Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trentemoller z zespołem zagra w B90

Ten koncert to z jednej strony oczywistość, że będzie on świetny, z drugiej natomiast kompletna niewiadoma, bo Trentemoller ostatnio dość mocno zboczył ze swojej dotychczasowej elektronicznej ścieżki i zaczął podążać bardziej gitarową.
Nie ma się jednak co dziwić, że Duńczyk postanowił sięgnąć po rockowe brzmienia. W końcu kiedy zaczynał swoją przygodę z muzyką w latach 90., to właśnie z gitarą w ręce w kilku indie rockowych zespołach. Dopiero na przełomie wieków zaczął wędrować w stronę elektroniki. Swoją pierwszą epkę wydał w 2003 roku, a już trzy lata później ukazała się przełomowa dla Trentemollera debiutancka płyta, „The Last Resort”. Dzięki świetnemu przyjęciu przez krytykę i publiczność album poszybował w górę na listach przebojów i sprzedaży, dzięki czemu muzyk z Kopenhagi bardzo szybko dotarł do szerokiego grona odbiorców.


W ogóle jego brzmienie jest bardzo charakterystyczne dla Skandynawii. Elektronika z tej części świata jest jedyna w swoim rodzaju – sporo tu melancholii czy może nawet i smutku, ale z drugiej strony te spokojne brzmienia mają w sobie pewien rodzaj nieprzebranej energii, której źródło trudno do końca wyjaśnić. Taką drogę Trentemoller kontynuował na swoich kolejnych albumach. Najpierw w 2009 roku zrobił fanom niespodziankę wydając kompilację niepublikowanych dotąd utworów zatytułowaną „The Trentemoller Chronicles”, a rok później – kiedy już założył własną wytwórnię In My Room” - na rynku pojawił się drugi oficjalny longplay, „Into the Great Wide Yonder”. Już wtedy było słychać bardziej surowe brzmienie, porównywane nawet do analogowego. Momentami pojawiały się skręty w stronę indie rocka czy nawet post punku, jednak wciąż przeważała elektronika.


Jednak na zeszłorocznym krążku „Lost” to właśnie elektronika zeszła na dalszy plan, a Trentemoller zaczął wracać do swoich muzycznych korzeni. Ta płyta jest mocno gitarowa, ale gdyby tego było mało, to wokalnie udzielają się muzycy The Raveonettes czy The Drums. To wszystko sprawia, że występy Trentmollera na żywo to potężna dawka ekspresji i energii.


Tak duża różnorodność i lekkość w tworzeniu zaowocowała nie tylko licznymi nagrodami, ale także potężną liczbą remixów oraz uznaniem innych wykonawców oraz organizatorów. W końcu byle kto nie będzie supportował Depeche Mode, a już na pewno nie wystąpi na Roskilde Festival przed sześćdziesięciotysięcznym tłumem.


A jego pierwszy gdański koncert będzie nie byle jaki, bo do B90 Duńczyk przyjeżdża z pięcioosobowym składem. Nie od dziś wiadomo, że kiedy didżeje biorą się za live acty, to wypadają one dużo lepiej niż nagrania studyjne czy dj sety. Nie spodziewam się wprawdzie na jego koncercie takich tłumów, jak na Bonobo kilka miesięcy temu, ale też to zupełnie inny rodzaj muzyki – Bonobo jest dla każdego, Trentemoller już niekoniecznie. Mimo że gdzieś twórczość muzyków się zazębia, to Brytyjczyk bardziej trafia do masowej świadomości. Duńczyk natomiast to punk w elektronicznej otoczce. A skoro punk, to rzeź. I na to właśnie liczę w piątek. Jedno jest pewne – to będzie koncert, po którym wychodzić się będzie ze szczęką ciągniętą po podłodze.


Trentemoller, piątek, 3 października, godz. 20 - Klub B90, Gdańsk, ul. Doki 1 - bilety: 90zł //Support: First Hate


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież