PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska » Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy wyborcze. Czekano z tym do ostatniej możliw... Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel...
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
wtorek, 05 marca 2024 13:38
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Banach popiera Andruszkiewicza

altPartie lewicowe fundują swoim wyborcom prawdziwą karuzelę wyborczą. Po miesiącach negocjacji, próbach zrywania i odnowienia koalicji, SLD i inne partie centrolewicowe zdecydowały się na start ze wspólnego komitetu wyborczego do Rady Miasta Gdańska. Ze startu w wyborach na Prezydenta Miasta Gdańska wycofała się natomiast Jolanta Banach, która otrzymała „jedynkę” na liście Sojuszu ze Śródmieścia. W zamian za to, zdecydowała się oficjalnie poprzeć Krzysztofa Andruszkiewicza jako wspólnego kandydata centrolewicy na prezydenta Gdańska.

Jeżeli ktoś liczył na wspólną, gdańską listę lewicy w najbliższych wyborach samorządowych, ostatnie tygodnie musiały mu mocno podnieść ciśnienie. Najpierw przy obecności mediów SLD, SDPL, KPEiR i Zieloni 2004 zdecydowali się na zawiązanie wspólnej koalicji w Gdańsku. Później Rada Wojewódzka SLD, pomijając Jolantę Banach na listach do Sejmiku Wojewódzkiego, prawie doprowadziła do rozbicia koalicji. „Jedynkę” do Sejmiku miał Jolancie Banach zapewnić Zarząd Krajowy SLD i poparcie dla takiej edycji Krzysztofa Andruszkiewicza. Decyzja władz SLD była jednak odmowna. Gdy wszyscy wraz z samą zainteresowaną mówili już o oddzielnym od SLD komitecie wyborczym okazało się…, że Jolanta Banach będzie startować do Rady Miasta Gdańska z ramienia SLD.

Decyzja o podtrzymaniu wspólnego komitetu wyborczego lewicy była tym bardziej zaskakująca, że jeszcze we wtorek Jolanta Banach mówiła dla naszego portalu, że będzie tworzyć oddzielny komitet wyborczy.

- Cały czas byłam gotowa na porozumienie, ale ideą koalicji powinno być maksymalne wykorzystanie  rozpoznawalnych twarzy do osiągnięcia jak najlepszego wyniku wyborczego. Zastanawiałam się nad wycofaniem z tych wyborów dla dobra lewicy ale wyborcy, którzy liczą na mój start by tego nie zrozumieli. Głęboko ubolewam, że koalicja centrolewicowa w Gdańsku nie doszła do skutku, ale mam nadzieję, że w przyszłości porozumienie między nami będzie możliwe. Teraz skupiam się na nadchodzących wyborach i pokazaniu naszych kandydatów. Potwierdzam również, że będę kandydować na prezydenta miasta Gdańska – wyjaśniała na naszym portalu Jolanta Banach.

Punktem zwrotnym okazała się czwartkowa Rada Miejska SLD podczas której Jolanta Banach została zarekomendowana jako „jedynka” Sojuszu do Rady Miasta ze Śródmieścia. Decyzja wywołała również konflikt wewnątrz SLD, gdzie pierwsze miejsce ze Śródmieścia miała zająć Danuta Kledzik. Burzliwie wyglądała również dyskusja nad kształtem reszty list wyborczych do Rady Miasta. Z kandydowania do Rady Miasta z Przymorza wycofał się Marek Formela, były redaktor naczelny „Głosu Wybrzeża”. Jak mówił sam zainteresowany, wycofał się, ponieważ nie mógł się zgodzić z bierną kampanią wyborczą Krzysztofa Andruszkiewicza, jako kandydata SLD na prezydenta Gdańska.

- Nie mogę kandydować, ponieważ nie zgadzam się na firmowanie swoim nazwiskiem kampanii prowadzonej przez Krzysztofa Andruszkiewicza. Nie może być tak, że podczas konfrontacji przedwyborczej z dotychczasowym prezydentem Pawłem Adamowiczem, kandydat SLD powtarza frazesy wypowiadane przez swojego konkurenta. W takim wypadku może lepiej zagłosować na oryginał niż na kopie? – pytał retorycznie Marek Formela.

Zdaniem Marka Formeli, członka SLD, który jako jedyny dotarł z Pawłem Adamowiczem do drugiej tury wyborów na prezydenta Gdańska, kampanię Krzysztofa Andruszkiewicza można uznać raczej za farsę niż realną próbę walki o prezydenturę. Według Formeli Andruszkiewicz jest kandydatem fasadowym, który nie chcę podpaść swojemu obecnemu szefowi Pawłowi Adamowiczowi, a jego prawdziwym celem jest uzyskanie mandatu radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

Ostatecznie udało się utrzymać koalicję wyborczą centrolewicy w mieście, ale do wtorku będziemy musieli poczekać na ostateczny kształt list wyborczych. Najbardziej pewne wydaję się pierwsze miejsce Jolanty Banach na liście do Rady Miasta ze Śródmieścia.  Według naszych informacji bardzo prawdopodobne są również „jedynki" dla Barbary Mayer z Oliwy, Tomasza Rzucidło z Nowego Portu oraz Kordiana Borecko z Wrzeszcza. Po wielkich bojach i rozmaitych przetasowaniach, ta wywalczona „jedynka” ma jednak słodko-gorzki smak.

- Ostatecznie kandyduję do Rady Miasta Gdańska ze Śródmieścia z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przez długi czas zastanawiałam się nad utworzeniem oddzielnego komitetu, ale obecna ordynacja wyborcza uniemożliwiłaby uzyskanie dobrego wyniku. Dla wspólnego interesu lewicy w Gdańsku postanowiłam schować swoje ambicje polityczne do kieszeni i poprzeć w nadchodzących wyborach Krzysztofa Andruszkiewicza. Tylko uczestnicząc w obradach organów decyzyjnych miasta, mamy możliwość wpłynięcia na rządzącą w Gdańsku prawicę i pokazać mieszkańcom, że walczymy o ich interesy. Rozumiem, że dla części wyborców moja decyzja może wydawać się niezrozumiała, ale pragnę zapewnić, że podjęłam ją w interesie całej gdańskiej lewicy – powiedziała Jolanta Banach.

Tomasz WrzaskRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież