Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Behemoth znaczy wielki

Behemoth po raz kolejny udowodnił, że w pełni zasługuje na miano jednego z największych metalowych zespołów świata. Koncert gdańskiego zespołu był dopracowany do ostatniego szczegółu, dzięki czemu komplet widzów w B90 otrzymał wyśmienitą, buchającą ogniem piekielnym, metalową ucztę.


Behemoth w języku anglo-amerykańskim oznacza przede wszystkim wielki. Oczywiście, nazwa ta kojarzy się też z demonem z „Mistrza i Małgorzaty” lub ogólnie z okultyzmem, ale Nergal i spółka przede wszystkim trzymają się amerykańskiej nomenklatury. I robią to w pełni zasłużenie, bo Behemoth to dziś absolutna ekstraliga muzyki ekstremalnej. Nic więc dziwnego, że do gdańskiego B90 przybył komplet widzów.


Ten koncert był show dopracowanym do ostatniego szczegółu. Od pierwszych dźwięków, kiedy na scenie pojawili się demonicznie umalowani i ubrani muzycy, fanów bombardowały kaskady świateł, chmury dymu, a w powietrze leciały płomienie. Do tego wszystkiego świetnie dopracowana sceneria, jak chociażby customowe statywy mikrofonowe, które bardziej przypominały ambonę niż scenę. Ale to wszystko jest uzasadnione. Przecież Nergal to swego rodzaju kapłan metalu.


Podczas ponad godzinnego występu nie było najmniejszego błędu. Darski nie był zbyt rozmowny, ale robił wystarczająco dużo, żeby publiczność zatopiła się w barbarzyńskich dźwiękach, szaleńczo tańczyła pod sceną i co chwilę unosiła „devil horns” w górę. Frontman Behemotha nadawał tempo całemu koncertowi. Idealnie partnerowali mu pozostali muzycy. Orion na basie, Seth na gitarze i ten niesamowity Inferno za bębnami, który bombardował słuchaczy kanonadą blastów i nieziemskim wręcz tempem wybijanym na stopach.


Set był złożony przede wszystkim z utowrów, które znalazły się na ostatniej płycie zespołu, czyli „The Satanist”. Na początek dostaliśmy „Blow Your Trumpets Gabriel”, na koniec zaś hymn „O Father O Satan O Sun!”. Poza tym można było usłyszeć „Ora Pro Nobis Lucifer”, utwór tytułowy z albumu oraz kilka klasyków z lat minionych, czyli „Decade of Therion” albo „Christians To The Lions”. Jednak dla mnie absolutną kulminacją koncertu był cover „Ludzi wschodu” Siekiery.


Podczas koncertu nie było żadnych incydentów. Sami muzycy chyba też już mają za sobą okres ostentacyjnego buntu i skupiają się przede wszystkim na muzyce. Tylko modlitwa „Ojcze nasz”, która stanowiła intro do jednego z utworów mogła by się nie spodobać niektórym. Jednak tacy n koncerty Nehemoth nie chodzą. Chodzą tam ci, którym się to podoba lub nie przeszkadza. Ci, którym natomiast przeszkadza pikietowali przed B90 odmawiając różaniec. Była to komiczna sytuacja. Bo z zapowiadanych nawet pięciuset osób przybyło… piętnaście. Klasę w tej sytuacji zachowała koncertowa publiczność, która tłumnie stojąc w kolejce do wejścia nawet nie zwracała uwagi na tę skromną grupkę. Było zatem spokojnie i kulturalnie, czyli jak zawsze na metalowych koncertach.


Jednak Behemoth to nie jedyny zespół, który zaprezentował się gdańskiej publiczności. Przed nimi na scenie pojawiły się jeszcze trzy formacje. Black metalowy Mord’A’Stigmata, Tribulation oraz najciekawszy – w moim odczuciu – w tym zestawie Merkabah, który przy potędze swojego brzmienia wykorzystywał saksofon. Dawno nie słyszałem tak oryginalnego podejścia do tworzenia ostrego brzmienia.


Niedzielny wieczór w B90 był prawdziwą ucztą dla słuchaczy muzyki metalowej. Od początku do końca wszystko było na najwyższym poziomie.


Patryk GochniewskiInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież