Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Behemoth kończy trasę w Gdańsku

Behemoth to chyba najbardziej rozpoznawalny polski zespół na świecie. Niestety, niektórzy tego nie rozumieją i za wszelką cenę chcą doprowadzić do odwołania koncertów. Udało się to jedynie w Poznaniu. W Gdańsku również będą prostesty środowisk katolickich, ale koncert na pewno dojdzie do skutku.


Na swoją markę Adam "Nergal" Darski z pozostałymi członkami zespołu pracowali dwadzieścia trzy lata. Kiedy zbliżali się do swojej osiemnastki - jako zespół, nie oni sami - to już byli największym black metlawym zespołem świata. Mało tego, wtedy właśnie, jako pierwszy zespół zagraniczny grający muzykę ekstremalną zostali wpuszczeni na koncerty do Chin. Kraju, który przecież bardzo rygorystycznie podchodzi do tego typu rzeczy. Wtedy też, kiedy osiągali muzyczną pełnoletniość wydali album "Evngelion". Kiedy przy tej okazji rozmawiałem z Nergalem powiedział, że to absolutne opus magnum Behemotha. Trudno było się z tym nie zgodzić. Ta płyta była fenomenalna.


Ale co zrobili teraz? Nagrali album jeszcze lepszy. I nazwali najprościej jak tylko można, kiedy nagrywa się tak mocną muzykę i mając określone poglądy - "The Satanist". Aż dziwne, że nikt inny przed Behemothem nie wpadł na tak prosty, a zarazem genialny pomysł. „The Satanist” jest płytą numer dziesięć w dorobku zespołu. I jakby zwiastunem tego, że idzie nowe a zarazem stare. Behemoth jest zespołem, który nie musi się oglądać na konkurencję. Behemoth to zespół wielki. Z czego powinniśmy być dumni. Że ponad dwadzieścia lat temu kilku chłopaków na gdańskiej Żabiance założyło kapelę, która dziś jest znana na całym globie. Zespół, który w granicach black/death-metalu wyśrubował tak wysoki poziom, że tylko on może podnosić poprzeczkę jeszcze wyżej.


alt


I tak też zrobił. Nergal, który wrócił do świetnej formy zdrowotnej, pokazuje że jest też i w świetnej formie muzycznej. „The Satanist” jest krążkiem wielce zróżnicowanym. Bo znajdują się tu wolniejsze tempa, jak w „Blow Your Trumpets Gabriel” czy „Ben Sahar”, muzyczne torpedy - „Amen” lub „Furor Divinus” - przywołujące na myśl takie zespoły, jak Mayhem. Trudno też nie zauważyć, że utwory „Messa Noir” i „O Father O Satan O Sun!” są zbudowane bardziej na rockowym riffie, gdzieś nawet przywołującym zeppelinowskie skojarzenia, niż metalowym. Nie zabrakło także akcentów symfonicznych, po które Behemoth sięga od kilku już płyt (w tytułowym „The Satanist”). Jednak największym zaskoczeniem jest bez wątpienia utwór „In The Absence Ov Light”, w którym znajduje się akustyczna partia, gdzie Nergal deklamuje fragment utworu Gombrowicza. I to właśnie te kilka słów odrzucających boga, świętości i wyrażające wiarę w ludzi, wypowiedzianych po polsku, jest najmocniejszym punktem „The Satanist”.


Ten cytat jest nokautującym, bezpretensjonalnym ciosem w ryj, który Adam „Nergal” Darski wymierza wszystkim tym, którzy za wszelką cenę chcą walczyć z jego poglądami. A on, od lat pokazuje, że wolność słowa i sztuki ma siłę o wiele większą niż bezpodstawne oskarżenia.


A skoro już jesteśmy przy oskarżeniach, to nie można nie wspomnieć o akcji protestacyjnej, która towarzyszy każdemu koncertowi podczas trasy „Polish Satanist 2014”. Organizują je polskie środowiska katolickie. W Gdańsku to pomysł Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Ja tych ludzie nazywam kato-groupies. Trochę prześmiewczo, bo przecież tak właśnie na to trzeba spojrzeć. A to dlatego, że tego typu manifestacje tak naprawdę napędzają tylko dodatkową koniunkturę na tego typu koncerty. Owszem, w Poznaniu przyniosło to skutek i koncert został odwołany, jednak w żadnym innym mieście nie miało to miejsca. W Gdańsku nie będzie miało tym bardziej. Po poznańskim incydencie Adam Darski wściekał się, że to rozgrywka polityczna i powrót do najgorszych czasów cenzury. O występ w rodzinnym mieście może być jednak spokojny. Bardzo duża też w tym zasługa kierującego klubem B90 Arkadiusza Hronowskiego, który otwarcie przyznał, że to prywatny lokal i może się w nim odbywać wszystko na co on wyrazi zgodę. Mądre słowa.


Inna sprawa, że jeśli komuś się coś nie podoba, to niech się wypowie, ale niech nie zabrania innym wykonywania swojego zawodu. Muzyka Behemotha w żadnym wypadku nie nawołuje do nienawiści czy satanizmu. Znam bardzo wiele osób słuchających tego typu zespołów. I mogę z ręką na sercu powiedzieć, że żadna z nich nie organizuje czarnych mszy, nie zjada kotów i nie pali kościołów.


Niedzielny koncert w B90 będzie zwieńczeniem długiej trasy po całym świecie. Zespół miał się udać na zasłużony urlop, ale został zaproszony jeszcze do RPA, gdzie zagra pod koniec roku. Warto przyjść do postoczniowej hali, żeby zobaczyć wyśmienity metalowy show. Wszystko jest tam dopracowane do ostatniego szczegółu. Należy mieć tylko nadzieję, że słowa Nergala o tym, że możliwe jest rozwiązanie zespołu, bo nigdy nie wiadomo jak się potoczą losy członków Behemotha szybką się nie ucieleśnią.


Behemoth, niedziela, 12 października, godz. 19, B90, Gdańsk, ul. Doki 1 // bilety: 55/65zł // support: Mord'A'Stigmata, Merkabah, Tribulation


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież