Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Crystal Fighters grają w B90

Jeden z najbardziej roztańczonych zespołów szeroko pojętej sceny alternatywnej przyjeżdża do Gdańska z opóźnieniem. Ale nic dziwnego. Niedawno zmarł jego perkusista dlatego też musieli przełożyć część europejskiej trasy. Crystal Fighters, bo o nich mowa zagrają koncert, który będzie dla niego hołdem, co zresztą zapowiadali.


Andrea Marongiu zmarł w zeszłym miesiącu. Początkowo zespół nie planował przekładać koncertów, jednak po dłuższym namyśle tak właśnie zrobił. Dziś, podczas koncertów, które miały odbyć się we wrześniu składa hołd swojemu wieloletniemu perkusiście. I – o czym mówią – mają nadzieję, że publiczność zrobi dokładnie to samo.


Crystal Fighters powstali w 2007 roku, ale ich debiutancka płyta, „Star of Love”, ukazała się dopiero trzy lata później i od razu zdobyła serca słuchaczy tanecznej muzyki alternatywnej na całym świecie. Wszystko za sprawą tego, że połączyli brzmienie elektroniki i pewnej magii, którą prezentuje chociażby Florence and the Machine. Z jednej strony na debiucie mieliśmy klubowy killer, jakim jest „I Love London” czy dubstepowe „Swallow”, a z drugiej bardzo wakacyjne „Plage”.
„Star of Love” pozwoliło hiszpańsko-angielskiemu składowi zawojować przede wszystkim najważniejsze letnie festiwale na świecie. Nieważne czy występowali na Glastonbury, Hurricane, Melt lub Open'erze, zawsze pozostawiali po sobie nie tylko wspaniałe wrażenie muzyczne, ale także energetyczne. Crystal Fighters to chyba obok Gogol Bordello najbardziej żywiołowy zespół grający tak bardzo eklektyczny zestaw gatunków muzycznych, a zarazem sprawiający wrażenie w pełni świadomego swoich działań. Zarówno studyjnych, jak i scenicznych.


W ubiegłym roku ukazał się drugi album zespołu, „Cave Rave”. Wciąż zachowujący charakter Crystal Fighters, ale jednak trochę inny. Mniej tu hitów, cała płyta sprawia wrażenie dużo bardziej przemyślanej, ale z drugiej strony można odnieść wrażenie, że formacja nie poradziła sobie z tak zwaną presją drugiej płyty. Nie można powiedzieć, że jest to zły krążek, ale można stwierdzić, że zespół postanowił nieco zmienić kierunek. Zdecydowanie mniej tu elektroniki, a dużo więcej żywych brzmień, które swoją moc uwolnią dopiero podczas koncertów.
Ten zespół to dziś bez wątpienia jedno z największych objawień szeroko pojętej sceny alternatywnej, który zdołał sobie nie tylko wyrobić markę, ale także porwać za sobą tłumy. Głównie dzięki swej scenicznej energii. I dlatego też bardzo wiele osób dziwi się wyborowi rodzimej Soniamiki na support, bo ta jednak nieco odbiega stylistycznie od Crystal Fighters. Szkoda, że nie postawiono na bardziej ognistego polskiego wykonawcę. Tak czy inaczej – zarówno support, jak i danie główne na pewno będą smakować wybornie.


Crystal Fighters, piątek, 24 października, godz. 21, B90, ul. Doki 1, Gdańsk // bilety: 100zł // support: Soniamiki, godz. 20 // drzwi: 18.30


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież