100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szadółkowa mapa smrodu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 27 marca 2013 19:24

O wspólne tworzenie „mapy smrodu" apelują członkowie Stowarzyszenia Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego Gdańsk Szadółki. Powodem jest rozprzestrzeniający się fetor po awarii kompostowni, do której doszło w połowie zeszłego roku.



Odpady trafiają bezpośrednio na plac składowy i to one są głównym źródłem nieprzyjemnych zapachów. Nie odstraszają one jednak ptaków z gatunku mew, które mają tutaj doskonałe żerowisko. Kolejnym powodem fetoru jest brak instalacji do odgazowania na nowej kwaterze służącej do składowania odpadów. Odsysanie z nich metanu ma nastąpić dopiero pod koniec tego roku. Uciążliwe zapachy najbardziej dokuczają mieszkańcom południowych dzielnic Gdańska. Zorganizowali się oni w walce z uciążliwym trucicielem i postanowili ustalić i wskazać miejsca, w których fetor jest najsilniejszy. 
- Internetową mapę uruchomiliśmy w tym celu, by dokładnie zdiagnozować ten śmierdzący problem. Obecnie mieszkańcy osobiście mogą się wypowiedzieć, gdzie, kiedy i jak intensywnie im śmierdzi. Mapa będzie istniała do skutku, tj. do czasu usunięcia zaistniałej awarii. Zlikwidujemy ją jeżeli nie będą się już pojawiać na niej nowe punkty smrodu - twierdzi Jarosław Paczos, prezes szadółkowego stowarzyszenia.


Otóż internauci odwiedzając stronę znajdującą się pod adresem http://szadolki.pl i klikając w zakładkę mapa smrodu, mają możliwość wyboru jednego z pięciu jego poziomów, w skali od „odrobinę" do „okropnie". Następnie na mapę mogą nanieść oznaczony odpowiednim kolorem punkt.


alt



- W Polsce nie ma norm odorowych. Taka mapka ma posłużyć miarodajnemu przedstawieniu problemu, o którym wszyscy wiedzą, a który faktycznie trudno zmierzyć, jak i trudno oznaczyć miejsca jego występowania. Nasz pomysł ma pomóc władzom miasta Gdańska, dlaczego mają rozwiązać ten problem, wskazując im skalę oraz obszary, w których pojawia się ten uciążliwy zapach - wyjaśnia Jarosław Paczos, prezes stowarzyszenia. I dodaje, że z każdym dniem wyniki są coraz bardziej uprawdopodobnione i zgadzają się zarówno z kierunkami wiatru, ciśnieniem, jak i z tym, jakie przedsięwzięcia zaradcze podejmuje się w zakładzie.


alt



Dane nanoszone na utworzoną mapę smrodu kwestionuje Mariusz Gołębiewski, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Jego zdaniem inicjatywa owszem jest słuszna, ale niekoniecznie może być obiektywna. A to z tego względu, gdyż zdiagnozowanie konkretne zapachy nie koniecznie musiały pochodzić z zakładu w Szadółkach.


Póki co, jak twierdzi Gołębiewski, w zakładzie testowane są różne środki do dezodoryzacji mocno cuchnących odpadów z kompostowni, które trafiają na plac. W celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu, testowane są różne środki chemiczne oraz naturalne. Stosowane są też różne metody, od techniki oprysku odpadów specjalnymi preparatami, po dozowanie rozmaitych proszków.


Najistotniejsze, że pod koniec lutego Zakład Utylizacyjny w Szadółkach po kilku miesiącach pertraktacji, dogadał się z jedyną z firm niemieckich, Eggresmann, która stanęła do przetargu na naprawę kompostowni. Za kwotę 9,5 mln zł ma ona przywrócić jej funkcjonalność, a także usprawnić instalację. Zgodnie z zawartą umową, czas realizacji określono na 180 dni. Czyli po około pół roku Szadółki powinny zaprzestać zanieczyszczać nadmorskie powietrze.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież