Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skandalista Kazimierz Kalkowski

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 27 marca 2013 11:01

Kazimierz Kalkowski, wielka osobowość artystyczna Wybrzeża. Właśnie mija 30 lat pracy twórczej.


Znany przede wszystkim ze swoich ceramicznych rzeźb, wzbudzających zachwyt, zdziwienie, sympatię, poruszenie, niedowierzanie, ale również niesmak i awersję. Jest uczniem innej osobowości Wybrzeża prof. Kazimierza Ostrowskiego „Kacha”, ale również o czym często się zapomina był asystentem prof. Andrzeja Dyakowskiego, który przed laty prowadził w gdańskiej szkole plastycznej Pracownię Malarstwa Ściennego i Witrażu. Obaj profesorowie w pewnym sensie mieli wpływ na spojrzenie i stosunek artysty do sztuk plastycznych.


alt


Kalkowski uważa, że poza niewątpliwym talentem, który trzeba mieć, liczy się, tak jak było to kiedyś, olbrzymia praca. Praca, którą trzeba wykonać i bez której nigdy nie powstanie dzieło sztuki. Przed laty artysta w jednej z naszych wielu dyskusji poddał miażdżącej krytyce, model kształcenia młodych artystów w naszym kraju. Dlaczego przypominam tę rozmowę? Otóż, oglądając ostatnią wystawę Kalkowskiego, tę jubileuszową,  w Muzeum Miasta Gdyni, można w pełni docenić wielki talent, ale też olbrzymią pracę, którą wykonał przygotowując ten pokaz. Obok ceramicznych rzeźb, drugą część ekspozycji zajmuje rysunek i malarstwo, które w ostatnim czasie bardziej zajmuje artystę. To wynik prawdopodobnie pewnego zmęczenia materią ceramiczną, bowiem nierzadko rzeźby ważą i po 50 kilogramów, a przypomnę, że trzeba je wypalać w piecu kilkakrotnie.


alt


Kazimierz Kalkowski tworzy od trzydziestu lat, ale jego osobowość artystyczna jest jak dobre wino, wiadomo, czym starsze tym lepsze. Cała seria jego nowych obrazów może szokować, ale kto zna choć trochę jego wcześniejszą sztukę, spokojnie przyjmuje największe nawet erotyczne konfiguracje wypełniające przestrzeń jego obrazów. Jednak wbrew pozorom Kalkowski odwołuje się również do spraw dnia dzisiejszego, często bezceremonialnie szydząc z otaczającej nas zakłamanej rzeczywistości.


alt


Gdyńska wystawa Kalkowskiego jest retrospektywą. Możemy zobaczyć na niej wiele starszych prac, szczególnie rzeźb, ale także bardzo dużo nowego malarstwa. Tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć. Kto nie zna Kalkowskiego koniecznie musi go poznać, a kto go zna, koniecznie musi zobaczyć jego nowe malarstwo. Będąc wielkim artystą, dalej pozostaje skandalistą, co jest nieodzowną cechą jego sztuki i życia.


altalt


Wystawa : „30 lecie pracy twórczej, rysunek i malarstwo – Kazimierz Kalkowski”, Muzeum Miasta Gdyni, czynna będzie do 5.05.2013 r.
Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież