Pytania o tytuły MBA gdańskich urzędników. Co ukrywają? » Portal wbijamszpile.pl wraca do kwestii związanych z wykształceniem wysokich urzędników w gdańskim m... Studio Prasowe 1 grudnia » W niedzielę, 1 grudnia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowski... Niemcy i uczą nas "praworządności" a my ich odznaczamy » W dniu 26.11.2024 r minister sprawiedliwości Adam Bodnar przyznał panu Haraldowi Krause Prokuratorow... Prof. Berendt, prof. Czauderna, Gwiazda - w komitecie Nawrockiego » Obywatelski Komitet Poparcia Kandydata na Urząd Prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego1. Jacek Adamus,... Stowarzyszenie „Godność” popiera kandydaturę Karola Nawrockiego » Pan Karol Nawrocki, patriota rozumiejący i kochający PolskęStowarzyszenie „Godność”, zrzeszające wię... Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę! » - Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego zwycięstwa. Wierzę w to zwycięstwo i ... Nowa odsłona Merco - polski czyli lepszy » Po wielu udanych miesiącach negocjacji z oliwską spółdzielnią mieszkaniową mieszczącą się przy ulicy... Pożegnanie Jerzego Rusika » Nie żyje Jerzy Rusik.Być może najwybitniejszy prezes w historii GKS Wybrzeże Gdańsk. Zbudował drużyn... Andrzej Potocki odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności » 14 działaczy opozycji antykomunistycznej zostało w Gdańsku odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarn... K. Smoliński liderem PiS: Skwitują nas wybory » Poseł Kazimierz Smoliński, absolwent prawa UG, radca prawny, który w ostatnich wyborach parlamentarn...
Reklama
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Carl Eduard Detloff – gdański romantyk

Ocena użytkowników: / 74
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 marca 2013 18:31

Duże poruszenie i zainteresowanie wzbudziła niedawno otwarta w Muzeum Sopotu, wystawa gdańskiego malarstwa. Po naszych dwóch relacjach, redakcja „Gazety Gdańskiej” dostała  wiele maili, dowodzących o wielkim zainteresowaniu mieszkańców naszego miasta, historią sztuki gdańskiej.



Okazało się, że wiele osób, nawet interesujących się malarstwem przeżyło duże zaskoczenie. Kolekcja Andrzeja Walasa wzbogacona paroma innymi obrazami odkryła nowe oblicze gdańskich twórców drugiej połowy XIX i pierwszej polowy XX wieku. Po raz pierwszy zobaczyliśmy dzieła malarzy bardzo mało znanych, a tworzących w Gdańsku. Wydaje się, że pokutujący mit o prowincjonalnym  ośrodku sztuki jest nieprawdziwy. Redakcja postanowiła zatem na łamach naszego portalu i gazety prezentować dalej, wyjątkowe obiekty gdańskiej sztuki. Kolekcjonerstwo w naszym mieście  ma duże tradycje. Prywatne zbiory tak szacownych mieszczan jak: Jacob Kabrun, Friedrich Basner, Lesser Giełdziński czy Luise Trauschke, pozwoliły w 1872 roku otworzyć muzeum. Gedaniki Andrzeja Walasa też zasługują na publiczną prezentację, nierzadko  reprezentują walory dzieł muzealnych, a on sam wraz ze swoim zbiorem wpisuje się w tradycję gdańskiego kolekcjonerstwa. Może wzorem prywatnych ekspozycji, które powstają ostatnio na Starym Mieście znalazłoby się miejsce również dla malarstwa XIX wieku i czasów Wolnego Miasta Gdańska.


Pierwszym obiektem otwierającym nasz nowy cykl jest niedawno nabyty przez gdańskiego kolekcjonera obraz. W jednym z niemieckich domów aukcyjnych udało się kupić dzieło mało znanego malarza gdańskiego Carla Eduarda Detloffa (1804–1857) zatytułowane „Łódź wiosłowa z zamku Kronborg” (54x71 cm). Dane w literaturze fachowej na temat Detloffa są bardzo skąpe. Wiadomo, że przez jakiś czas mieszkał i tworzył w Gdańsku, ale malował również w Danii i Szkocji. Wiadomo również o jego wystawie w Kilonii i że przed wojną Muzeum Miejskie posiadało kilka jego prac (akwarele, rysunki oraz obraz zatytułowany „Leuchtturm von Danzig”). 


alt


W tej chwili Centralne Muzeum Morskie posiada jeden obraz olejny zatytułowany „Bryg w sztormie”. „Łódź wiosłowa z zamku Kronborg”, to obraz namalowany w 1855 roku i przedstawia północne wybrzeże Zelandii u stóp zamku Kronborg, w którym jak wiemy rozgrywała się akcja szekspirowskiego Hamleta. Trudno jednak porównywać obraz Detloffa do pejzaży jego rówieśnika, mowa o innym wielkim malarzu romantycznym, sławnym Casparze Davidzie Friedrichu. Pewne podobieństwa można jednak zauważyć. Tym wspólnym mianownikiem dla obu artystów jest nostalgiczny nastrój. Scena oddaje doniosłość majestatu natury. Zbliżająca się nawałnica burzowa sprawia trwogę wśród krzątających się przy łodzi rybaków, którzy dopiero co powrócili z połowu. Ten nastrój charakterystyczny dla Friedricha, poety pędzla, również za pomocą podobnych środków buduje Detloff, lecz on  idzie dalej w nieco innym kierunku, swoją postawę malarską osadza na walorze konkretnego motywu. Nad brzegiem morza, położony na klifie, dominuje dostojnie wielki zamek, który potęguje wrażenie bezbronności wobec potęgi żywiołu. Wielką siłę oddziaływania na widza, twórca uzyskuje dzięki swojemu dużemu talentowi artystycznemu. Obraz pochodzi z połowy XIX wieku, a więc z czasów, kiedy Gdański Teatr Szekspirowski  praktycznie już nie istniał, bowiem budynek Szkoły Fechtunku, w którym odbywały się przedstawienia został zlikwidowany. Może autorowi chodziło o zwrócenie uwagi gdańszczan na  sprawy sztuki w mieście i szybszą budowę Teatru Miejskiego.


Tajemnica tego obrazu może miała nieść pewne przesłanie dla obywateli miasta. Musiało minąć  blisko 160 latach, przypuszczalna hipotetyczna idea zawarta w dziele Carla Eduarda Detloffa, gdańskiego malarza wreszcie może się spełni. Nowy wspaniały Teatr Szekspirowski już niebawem, ponownie zagości w Gdańsku i to w swoim własnym budynku.


Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież