Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szadółkowa mapa smrodu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 27 marca 2013 19:24

O wspólne tworzenie „mapy smrodu" apelują członkowie Stowarzyszenia Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego Gdańsk Szadółki. Powodem jest rozprzestrzeniający się fetor po awarii kompostowni, do której doszło w połowie zeszłego roku.Odpady trafiają bezpośrednio na plac składowy i to one są głównym źródłem nieprzyjemnych zapachów. Nie odstraszają one jednak ptaków z gatunku mew, które mają tutaj doskonałe żerowisko. Kolejnym powodem fetoru jest brak instalacji do odgazowania na nowej kwaterze służącej do składowania odpadów. Odsysanie z nich metanu ma nastąpić dopiero pod koniec tego roku. Uciążliwe zapachy najbardziej dokuczają mieszkańcom południowych dzielnic Gdańska. Zorganizowali się oni w walce z uciążliwym trucicielem i postanowili ustalić i wskazać miejsca, w których fetor jest najsilniejszy. 
- Internetową mapę uruchomiliśmy w tym celu, by dokładnie zdiagnozować ten śmierdzący problem. Obecnie mieszkańcy osobiście mogą się wypowiedzieć, gdzie, kiedy i jak intensywnie im śmierdzi. Mapa będzie istniała do skutku, tj. do czasu usunięcia zaistniałej awarii. Zlikwidujemy ją jeżeli nie będą się już pojawiać na niej nowe punkty smrodu - twierdzi Jarosław Paczos, prezes szadółkowego stowarzyszenia.


Otóż internauci odwiedzając stronę znajdującą się pod adresem http://szadolki.pl i klikając w zakładkę mapa smrodu, mają możliwość wyboru jednego z pięciu jego poziomów, w skali od „odrobinę" do „okropnie". Następnie na mapę mogą nanieść oznaczony odpowiednim kolorem punkt.


alt- W Polsce nie ma norm odorowych. Taka mapka ma posłużyć miarodajnemu przedstawieniu problemu, o którym wszyscy wiedzą, a który faktycznie trudno zmierzyć, jak i trudno oznaczyć miejsca jego występowania. Nasz pomysł ma pomóc władzom miasta Gdańska, dlaczego mają rozwiązać ten problem, wskazując im skalę oraz obszary, w których pojawia się ten uciążliwy zapach - wyjaśnia Jarosław Paczos, prezes stowarzyszenia. I dodaje, że z każdym dniem wyniki są coraz bardziej uprawdopodobnione i zgadzają się zarówno z kierunkami wiatru, ciśnieniem, jak i z tym, jakie przedsięwzięcia zaradcze podejmuje się w zakładzie.


altDane nanoszone na utworzoną mapę smrodu kwestionuje Mariusz Gołębiewski, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Jego zdaniem inicjatywa owszem jest słuszna, ale niekoniecznie może być obiektywna. A to z tego względu, gdyż zdiagnozowanie konkretne zapachy nie koniecznie musiały pochodzić z zakładu w Szadółkach.


Póki co, jak twierdzi Gołębiewski, w zakładzie testowane są różne środki do dezodoryzacji mocno cuchnących odpadów z kompostowni, które trafiają na plac. W celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu, testowane są różne środki chemiczne oraz naturalne. Stosowane są też różne metody, od techniki oprysku odpadów specjalnymi preparatami, po dozowanie rozmaitych proszków.


Najistotniejsze, że pod koniec lutego Zakład Utylizacyjny w Szadółkach po kilku miesiącach pertraktacji, dogadał się z jedyną z firm niemieckich, Eggresmann, która stanęła do przetargu na naprawę kompostowni. Za kwotę 9,5 mln zł ma ona przywrócić jej funkcjonalność, a także usprawnić instalację. Zgodnie z zawartą umową, czas realizacji określono na 180 dni. Czyli po około pół roku Szadółki powinny zaprzestać zanieczyszczać nadmorskie powietrze.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież