan do środowiska gdańskich liberałów, jest pan w PO od 2001 roku. W Konfederacji Szwajcarskiej pod referendum poddawane są różne sprawy i władza nie obawia się głosu obywatelskiego. Jak Pan ocenia stopień udziału obywateli w rządzeniu w kontekście przywrócenia demokracji bezpośredniej poprzez upowszechnienie stosowania referendum ogólnokrajowego?
Tadeusz Aziewicz: Dostrzegam w tle ambicje polityczne ludzi, którzy w ramach wolnych wyborów nie potrafią uzyskać społecznego poparcia. Próbują więc w ten sposób podważać  kompetencje demokratycznie wyłonionego rządu, anarchizując życie publiczne. Przypominam, że nasze prawo zawiera w sobie instytucję referendum i jest ona stosowana w tych obszarach, w których jest to zasadne, przede wszystkim w sprawach fundamentalnych, gdzie niezbędne jest uzyskanie szerokiego consensusu. Tak stało się w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. W sprawach o mniejszej wadze obywatele niechętnie korzystają z tej instytucji - referenda samorządowe na ogół nie udają się z powodu niskiej frekwencji. Nie uszczęśliwiajmy więc ludzi na siłę.


- W budżecie nie zgadzają się podstawowe wskaźniki, jak wzrost gospodarczy, przez urzędników oszacowany na 2,2 proc. PKB czy 2,7-proc. inflacja. Już wiadomo, że będzie to nieosiągalne. Brakuje kilku miliardów złotych po stronie dochodów. Niedoszacowane jest bezrobocie, które w całym roku miało nie przekroczyć 13 proc., a w marcu wynosi 14,5 proc. Czy mamy w Polce groźbę dodrukowywania pieniędzy, które przyniesie wzrost inflacji?

Tadeusz Aziewicz: Nie sądzę. Porównując Polskę z innymi krajami Europy, można odpowiedzialnie stwierdzić, że ciągle mamy gospodarkę stabilną i przewidywalną. Faktem jest, że jej otoczenie zewnętrzne mocno zmienia się na niekorzyść i na pewno komplikuje to życie naszym przedsiębiorcom. W trudnym czasie, aby przetrwać muszą być oni bardzo elastyczni i efektywni. Wspólnym obowiązkiem  nas wszystkich jest wspierać ich w tym niełatwym okresie, a przede wszystkim nie szkodzić. Nie jest to dobry czas na strajkowanie, czy mobilizowanie ludzi wobec populistycznych postulatów.


- Odtrąbiono sukces, że kryzys cypryjski został zażegany. Wcześniej jednak nieprzemyślana decyzja o opodatkowaniu wszystkich depozytów i zajęcie części wkładów w dwóch największych bankach Cypru nadwerężyły zaufanie do euro i banków. Czy polski system bankowy jest bezpieczny?
Tadeusz Aziewicz: Nie ma żadnych powodów, aby wątpić w bezpieczeństwo naszego systemu bankowego, który jest przygotowany na wstrząsy, które w czasie kryzysu mogą się zdarzyć. Nie przypadkiem dotychczas omijały nas burze, które kołysały finansami w innych krajach. Przy całym szacunku do Cypru i jego dotychczasowego, bardzo kontrowersyjnego pomysłu na dobrobyt, trzeba  jednoznacznie stwierdzić, że stoi za nami mocna gospodarka oparta na zdrowych podstawach. Szanujmy to, doceńmy naszych przedsiębiorców, wspierajmy ich, nie ulegajmy populistom. To moja recepta.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież