Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Behemoth znaczy wielki

Behemoth po raz kolejny udowodnił, że w pełni zasługuje na miano jednego z największych metalowych zespołów świata. Koncert gdańskiego zespołu był dopracowany do ostatniego szczegółu, dzięki czemu komplet widzów w B90 otrzymał wyśmienitą, buchającą ogniem piekielnym, metalową ucztę.


Behemoth w języku anglo-amerykańskim oznacza przede wszystkim wielki. Oczywiście, nazwa ta kojarzy się też z demonem z „Mistrza i Małgorzaty” lub ogólnie z okultyzmem, ale Nergal i spółka przede wszystkim trzymają się amerykańskiej nomenklatury. I robią to w pełni zasłużenie, bo Behemoth to dziś absolutna ekstraliga muzyki ekstremalnej. Nic więc dziwnego, że do gdańskiego B90 przybył komplet widzów.


Ten koncert był show dopracowanym do ostatniego szczegółu. Od pierwszych dźwięków, kiedy na scenie pojawili się demonicznie umalowani i ubrani muzycy, fanów bombardowały kaskady świateł, chmury dymu, a w powietrze leciały płomienie. Do tego wszystkiego świetnie dopracowana sceneria, jak chociażby customowe statywy mikrofonowe, które bardziej przypominały ambonę niż scenę. Ale to wszystko jest uzasadnione. Przecież Nergal to swego rodzaju kapłan metalu.


Podczas ponad godzinnego występu nie było najmniejszego błędu. Darski nie był zbyt rozmowny, ale robił wystarczająco dużo, żeby publiczność zatopiła się w barbarzyńskich dźwiękach, szaleńczo tańczyła pod sceną i co chwilę unosiła „devil horns” w górę. Frontman Behemotha nadawał tempo całemu koncertowi. Idealnie partnerowali mu pozostali muzycy. Orion na basie, Seth na gitarze i ten niesamowity Inferno za bębnami, który bombardował słuchaczy kanonadą blastów i nieziemskim wręcz tempem wybijanym na stopach.


Set był złożony przede wszystkim z utowrów, które znalazły się na ostatniej płycie zespołu, czyli „The Satanist”. Na początek dostaliśmy „Blow Your Trumpets Gabriel”, na koniec zaś hymn „O Father O Satan O Sun!”. Poza tym można było usłyszeć „Ora Pro Nobis Lucifer”, utwór tytułowy z albumu oraz kilka klasyków z lat minionych, czyli „Decade of Therion” albo „Christians To The Lions”. Jednak dla mnie absolutną kulminacją koncertu był cover „Ludzi wschodu” Siekiery.


Podczas koncertu nie było żadnych incydentów. Sami muzycy chyba też już mają za sobą okres ostentacyjnego buntu i skupiają się przede wszystkim na muzyce. Tylko modlitwa „Ojcze nasz”, która stanowiła intro do jednego z utworów mogła by się nie spodobać niektórym. Jednak tacy n koncerty Nehemoth nie chodzą. Chodzą tam ci, którym się to podoba lub nie przeszkadza. Ci, którym natomiast przeszkadza pikietowali przed B90 odmawiając różaniec. Była to komiczna sytuacja. Bo z zapowiadanych nawet pięciuset osób przybyło… piętnaście. Klasę w tej sytuacji zachowała koncertowa publiczność, która tłumnie stojąc w kolejce do wejścia nawet nie zwracała uwagi na tę skromną grupkę. Było zatem spokojnie i kulturalnie, czyli jak zawsze na metalowych koncertach.


Jednak Behemoth to nie jedyny zespół, który zaprezentował się gdańskiej publiczności. Przed nimi na scenie pojawiły się jeszcze trzy formacje. Black metalowy Mord’A’Stigmata, Tribulation oraz najciekawszy – w moim odczuciu – w tym zestawie Merkabah, który przy potędze swojego brzmienia wykorzystywał saksofon. Dawno nie słyszałem tak oryginalnego podejścia do tworzenia ostrego brzmienia.


Niedzielny wieczór w B90 był prawdziwą ucztą dla słuchaczy muzyki metalowej. Od początku do końca wszystko było na najwyższym poziomie.


Patryk GochniewskiInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież