Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W służbie wartości

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 marca 2010 17:09

altTam-tamy globalnej wioski
Państwo to taki dziwny twór, który  – stojąc na straży dobra (różnie zresztą pojmowanego) – co rusz złem się musi posługiwać. Niespecjalnie się tym chlubi, a nawet – można powiedzieć – raczej te działania ukrywa. No bo jakże się chwalić, że wysyła siepaczy, by zamordowali przywódcę ościennego państwa, albo że swych wrogów torturuje w kazamatach zaprzyjaźnionych  krajów? Jakże chwalić się, że szpieguje swych obywateli, instaluje agentury, utrzymuje szpiegów, konfidentów, prowokatorów... Nic dobrego, a przecież w służbie wartości. 


Im państwo większe i posiadające bardziej globalne interesy, tym te aparaty są bardziej rozbudowane, a i repertuar działań bogatszy.
   

Ale i państwa średniej wielkości też takie coś mają. Przyznam, że nie wiem czy wszystkie dziś działające  służby plus policja, plus straże miejskie i rozliczne wywiadownie to więcej czy mniej niż przedtem MO i SB  Mniemać, że nie ma dziś agentury w ZLP i SPP, ale wierzyć, że działalność Narodowego Odrodzenia Polski nie jest dokładnie monitorowana – czysta naiwność. Pewnie ktoś też inwigiluje organizacje komunistyczne i trockistowskie. A i w gazetach są przeróżne wtyczki i agenci wpływu. Choć zapewne najwięcej agentów działa w sferach gospodarczych i przeróżnych półlegalnych lub całkiem nielegalnych biznesach.
   

To nie jest przyjemna praca. Wyczerpująca, rodząca przeróżne zagrożenia, a więc całkiem słusznie raczej nieźle wynagradzana i związana z różnymi przywilejami. Mało się dziś pamięta, że gdy likwidowano Radio Wolna Europa pracownicy protestami wymogli na pracodawcy, by ich prawa emerytalne zostały zrównane z przywilejami służb specjalnych, konkretnie wywiadu, jeśli dobrze pamiętam. I słusznie, wszak działali na pierwszej linii frontu ideologicznego zimnej wojny. I różne nieprzyjemności im groziły.
   

Właśnie Sejm RP odebrał byłym pracownikom UB i SB przywileje emerytalne. Czyli to, co im gwarantowała PRL, a części, tym przywróconym do pracy, także III RP. Taka była pragmatyka służbowa, która – mniemam – motywowała ich do pracy w tej właśnie firnie. Ich indywidualne zachowania nic do rzeczy nie miały, organizację uznano za niezacną, przywileje za niesłusznie nabyte, niechże więc  będą finansowo raczej poniżej niż powyżej średniej. Decyzję przyklepał Trybunał Konstytucyjny (pięciu sędziów zgłosiło zdanie odrębne, wyrazy uznania!). Co bardziej cyniczni propagandyści (także ze sfer parlamentarno-rządowych) twierdzili, że jest rzeczą nieprzyzwoitą, by kaci mieli lepiej niż ofiary. Aliści, gdy odebrano katom, ofiarom nie dodano, choć przecież i parlament i rząd mają przeróżne instrumenty, by miłych sobie materialnie dopieścić. Nie da się ukryć – zemsta polityczna, więc pewnie przed międzynarodowymi trybunałami się nie obroni.
   

Ja tę decyzję mam za durnotę i poważny błąd polityczny. Sygnał, który mówi – ostrożnie ze służbą państwu, bo – gdy się polityczne opcje zmienią – to, co było zasługą, stanie się zbrodnią. Niezależnie od tego, co faktycznie robiłeś, z definicji jesteś winien. Obietnice zaś i gwarancje państwa tyle są warte co zeszłoroczne śniegi.
   

A przecież jest tak, że państwo bez tych, których teraz tak postponuje obyć się nie może.  Musi ich opłacać, przywilejami wynagradzać i jakie takie gwarancje ofiarowywać. Gdy raz się z nich wycofa, raczej wiarygodności nie uzyska.
   

Co do mnie to sądzę, że nie warta skórka wyprawy, już raczej (gdyby to w naszej sferze geopolitycznej było możliwe) lepiej było uruchomić sądy ludowe. Paru powiesić, trochę wygnać, resztę kupić.
   

Ku większej chwale państwa, nad którego interesami tym wierniej będą czuwać. Po to są, i za to się im płaci. Powiesić można, należnych gratyfikacji raczej nie należy odbierać.
A.K.Waśkiewicz  

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież