Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dub FX: Nie czuję się prorokiem

Z Dub FX, czyli Benjaminem Stanfordem, spotkałem się chwilę przed jego sobotnim koncertem w B90. Okazał się sympatycznym i konkretnym rozmówcą, nieco stonowanym, czyli było to zupełnie inne oblicze niż to, które widzimy na scenie.


* * *


O samym koncercie za dużo powiedzieć nie można. Po prostu był świetny. Dub FX przepraszał, bo ma chory głos, ale naprawdę trudno było to zauważyć. Nie było ani jednej nieczystej nuty wydobywającej się z jego gardła.


Zagrał niemal identycznie, jak kilka tygodni temu w Warszawie – bardzo przekrojowy materiał, ale ze sporym naciskiem na ten z ostatniej płyty. Po raz kolejny muzyk udowodnił też, że świetnie potrafi budować napięcie koncertu. Od dubu, przez hip-hop aż po totalny drum and bassowy odjazd na koniec. To wszystko sprawiło, że bardzo szybko publiczność oddała się we władanie Australijczyka i świetnie korespondowała z energią bijącą ze sceny.


Kto nie był, niech żałuje, bo w połączeniu z dźwiękiem B90 była to prawdziwa uczta dla uszu. Należy tylko wyczekiwać jego powrotu nad polskie morze. Sobotni koncert pokazał, że Dub FX wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczył fakt wyprzedania niemal wszystkich biletów.


* * *


alt


O ile dobrze liczę, to jesteś w Polsce przynajmniej po raz szósty. Aż tak ci się tu podoba?


Benjamin Stanford: Jak tak się teraz zastanawiam, to chyba nawet więcej. Myślę, że dziewiąty. O ile też dobrze liczę. Ale tak, to prawda, lubię tu wracać. Publiczność zawsze świetnie reaguje. Dzięki temu koncerty odbywają się w dobrej atmosferze z obu stron.


W twoich tekstach ludzie widzą wiele przekazów, utożsamiają się z tym. Masz w sobie coś z proroka czy nie zastanawiasz się nad tym pisząc teksty?


- Nie, nie uważam siebie za proroka, w żadnym wypadku. Po prostu piszę teksty, które przychodzą mi do głowy w danym momencie. Jeśli ludzie chcą się w nie zagłębić i wyciągnąć z nich dodatkowe znaczenie to świetnie, bardzo mnie to cieszy. Na tym przecież polega sztuka. Wyrażam siebie, a ty to interpretujesz. Staram się, aby to, co piszę miało głębię i przyczynę, ale na pewno nie ma to nic wspólnego z mesjanizmem.


Zaczynałeś od występów na ulicy. Dopiero z biegiem czasu przyszły występy klubowe czy festiwalowe. Jak duża różnica jest pomiędzy jednym i drugim performancem?


- Wiesz co... Duża (śmiech). Po prostu. To są zupełnie odmienne lokalizacje. Tak naprawdę każdy występ jest inny. Bez znaczenia czy odbywa się on na ulicy, w klubie czy na festiwalu. Największą różnicą jest to, że do klubu ludzie przychodzą na imprezę, a na ulicy są w trakcie robienia zakupów. Staram się zmienić ich tok myślenia, żeby mieli ochotę imprezować na ulicy.


Zastanawiam się jak ludzie reagują, kiedy przychodzisz na ulicę, rozkładasz sprzęt i zaczynasz robić muzykę. Wiesz, w Polsce pewnie byś od razu dostał mandat, mimo że nie robisz przecież nic złego. Ale jak to wyglądało chociażby w Amsterdamie czy twojej rodzinnej Australii?


- Zdarzały się problemy, ale nie zawsze. Wszystko sprowadza się do tego, jak ty się zachowujesz. Jeśli wybiegniesz na ulicę, wyciągniesz fiuta i zaczniesz wyzywać ludzi, to oczywiste, że cię aresztują. Ale kiedy wyjdziesz z pozytywnym nastawieniem i będziesz szanował otoczenie, wtedy jest inaczej. Trzeba zrozumieć, że ulica do ciebie nie należy. Jesteś po prostu kolejną osobą, która się na niej znajduje, żeby wykonać swoje zadania. Poza tym jeśli robisz coś, co się ludziom podoba, dają ci przyzwolenie na to, wtedy wszystko będzie w porządku.


Kiedy słucham twoich płyt, odnoszę wrażenie, że są do siebie podobne, zbudowane na tej samej zasadzie. Ale kiedy wychodzisz na scenę wszystko się zmienia. Spokojnie utwory stają się killerami, natomiast te żywsze tonujesz. Zatem podczas koncertu wszystko dzieje się spontaniczne czy masz już ułożony plan działania?


- Kiedy jestem sam to tak, wiele rzeczy dzieje się spontanicznie. Ale teraz pracuję z muzykami i musimy mieć pewien format, którego będziemy się trzymać. Mówisz o zmianach aranżacji. Tak, chociażby „Sooth Your Pain”. Pracowaliśmy nad tym utworem i teraz brzmi on dla nas naprawdę zadowalająco, tak jak chcieliśmy. W ogóle lubię zmieniać rzeczy, pokazywać publiczności inne spojrzenie na to, co było wcześniej. O to też chodzi w sztuce, żeby zaskakiwać ludzi, dawać im coś świeżego. Wiesz, nie ma tak naprawdę jakiejś zasady. Po prostu robię to, co uważam, że powinno być zrobione.


Masz jakąś konkretną inspirację?


- Hm... Nie. Moja muzyka, teksty... Wszystko rodzi się z wielu bodźców, które do mnie docierają. Jest tego tak wiele, a to co tworzę jest tego rezultatem.


Uważasz, że internet jest dobrą formą promocji? Pytam, bo w twoim wypadku to zadziałało. Wciąż jesteś niezależny, nie stoi za tobą żadna wielka wytwórnia i możesz robić cały czas to na co masz ochotę.


- Nie tylko internet. Zanim trafiłem na YouTube spędziłem sześć lat występując na ulicy. Cztery dni w tygodniu po cztery godziny. W pewnym sensie sam zbudowałem swój sukces, bo tak bardzo ciężko pracowałem. Dzięki temu sprzedałem ponad sto tysięcy nagrań jeszcze przed tym, jak byłem w internecie. Oczywiście, sieć bardzo pomaga w dotarciu do szerokiego grona odbiorców. Ale gdybym skupił się tylko na YouTube, to pewnie byśmy tu teraz nie rozmawiali.


W każdym wywiadzie przychodzi pora na głupie pytanie – trudno jest robić twoją muzykę?


- (śmiech) Wiesz, dla ciebie może to być trudne, ale dla mnie to łatwe.


Prawda. Po prostu uważam, że masz dar, a nie talent. Talentem jest umiejętność namalowania obrazka, a ty masz nieprawdopodobne zdolności modulowania swojego głosu, że jest to aż niebywałe. Niektórzy mówią nawet, że magiczne.


- (śmiech) To bardzo miłe, ale sztuczka polega na tym, że nie ma w tym żadnej magii. Po prostu poświęciłem ogrom czasu na naukę. Na ulicy, godzinami nad tym pracowałem. Szczerze? Kiedy zaczynałem byłem do dupy. Nie potrafiłem dobrze śpiewać, nie byłem też najlepszym beatboxerem i pisałem słabe, nudne piosenki. Z czasem po prostu stawałem się lepszy. Mam teraz trzydzieści jeden lat, ale dziesięć lat temu nie potrafiłem zrobić niczego, co potrafię teraz. Dlatego też nie uważam tego za dar czy talent, po prostu pomogłem sobie ciężką pracą.


Kiedy się zorientowałeś, że będziesz w stanie zrobić te wszystkie rzeczy ze swoim głosem?


- Nie zorientowałem się, po prostu chciałem je robić. Uczyłem się, zrozumiałem jak je robić. Słyszałem innych ludzi i mówiłem sobie, że też chce to umieć. Po prostu ćwiczyłem i w końcu się udało.


Rozmawiał Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież