Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Trentemoller z zespołem zagra w B90

Ten koncert to z jednej strony oczywistość, że będzie on świetny, z drugiej natomiast kompletna niewiadoma, bo Trentemoller ostatnio dość mocno zboczył ze swojej dotychczasowej elektronicznej ścieżki i zaczął podążać bardziej gitarową.
Nie ma się jednak co dziwić, że Duńczyk postanowił sięgnąć po rockowe brzmienia. W końcu kiedy zaczynał swoją przygodę z muzyką w latach 90., to właśnie z gitarą w ręce w kilku indie rockowych zespołach. Dopiero na przełomie wieków zaczął wędrować w stronę elektroniki. Swoją pierwszą epkę wydał w 2003 roku, a już trzy lata później ukazała się przełomowa dla Trentemollera debiutancka płyta, „The Last Resort”. Dzięki świetnemu przyjęciu przez krytykę i publiczność album poszybował w górę na listach przebojów i sprzedaży, dzięki czemu muzyk z Kopenhagi bardzo szybko dotarł do szerokiego grona odbiorców.


W ogóle jego brzmienie jest bardzo charakterystyczne dla Skandynawii. Elektronika z tej części świata jest jedyna w swoim rodzaju – sporo tu melancholii czy może nawet i smutku, ale z drugiej strony te spokojne brzmienia mają w sobie pewien rodzaj nieprzebranej energii, której źródło trudno do końca wyjaśnić. Taką drogę Trentemoller kontynuował na swoich kolejnych albumach. Najpierw w 2009 roku zrobił fanom niespodziankę wydając kompilację niepublikowanych dotąd utworów zatytułowaną „The Trentemoller Chronicles”, a rok później – kiedy już założył własną wytwórnię In My Room” - na rynku pojawił się drugi oficjalny longplay, „Into the Great Wide Yonder”. Już wtedy było słychać bardziej surowe brzmienie, porównywane nawet do analogowego. Momentami pojawiały się skręty w stronę indie rocka czy nawet post punku, jednak wciąż przeważała elektronika.


Jednak na zeszłorocznym krążku „Lost” to właśnie elektronika zeszła na dalszy plan, a Trentemoller zaczął wracać do swoich muzycznych korzeni. Ta płyta jest mocno gitarowa, ale gdyby tego było mało, to wokalnie udzielają się muzycy The Raveonettes czy The Drums. To wszystko sprawia, że występy Trentmollera na żywo to potężna dawka ekspresji i energii.


Tak duża różnorodność i lekkość w tworzeniu zaowocowała nie tylko licznymi nagrodami, ale także potężną liczbą remixów oraz uznaniem innych wykonawców oraz organizatorów. W końcu byle kto nie będzie supportował Depeche Mode, a już na pewno nie wystąpi na Roskilde Festival przed sześćdziesięciotysięcznym tłumem.


A jego pierwszy gdański koncert będzie nie byle jaki, bo do B90 Duńczyk przyjeżdża z pięcioosobowym składem. Nie od dziś wiadomo, że kiedy didżeje biorą się za live acty, to wypadają one dużo lepiej niż nagrania studyjne czy dj sety. Nie spodziewam się wprawdzie na jego koncercie takich tłumów, jak na Bonobo kilka miesięcy temu, ale też to zupełnie inny rodzaj muzyki – Bonobo jest dla każdego, Trentemoller już niekoniecznie. Mimo że gdzieś twórczość muzyków się zazębia, to Brytyjczyk bardziej trafia do masowej świadomości. Duńczyk natomiast to punk w elektronicznej otoczce. A skoro punk, to rzeź. I na to właśnie liczę w piątek. Jedno jest pewne – to będzie koncert, po którym wychodzić się będzie ze szczęką ciągniętą po podłodze.


Trentemoller, piątek, 3 października, godz. 20 - Klub B90, Gdańsk, ul. Doki 1 - bilety: 90zł //Support: First Hate


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież