Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero... Wernisaż wystawy „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się uroczysty wernisaż wystawy czasowej „W sporcie siła....
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Impresjonista z Kwidzyna

Ocena użytkowników: / 45
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 kwietnia 2013 18:33

Nie należał do wielkiej trójcy impresjonistów niemieckich : Corinth, Libermann, Slevogt. Nie miał jednak czego się  wstydzić, poziomem swojego malarstwa często zbliżał się do ich twórczości. Ernst Kolbe (1876-1945), malarz z Kwidzyna niedoceniany przez lata, wręcz zapomniany nawet w swojej ojczyźnie. Dziś pamiętają o nim nieliczni.


Kiedy mówimy o malarzach, którzy zapisali się w historii sztuki europejskiej jego też możemy wymienić wraz z innymi twórcami, również tymi pochodzącymi z Kwidzyna. To miasto położone  na Powiślu miało szczęście do wybitnych malarzy, by wymienić takich artystów jak : Meissner, Räuber, Windmüller. Kolbe był blisko, ocierał się o najlepszych.


alt

Ernst Kolbe, Litografia, " Ulica Piwna"


W roku 1913 otrzymał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.  Ernst Kolbe urodził się w 1876 roku, jego biografia nie jest do końca znana. Lata młodzieńcze spędził  koło Stargardu na Pomorzu i nie wiadomo czy jeszcze kiedykolwiek powrócił do Kwidzyna. Może podczas licznych pobytów w Gdańsku, wypuszczał się do swojego rodzinnego miasta. Nie trafiłem jednak na jego prace przedstawiające Kwidzyn.


alt

Ernst Kolbe, olej, "Ulica Piwna w Gdańsku"


Malował bardzo dużo, również w Prusach. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w Berlinie u doskonałych twórców, którzy dali mu podstawy bardzo dobrego wykształcenia malarskiego. Julius Ehrentraut, profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, przygotował go pod  kątem technik litograficznych, a przede wszystkim dał mu solidne podstawy rysunku, natomiast prof. Paul Vorgang przygotował go pod kątem malowania pejzażowego. Największy wpływ na  osobowość artystyczną miał jednak jego kolejny sławny  nauczyciel prof. Eugen Bracht, u którego w 1899 roku  rozpoczął kolejne studia  i  już jako uczeń mistrzowski odbył z nim kilkuletni staż w Dreźnie. Analizując  jego prace, dokładnie możemy zaobserwować  wpływ  berlińskich nauczycieli i rozwój jego talentu. Malowanie rozpoczął od tradycyjnych, realistycznych pejzaży. Po przystąpieniu do Stowarzyszenia Artystów Berlińskich i odbyciu kilku podróży studyjnych jego talent rozkwitł. Przemieszczał się odwiedzając zakątki położone nad Morzem Północnym  i Bałtyckim. Odwiedził wyspę Sylt oraz góry Tyrolu i lasy Bawarskie. Powstało wówczas wiele pejzaży  jak i wiele obrazów przedstawiających wnętrza domów rybaków z wyspy Sylt, oraz wnętrza domów mieszczan Lubeki i Gdańska. Można zauważyć w nich pozostałości wpływu niemieckiego biedermaieru, mocno zabarwionego już pojawiającą się stylistyką malarstwa impresjonistycznego. Kolbe uwielbiał malować ulotne chwile, spontanicznie, szybko szkicując. Rozwijał się od wiernie odtwarzanej rzeczywistości do głębokiego osobistego spojrzenia na otaczającą przyrodę.


alt

Ernst Kolbe, olej, "Stare schody". (dom Uphagena w Gdańsku)


Obok ważnej realistycznej treści, która tak mocno utrwalana była w akademii, oddawał w sposób mistrzowski nastrój i  wrażenia, budując je za pomocą wypracowanych przez siebie technik prowadzenia pędzla i za pomocą koloru. W późniejszych pracach jeszcze bardziej zbliżył się do natury, przyrody i zjawisk atmosferycznych. W swoich pejzażach oddalał horyzont, minimalizował krajobraz, pozbawiał go wszelkiego sztafażu tworząc pustą przestrzeń, skupiał się za to na efektach świetlnych i emocjach wywoływanych przez przyrodę.


alt

Erns Kolbe, olej, "Kapliczka"


Ernst Kolbe nie doczekał się jeszcze należnego mu miejsca, nawet  pośród tych  artystów, którzy pochodzącą z Pomorza. Dziś na europejskich aukcjach sztuki organizowanych przez renomowane domy aukcyjne od czasu do czasu trafić można na jego prace. Umarł w 1945 roku,  pochowany jest na cmentarzu w Rathenow.

Na ostatniej wystawie „Malarze Gdańscy1850-1950" w Muzeum Sopotu mogliśmy zobaczyć jego trzy prace, które z wielka przyjemnością, możemy przedstawić również czytelnikom portalu ”Wybrzeże24.pl” i „Gazety Gdańskiej”. 

Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

Obrazy pochodzą ze zbioru gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa

galeria-essey.plInne artykuły związane z:
 

Komentarze  

 
+8 #4 Ryszard 2013-05-26 16:22
Obrazy fajne, tylko w handlu antykwarycznym niespotykane!
Cytować
 
 
+9 #3 Mario 2013-05-19 20:12
Bardzo interesujący ,artykuł o pomorskim malarzu.Napewno zasługuje na samodzielną wystawę w Gdańsku lub Kwidzynie.
Cytować
 
 
+10 #2 Maria 2013-05-06 10:02
Tez widziałam obrazy Ernsta Kolbe ,bardzo ciekawy malarz impresjonista z Kwidzynia uczeń słynnego Eugena Brachta.
Cytować
 
 
+12 #1 Historyk sztuki 2013-05-05 16:27
Byłem na wystawie i widziałem dzieła Ernsta Kolbe .Jest to bardzo ciekawy nie do konca odkryty Impresjonista .Obrazy E.Kolbe naprawde robia wrazenie i powinny byc na stałe eksponowane w muzeach naszego regionu
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież