Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Banach popiera Andruszkiewicza

altPartie lewicowe fundują swoim wyborcom prawdziwą karuzelę wyborczą. Po miesiącach negocjacji, próbach zrywania i odnowienia koalicji, SLD i inne partie centrolewicowe zdecydowały się na start ze wspólnego komitetu wyborczego do Rady Miasta Gdańska. Ze startu w wyborach na Prezydenta Miasta Gdańska wycofała się natomiast Jolanta Banach, która otrzymała „jedynkę” na liście Sojuszu ze Śródmieścia. W zamian za to, zdecydowała się oficjalnie poprzeć Krzysztofa Andruszkiewicza jako wspólnego kandydata centrolewicy na prezydenta Gdańska.

Jeżeli ktoś liczył na wspólną, gdańską listę lewicy w najbliższych wyborach samorządowych, ostatnie tygodnie musiały mu mocno podnieść ciśnienie. Najpierw przy obecności mediów SLD, SDPL, KPEiR i Zieloni 2004 zdecydowali się na zawiązanie wspólnej koalicji w Gdańsku. Później Rada Wojewódzka SLD, pomijając Jolantę Banach na listach do Sejmiku Wojewódzkiego, prawie doprowadziła do rozbicia koalicji. „Jedynkę” do Sejmiku miał Jolancie Banach zapewnić Zarząd Krajowy SLD i poparcie dla takiej edycji Krzysztofa Andruszkiewicza. Decyzja władz SLD była jednak odmowna. Gdy wszyscy wraz z samą zainteresowaną mówili już o oddzielnym od SLD komitecie wyborczym okazało się…, że Jolanta Banach będzie startować do Rady Miasta Gdańska z ramienia SLD.

Decyzja o podtrzymaniu wspólnego komitetu wyborczego lewicy była tym bardziej zaskakująca, że jeszcze we wtorek Jolanta Banach mówiła dla naszego portalu, że będzie tworzyć oddzielny komitet wyborczy.

- Cały czas byłam gotowa na porozumienie, ale ideą koalicji powinno być maksymalne wykorzystanie  rozpoznawalnych twarzy do osiągnięcia jak najlepszego wyniku wyborczego. Zastanawiałam się nad wycofaniem z tych wyborów dla dobra lewicy ale wyborcy, którzy liczą na mój start by tego nie zrozumieli. Głęboko ubolewam, że koalicja centrolewicowa w Gdańsku nie doszła do skutku, ale mam nadzieję, że w przyszłości porozumienie między nami będzie możliwe. Teraz skupiam się na nadchodzących wyborach i pokazaniu naszych kandydatów. Potwierdzam również, że będę kandydować na prezydenta miasta Gdańska – wyjaśniała na naszym portalu Jolanta Banach.

Punktem zwrotnym okazała się czwartkowa Rada Miejska SLD podczas której Jolanta Banach została zarekomendowana jako „jedynka” Sojuszu do Rady Miasta ze Śródmieścia. Decyzja wywołała również konflikt wewnątrz SLD, gdzie pierwsze miejsce ze Śródmieścia miała zająć Danuta Kledzik. Burzliwie wyglądała również dyskusja nad kształtem reszty list wyborczych do Rady Miasta. Z kandydowania do Rady Miasta z Przymorza wycofał się Marek Formela, były redaktor naczelny „Głosu Wybrzeża”. Jak mówił sam zainteresowany, wycofał się, ponieważ nie mógł się zgodzić z bierną kampanią wyborczą Krzysztofa Andruszkiewicza, jako kandydata SLD na prezydenta Gdańska.

- Nie mogę kandydować, ponieważ nie zgadzam się na firmowanie swoim nazwiskiem kampanii prowadzonej przez Krzysztofa Andruszkiewicza. Nie może być tak, że podczas konfrontacji przedwyborczej z dotychczasowym prezydentem Pawłem Adamowiczem, kandydat SLD powtarza frazesy wypowiadane przez swojego konkurenta. W takim wypadku może lepiej zagłosować na oryginał niż na kopie? – pytał retorycznie Marek Formela.

Zdaniem Marka Formeli, członka SLD, który jako jedyny dotarł z Pawłem Adamowiczem do drugiej tury wyborów na prezydenta Gdańska, kampanię Krzysztofa Andruszkiewicza można uznać raczej za farsę niż realną próbę walki o prezydenturę. Według Formeli Andruszkiewicz jest kandydatem fasadowym, który nie chcę podpaść swojemu obecnemu szefowi Pawłowi Adamowiczowi, a jego prawdziwym celem jest uzyskanie mandatu radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

Ostatecznie udało się utrzymać koalicję wyborczą centrolewicy w mieście, ale do wtorku będziemy musieli poczekać na ostateczny kształt list wyborczych. Najbardziej pewne wydaję się pierwsze miejsce Jolanty Banach na liście do Rady Miasta ze Śródmieścia.  Według naszych informacji bardzo prawdopodobne są również „jedynki" dla Barbary Mayer z Oliwy, Tomasza Rzucidło z Nowego Portu oraz Kordiana Borecko z Wrzeszcza. Po wielkich bojach i rozmaitych przetasowaniach, ta wywalczona „jedynka” ma jednak słodko-gorzki smak.

- Ostatecznie kandyduję do Rady Miasta Gdańska ze Śródmieścia z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przez długi czas zastanawiałam się nad utworzeniem oddzielnego komitetu, ale obecna ordynacja wyborcza uniemożliwiłaby uzyskanie dobrego wyniku. Dla wspólnego interesu lewicy w Gdańsku postanowiłam schować swoje ambicje polityczne do kieszeni i poprzeć w nadchodzących wyborach Krzysztofa Andruszkiewicza. Tylko uczestnicząc w obradach organów decyzyjnych miasta, mamy możliwość wpłynięcia na rządzącą w Gdańsku prawicę i pokazać mieszkańcom, że walczymy o ich interesy. Rozumiem, że dla części wyborców moja decyzja może wydawać się niezrozumiała, ale pragnę zapewnić, że podjęłam ją w interesie całej gdańskiej lewicy – powiedziała Jolanta Banach.

Tomasz WrzaskRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież