"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Crystal Fighters grają w B90

Jeden z najbardziej roztańczonych zespołów szeroko pojętej sceny alternatywnej przyjeżdża do Gdańska z opóźnieniem. Ale nic dziwnego. Niedawno zmarł jego perkusista dlatego też musieli przełożyć część europejskiej trasy. Crystal Fighters, bo o nich mowa zagrają koncert, który będzie dla niego hołdem, co zresztą zapowiadali.


Andrea Marongiu zmarł w zeszłym miesiącu. Początkowo zespół nie planował przekładać koncertów, jednak po dłuższym namyśle tak właśnie zrobił. Dziś, podczas koncertów, które miały odbyć się we wrześniu składa hołd swojemu wieloletniemu perkusiście. I – o czym mówią – mają nadzieję, że publiczność zrobi dokładnie to samo.


Crystal Fighters powstali w 2007 roku, ale ich debiutancka płyta, „Star of Love”, ukazała się dopiero trzy lata później i od razu zdobyła serca słuchaczy tanecznej muzyki alternatywnej na całym świecie. Wszystko za sprawą tego, że połączyli brzmienie elektroniki i pewnej magii, którą prezentuje chociażby Florence and the Machine. Z jednej strony na debiucie mieliśmy klubowy killer, jakim jest „I Love London” czy dubstepowe „Swallow”, a z drugiej bardzo wakacyjne „Plage”.
„Star of Love” pozwoliło hiszpańsko-angielskiemu składowi zawojować przede wszystkim najważniejsze letnie festiwale na świecie. Nieważne czy występowali na Glastonbury, Hurricane, Melt lub Open'erze, zawsze pozostawiali po sobie nie tylko wspaniałe wrażenie muzyczne, ale także energetyczne. Crystal Fighters to chyba obok Gogol Bordello najbardziej żywiołowy zespół grający tak bardzo eklektyczny zestaw gatunków muzycznych, a zarazem sprawiający wrażenie w pełni świadomego swoich działań. Zarówno studyjnych, jak i scenicznych.


W ubiegłym roku ukazał się drugi album zespołu, „Cave Rave”. Wciąż zachowujący charakter Crystal Fighters, ale jednak trochę inny. Mniej tu hitów, cała płyta sprawia wrażenie dużo bardziej przemyślanej, ale z drugiej strony można odnieść wrażenie, że formacja nie poradziła sobie z tak zwaną presją drugiej płyty. Nie można powiedzieć, że jest to zły krążek, ale można stwierdzić, że zespół postanowił nieco zmienić kierunek. Zdecydowanie mniej tu elektroniki, a dużo więcej żywych brzmień, które swoją moc uwolnią dopiero podczas koncertów.
Ten zespół to dziś bez wątpienia jedno z największych objawień szeroko pojętej sceny alternatywnej, który zdołał sobie nie tylko wyrobić markę, ale także porwać za sobą tłumy. Głównie dzięki swej scenicznej energii. I dlatego też bardzo wiele osób dziwi się wyborowi rodzimej Soniamiki na support, bo ta jednak nieco odbiega stylistycznie od Crystal Fighters. Szkoda, że nie postawiono na bardziej ognistego polskiego wykonawcę. Tak czy inaczej – zarówno support, jak i danie główne na pewno będą smakować wybornie.


Crystal Fighters, piątek, 24 października, godz. 21, B90, ul. Doki 1, Gdańsk // bilety: 100zł // support: Soniamiki, godz. 20 // drzwi: 18.30


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież