Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Behemoth kończy trasę w Gdańsku

Behemoth to chyba najbardziej rozpoznawalny polski zespół na świecie. Niestety, niektórzy tego nie rozumieją i za wszelką cenę chcą doprowadzić do odwołania koncertów. Udało się to jedynie w Poznaniu. W Gdańsku również będą prostesty środowisk katolickich, ale koncert na pewno dojdzie do skutku.


Na swoją markę Adam "Nergal" Darski z pozostałymi członkami zespołu pracowali dwadzieścia trzy lata. Kiedy zbliżali się do swojej osiemnastki - jako zespół, nie oni sami - to już byli największym black metlawym zespołem świata. Mało tego, wtedy właśnie, jako pierwszy zespół zagraniczny grający muzykę ekstremalną zostali wpuszczeni na koncerty do Chin. Kraju, który przecież bardzo rygorystycznie podchodzi do tego typu rzeczy. Wtedy też, kiedy osiągali muzyczną pełnoletniość wydali album "Evngelion". Kiedy przy tej okazji rozmawiałem z Nergalem powiedział, że to absolutne opus magnum Behemotha. Trudno było się z tym nie zgodzić. Ta płyta była fenomenalna.


Ale co zrobili teraz? Nagrali album jeszcze lepszy. I nazwali najprościej jak tylko można, kiedy nagrywa się tak mocną muzykę i mając określone poglądy - "The Satanist". Aż dziwne, że nikt inny przed Behemothem nie wpadł na tak prosty, a zarazem genialny pomysł. „The Satanist” jest płytą numer dziesięć w dorobku zespołu. I jakby zwiastunem tego, że idzie nowe a zarazem stare. Behemoth jest zespołem, który nie musi się oglądać na konkurencję. Behemoth to zespół wielki. Z czego powinniśmy być dumni. Że ponad dwadzieścia lat temu kilku chłopaków na gdańskiej Żabiance założyło kapelę, która dziś jest znana na całym globie. Zespół, który w granicach black/death-metalu wyśrubował tak wysoki poziom, że tylko on może podnosić poprzeczkę jeszcze wyżej.


alt


I tak też zrobił. Nergal, który wrócił do świetnej formy zdrowotnej, pokazuje że jest też i w świetnej formie muzycznej. „The Satanist” jest krążkiem wielce zróżnicowanym. Bo znajdują się tu wolniejsze tempa, jak w „Blow Your Trumpets Gabriel” czy „Ben Sahar”, muzyczne torpedy - „Amen” lub „Furor Divinus” - przywołujące na myśl takie zespoły, jak Mayhem. Trudno też nie zauważyć, że utwory „Messa Noir” i „O Father O Satan O Sun!” są zbudowane bardziej na rockowym riffie, gdzieś nawet przywołującym zeppelinowskie skojarzenia, niż metalowym. Nie zabrakło także akcentów symfonicznych, po które Behemoth sięga od kilku już płyt (w tytułowym „The Satanist”). Jednak największym zaskoczeniem jest bez wątpienia utwór „In The Absence Ov Light”, w którym znajduje się akustyczna partia, gdzie Nergal deklamuje fragment utworu Gombrowicza. I to właśnie te kilka słów odrzucających boga, świętości i wyrażające wiarę w ludzi, wypowiedzianych po polsku, jest najmocniejszym punktem „The Satanist”.


Ten cytat jest nokautującym, bezpretensjonalnym ciosem w ryj, który Adam „Nergal” Darski wymierza wszystkim tym, którzy za wszelką cenę chcą walczyć z jego poglądami. A on, od lat pokazuje, że wolność słowa i sztuki ma siłę o wiele większą niż bezpodstawne oskarżenia.


A skoro już jesteśmy przy oskarżeniach, to nie można nie wspomnieć o akcji protestacyjnej, która towarzyszy każdemu koncertowi podczas trasy „Polish Satanist 2014”. Organizują je polskie środowiska katolickie. W Gdańsku to pomysł Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Ja tych ludzie nazywam kato-groupies. Trochę prześmiewczo, bo przecież tak właśnie na to trzeba spojrzeć. A to dlatego, że tego typu manifestacje tak naprawdę napędzają tylko dodatkową koniunkturę na tego typu koncerty. Owszem, w Poznaniu przyniosło to skutek i koncert został odwołany, jednak w żadnym innym mieście nie miało to miejsca. W Gdańsku nie będzie miało tym bardziej. Po poznańskim incydencie Adam Darski wściekał się, że to rozgrywka polityczna i powrót do najgorszych czasów cenzury. O występ w rodzinnym mieście może być jednak spokojny. Bardzo duża też w tym zasługa kierującego klubem B90 Arkadiusza Hronowskiego, który otwarcie przyznał, że to prywatny lokal i może się w nim odbywać wszystko na co on wyrazi zgodę. Mądre słowa.


Inna sprawa, że jeśli komuś się coś nie podoba, to niech się wypowie, ale niech nie zabrania innym wykonywania swojego zawodu. Muzyka Behemotha w żadnym wypadku nie nawołuje do nienawiści czy satanizmu. Znam bardzo wiele osób słuchających tego typu zespołów. I mogę z ręką na sercu powiedzieć, że żadna z nich nie organizuje czarnych mszy, nie zjada kotów i nie pali kościołów.


Niedzielny koncert w B90 będzie zwieńczeniem długiej trasy po całym świecie. Zespół miał się udać na zasłużony urlop, ale został zaproszony jeszcze do RPA, gdzie zagra pod koniec roku. Warto przyjść do postoczniowej hali, żeby zobaczyć wyśmienity metalowy show. Wszystko jest tam dopracowane do ostatniego szczegółu. Należy mieć tylko nadzieję, że słowa Nergala o tym, że możliwe jest rozwiązanie zespołu, bo nigdy nie wiadomo jak się potoczą losy członków Behemotha szybką się nie ucieleśnią.


Behemoth, niedziela, 12 października, godz. 19, B90, Gdańsk, ul. Doki 1 // bilety: 55/65zł // support: Mord'A'Stigmata, Merkabah, Tribulation


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież