Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Banach popiera Andruszkiewicza

altPartie lewicowe fundują swoim wyborcom prawdziwą karuzelę wyborczą. Po miesiącach negocjacji, próbach zrywania i odnowienia koalicji, SLD i inne partie centrolewicowe zdecydowały się na start ze wspólnego komitetu wyborczego do Rady Miasta Gdańska. Ze startu w wyborach na Prezydenta Miasta Gdańska wycofała się natomiast Jolanta Banach, która otrzymała „jedynkę” na liście Sojuszu ze Śródmieścia. W zamian za to, zdecydowała się oficjalnie poprzeć Krzysztofa Andruszkiewicza jako wspólnego kandydata centrolewicy na prezydenta Gdańska.

Jeżeli ktoś liczył na wspólną, gdańską listę lewicy w najbliższych wyborach samorządowych, ostatnie tygodnie musiały mu mocno podnieść ciśnienie. Najpierw przy obecności mediów SLD, SDPL, KPEiR i Zieloni 2004 zdecydowali się na zawiązanie wspólnej koalicji w Gdańsku. Później Rada Wojewódzka SLD, pomijając Jolantę Banach na listach do Sejmiku Wojewódzkiego, prawie doprowadziła do rozbicia koalicji. „Jedynkę” do Sejmiku miał Jolancie Banach zapewnić Zarząd Krajowy SLD i poparcie dla takiej edycji Krzysztofa Andruszkiewicza. Decyzja władz SLD była jednak odmowna. Gdy wszyscy wraz z samą zainteresowaną mówili już o oddzielnym od SLD komitecie wyborczym okazało się…, że Jolanta Banach będzie startować do Rady Miasta Gdańska z ramienia SLD.

Decyzja o podtrzymaniu wspólnego komitetu wyborczego lewicy była tym bardziej zaskakująca, że jeszcze we wtorek Jolanta Banach mówiła dla naszego portalu, że będzie tworzyć oddzielny komitet wyborczy.

- Cały czas byłam gotowa na porozumienie, ale ideą koalicji powinno być maksymalne wykorzystanie  rozpoznawalnych twarzy do osiągnięcia jak najlepszego wyniku wyborczego. Zastanawiałam się nad wycofaniem z tych wyborów dla dobra lewicy ale wyborcy, którzy liczą na mój start by tego nie zrozumieli. Głęboko ubolewam, że koalicja centrolewicowa w Gdańsku nie doszła do skutku, ale mam nadzieję, że w przyszłości porozumienie między nami będzie możliwe. Teraz skupiam się na nadchodzących wyborach i pokazaniu naszych kandydatów. Potwierdzam również, że będę kandydować na prezydenta miasta Gdańska – wyjaśniała na naszym portalu Jolanta Banach.

Punktem zwrotnym okazała się czwartkowa Rada Miejska SLD podczas której Jolanta Banach została zarekomendowana jako „jedynka” Sojuszu do Rady Miasta ze Śródmieścia. Decyzja wywołała również konflikt wewnątrz SLD, gdzie pierwsze miejsce ze Śródmieścia miała zająć Danuta Kledzik. Burzliwie wyglądała również dyskusja nad kształtem reszty list wyborczych do Rady Miasta. Z kandydowania do Rady Miasta z Przymorza wycofał się Marek Formela, były redaktor naczelny „Głosu Wybrzeża”. Jak mówił sam zainteresowany, wycofał się, ponieważ nie mógł się zgodzić z bierną kampanią wyborczą Krzysztofa Andruszkiewicza, jako kandydata SLD na prezydenta Gdańska.

- Nie mogę kandydować, ponieważ nie zgadzam się na firmowanie swoim nazwiskiem kampanii prowadzonej przez Krzysztofa Andruszkiewicza. Nie może być tak, że podczas konfrontacji przedwyborczej z dotychczasowym prezydentem Pawłem Adamowiczem, kandydat SLD powtarza frazesy wypowiadane przez swojego konkurenta. W takim wypadku może lepiej zagłosować na oryginał niż na kopie? – pytał retorycznie Marek Formela.

Zdaniem Marka Formeli, członka SLD, który jako jedyny dotarł z Pawłem Adamowiczem do drugiej tury wyborów na prezydenta Gdańska, kampanię Krzysztofa Andruszkiewicza można uznać raczej za farsę niż realną próbę walki o prezydenturę. Według Formeli Andruszkiewicz jest kandydatem fasadowym, który nie chcę podpaść swojemu obecnemu szefowi Pawłowi Adamowiczowi, a jego prawdziwym celem jest uzyskanie mandatu radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

Ostatecznie udało się utrzymać koalicję wyborczą centrolewicy w mieście, ale do wtorku będziemy musieli poczekać na ostateczny kształt list wyborczych. Najbardziej pewne wydaję się pierwsze miejsce Jolanty Banach na liście do Rady Miasta ze Śródmieścia.  Według naszych informacji bardzo prawdopodobne są również „jedynki" dla Barbary Mayer z Oliwy, Tomasza Rzucidło z Nowego Portu oraz Kordiana Borecko z Wrzeszcza. Po wielkich bojach i rozmaitych przetasowaniach, ta wywalczona „jedynka” ma jednak słodko-gorzki smak.

- Ostatecznie kandyduję do Rady Miasta Gdańska ze Śródmieścia z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przez długi czas zastanawiałam się nad utworzeniem oddzielnego komitetu, ale obecna ordynacja wyborcza uniemożliwiłaby uzyskanie dobrego wyniku. Dla wspólnego interesu lewicy w Gdańsku postanowiłam schować swoje ambicje polityczne do kieszeni i poprzeć w nadchodzących wyborach Krzysztofa Andruszkiewicza. Tylko uczestnicząc w obradach organów decyzyjnych miasta, mamy możliwość wpłynięcia na rządzącą w Gdańsku prawicę i pokazać mieszkańcom, że walczymy o ich interesy. Rozumiem, że dla części wyborców moja decyzja może wydawać się niezrozumiała, ale pragnę zapewnić, że podjęłam ją w interesie całej gdańskiej lewicy – powiedziała Jolanta Banach.

Tomasz WrzaskRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież