Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Crystal Fighters grają w B90

Jeden z najbardziej roztańczonych zespołów szeroko pojętej sceny alternatywnej przyjeżdża do Gdańska z opóźnieniem. Ale nic dziwnego. Niedawno zmarł jego perkusista dlatego też musieli przełożyć część europejskiej trasy. Crystal Fighters, bo o nich mowa zagrają koncert, który będzie dla niego hołdem, co zresztą zapowiadali.


Andrea Marongiu zmarł w zeszłym miesiącu. Początkowo zespół nie planował przekładać koncertów, jednak po dłuższym namyśle tak właśnie zrobił. Dziś, podczas koncertów, które miały odbyć się we wrześniu składa hołd swojemu wieloletniemu perkusiście. I – o czym mówią – mają nadzieję, że publiczność zrobi dokładnie to samo.


Crystal Fighters powstali w 2007 roku, ale ich debiutancka płyta, „Star of Love”, ukazała się dopiero trzy lata później i od razu zdobyła serca słuchaczy tanecznej muzyki alternatywnej na całym świecie. Wszystko za sprawą tego, że połączyli brzmienie elektroniki i pewnej magii, którą prezentuje chociażby Florence and the Machine. Z jednej strony na debiucie mieliśmy klubowy killer, jakim jest „I Love London” czy dubstepowe „Swallow”, a z drugiej bardzo wakacyjne „Plage”.
„Star of Love” pozwoliło hiszpańsko-angielskiemu składowi zawojować przede wszystkim najważniejsze letnie festiwale na świecie. Nieważne czy występowali na Glastonbury, Hurricane, Melt lub Open'erze, zawsze pozostawiali po sobie nie tylko wspaniałe wrażenie muzyczne, ale także energetyczne. Crystal Fighters to chyba obok Gogol Bordello najbardziej żywiołowy zespół grający tak bardzo eklektyczny zestaw gatunków muzycznych, a zarazem sprawiający wrażenie w pełni świadomego swoich działań. Zarówno studyjnych, jak i scenicznych.


W ubiegłym roku ukazał się drugi album zespołu, „Cave Rave”. Wciąż zachowujący charakter Crystal Fighters, ale jednak trochę inny. Mniej tu hitów, cała płyta sprawia wrażenie dużo bardziej przemyślanej, ale z drugiej strony można odnieść wrażenie, że formacja nie poradziła sobie z tak zwaną presją drugiej płyty. Nie można powiedzieć, że jest to zły krążek, ale można stwierdzić, że zespół postanowił nieco zmienić kierunek. Zdecydowanie mniej tu elektroniki, a dużo więcej żywych brzmień, które swoją moc uwolnią dopiero podczas koncertów.
Ten zespół to dziś bez wątpienia jedno z największych objawień szeroko pojętej sceny alternatywnej, który zdołał sobie nie tylko wyrobić markę, ale także porwać za sobą tłumy. Głównie dzięki swej scenicznej energii. I dlatego też bardzo wiele osób dziwi się wyborowi rodzimej Soniamiki na support, bo ta jednak nieco odbiega stylistycznie od Crystal Fighters. Szkoda, że nie postawiono na bardziej ognistego polskiego wykonawcę. Tak czy inaczej – zarówno support, jak i danie główne na pewno będą smakować wybornie.


Crystal Fighters, piątek, 24 października, godz. 21, B90, ul. Doki 1, Gdańsk // bilety: 100zł // support: Soniamiki, godz. 20 // drzwi: 18.30


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież