Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Elżbieta Jachlewska: Oddajmy nasze miasto mieszkańcom, wtedy Gdańsk będzie lepszy

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 sierpnia 2018 16:20

Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną i feministką, jedną z liderek Inicjatywy Feministycznej i Partii Kobiet, kandydatką Lepszego Gdańska na prezydenta Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Czy feminizm ma polityczne oblicze, czy jest lewicowy, a nawet jak go widzą konserwatyści lewacki i libertyński?
Elżbieta Jachlewska: Porzućmy te fobie. Mnie nie da się włożyć do szuflady. Nie zmieszczę się ani w tej z lewej, ani w tej z prawej. Mam społeczną wrażliwość. Czy zatem jestem lewicowa? Jeśli takim wyznacznikiem jest fakt, iż w kwestiach społecznych nie zgadzam się z opiniami wielu kobiet, które siebie sytuują na prawicy, bo - jak o sobie mówią - bronią tradycyjnego modelu społeczeństwa i rodziny, to jestem lewicowa. Jeśli dodam, że pracuję na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn, na rzecz osób wykluczonych, to też jestem lewicowa. Ale co począć z faktem, że popieram ludzi przedsiębiorczych, że nie pochwalam rozdawnictwa, które powoduje wychodzenie kobiet z rynku pracy? To znaczy, że jestem prawicowa?


- Lepszy Gdańsk wystawia kobietę. Kobiety w polityce odgrywały i odgrywają znaczną rolę… Choćby Indira Gandhi, Golda Meir, Evita Peron, Hillary Clinton, Angela Merkel, Theresa May oraz Margaret Thatcher, żelazna dama, która miała tak silną osobowość, że nawet obecny kandydat SLD na prezydenta Gdańska prof. Ceynowa zachwalał Thatcher na partyjnych zebraniach, tworząc własny thatcheryzm, lewicowy…
Elżbieta Jachlewska: Mamy więc swoiste pomieszanie pojęć. Warto się czasem zastanowić, gdzie się jest i jakie tezy się wygłasza. Nie silę się więc na opisywanie politycznych programów. Miasto ich nie potrzebuje. A przy okazji można popaść w absurd. Bywa, że ktoś był lansowany jako kandydat lewicy, a stał się po kilku latach konserwatystą. Z kolei nazywający się prawicą realizują programy socjalistyczne. Stawiam więc na społeczną wrażliwość. A to, czy ktoś ma taki, czy inny światopogląd, czy jest ateistą, czy wierzącym, nie ma znaczenia dla zarządzania miastem. Państwo jest świeckie i miasto jest świeckie, a każdy ma prawo do swego wyznania. Moja wolność, to jest wolność wyboru, przekonań, wyrażania racji. Ja wierzę w ludzi. Może naiwnie…


- Stąd działania na rzecz tych, którzy nie radzą sobie w realiach gospodarczych?
Elżbieta Jachlewska: Każdy z nas może stać się osobą bezdomną, może przytrafić mu się nieszczęście, rozpad związku, upadek firmy. Może uwikłać się w toksyczny związek, w przemoc, może zachorować. Wszyscy będziemy starzy. Wykluczone społecznie czy ekonomicznie jest smutne. Warto mu zapobiegać. Czy wsparcie dla tych ludzi to jest lewica czy prawica? Przecież i PiS ma program lewicowy, który pomógł wygrać wybory…


- Ale w patriotycznym sztafażu, z hasłem wstawania z kolan i dobrej zmiany…
Elżbieta Jachlewska: I z pakietem socjalnym, który starają się lepiej, gorzej, realizować. A powiedzmy politykom PiS, że są lewicą… Będą bardzo, ale to bardzo, oburzeni. Podział na lewicę i prawicę bywa dzisiaj złudny. To nie są lata 80.

alt


- Miasto nie ma poglądów?
Elżbieta Jachlewska: Urząd ich nie powinien mieć i infrastruktura też nie. Idealne jest miasto przyjazne jego mieszkańcom i otwarte na przybyszów i turystów. Takie, w którym dobrze czuje się przedsiębiorca i dobrze żyje się mieszkańcom. W którym biznesmen i państwo sprzedający pietruszkę i kwiaty na chodniku mają swoje miejsce…


- W którym nie tylko deweloperom się dobrze wiedzie, a handlujących zieleniną i bawełną nie polewa się wodą…
Elżbieta Jachlewska: Przecież ci dorabiający na zieleninie pracują, nie są tylko klientami pomocy społecznej. Nie wyciągają ręki „daj!”. Moje poglądy wyrosły w trakcie rozmów z setkami ludzi. W biurach, na ulicach, na bazarach.


- Czy ruchy miejskie mają więc szanse by skutecznie zaistnieć w lokalnych ojczyznach?
Elżbieta Jachlewska: Gdybym nie miała przekonania, że ruchy społeczne mają swoje racje i szanse, nie angażowałabym swego czasu i energii. Postulaty Lepszego Gdańska są mi bliskie, współtworzyłam ten projekt i jego program. Do tej pory nie odnieśliśmy spektakularnego sukcesu, ale kilku prezydentów udało się nam wywalczyć, chociażby w Poznaniu. Pierwszy krok został uczyniony. Najpierw zaznacza się teren, a potem się teren zdobywa. Oddałabym samorządy mieszkańcom i komitetom miejskim.


- Recepta na ów Lepszy Gdańsk?
Elżbieta Jachlewska: To miasto przyjazne, miasto małych odległości: do przedszkola, szkoły, przychodni zdrowia, czyli jeśli budujesz to zapewnij mieszkańcom sferę użyteczną i minimum komfortu życia. Przemieszczanie się w korkach by odwieźć dzieci do żłobka, do przedszkola, to były dla mnie w obie strony trzy godziny z życia. Doceniam też domy sąsiedzkie na osiedlach. Sama taki dom prowadzę. To jest centrum życia dzielnicy, miasto w mieście.


- Rodzina i Inicjatywa Feministyczna. Nie ma w tym sprzeczności?
Elżbieta Jachlewska: Żadnej. Mąż jest zdeklarowanym feministą, dzieci chodziły ze mną na manifestacje. Są bardzo równościowe. Każdą ważną decyzję podejmujemy wspólnie.


- W wyborach zaś czasem decyduje wąska grupa, komitet polityczny co do miejsc na listach…
Elżbieta Jachlewska: To, niestety, są tendencje dominujące, nie są ona zbawienne dla samorządu i dla rozwiązania lokalnych problemów. Wyznaczanie przez partyjne komitety kandydatów na prezydentów, czy wyznaczanie z centrali, po pierwsze frustruje działaczy lokalnych tych ugrupowań, bo to oni tutaj pracują na co dzień i wypracowują pozycję ugrupowania. A po drugie niesie ze sobą ryzyko, że nawet jeśli taki kandydat wygra, to czy on zna lokalną specyfikę, układy, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć? Miasto trzeba rozumieć i je czuć. Jesteśmy wolni od polityki centralnej, ale nie zwolnimy samorządu od odpowiedzialności za opiekę zdrowotną, za pomoc osobom starszymi i niepełnosprawnym, za edukację i usługi komunalne. Jestem za zmianą, za dobrą zmianą, nie w sensie hasła. Będzie ona taka, jaka wskażą wyborcy. Oni zdecydują. Najważniejsze by gdańszczanie poszli na te wybory.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież