Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W służbie wartości

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 marca 2010 17:09

altTam-tamy globalnej wioski
Państwo to taki dziwny twór, który  – stojąc na straży dobra (różnie zresztą pojmowanego) – co rusz złem się musi posługiwać. Niespecjalnie się tym chlubi, a nawet – można powiedzieć – raczej te działania ukrywa. No bo jakże się chwalić, że wysyła siepaczy, by zamordowali przywódcę ościennego państwa, albo że swych wrogów torturuje w kazamatach zaprzyjaźnionych  krajów? Jakże chwalić się, że szpieguje swych obywateli, instaluje agentury, utrzymuje szpiegów, konfidentów, prowokatorów... Nic dobrego, a przecież w służbie wartości. 


Im państwo większe i posiadające bardziej globalne interesy, tym te aparaty są bardziej rozbudowane, a i repertuar działań bogatszy.
   

Ale i państwa średniej wielkości też takie coś mają. Przyznam, że nie wiem czy wszystkie dziś działające  służby plus policja, plus straże miejskie i rozliczne wywiadownie to więcej czy mniej niż przedtem MO i SB  Mniemać, że nie ma dziś agentury w ZLP i SPP, ale wierzyć, że działalność Narodowego Odrodzenia Polski nie jest dokładnie monitorowana – czysta naiwność. Pewnie ktoś też inwigiluje organizacje komunistyczne i trockistowskie. A i w gazetach są przeróżne wtyczki i agenci wpływu. Choć zapewne najwięcej agentów działa w sferach gospodarczych i przeróżnych półlegalnych lub całkiem nielegalnych biznesach.
   

To nie jest przyjemna praca. Wyczerpująca, rodząca przeróżne zagrożenia, a więc całkiem słusznie raczej nieźle wynagradzana i związana z różnymi przywilejami. Mało się dziś pamięta, że gdy likwidowano Radio Wolna Europa pracownicy protestami wymogli na pracodawcy, by ich prawa emerytalne zostały zrównane z przywilejami służb specjalnych, konkretnie wywiadu, jeśli dobrze pamiętam. I słusznie, wszak działali na pierwszej linii frontu ideologicznego zimnej wojny. I różne nieprzyjemności im groziły.
   

Właśnie Sejm RP odebrał byłym pracownikom UB i SB przywileje emerytalne. Czyli to, co im gwarantowała PRL, a części, tym przywróconym do pracy, także III RP. Taka była pragmatyka służbowa, która – mniemam – motywowała ich do pracy w tej właśnie firnie. Ich indywidualne zachowania nic do rzeczy nie miały, organizację uznano za niezacną, przywileje za niesłusznie nabyte, niechże więc  będą finansowo raczej poniżej niż powyżej średniej. Decyzję przyklepał Trybunał Konstytucyjny (pięciu sędziów zgłosiło zdanie odrębne, wyrazy uznania!). Co bardziej cyniczni propagandyści (także ze sfer parlamentarno-rządowych) twierdzili, że jest rzeczą nieprzyzwoitą, by kaci mieli lepiej niż ofiary. Aliści, gdy odebrano katom, ofiarom nie dodano, choć przecież i parlament i rząd mają przeróżne instrumenty, by miłych sobie materialnie dopieścić. Nie da się ukryć – zemsta polityczna, więc pewnie przed międzynarodowymi trybunałami się nie obroni.
   

Ja tę decyzję mam za durnotę i poważny błąd polityczny. Sygnał, który mówi – ostrożnie ze służbą państwu, bo – gdy się polityczne opcje zmienią – to, co było zasługą, stanie się zbrodnią. Niezależnie od tego, co faktycznie robiłeś, z definicji jesteś winien. Obietnice zaś i gwarancje państwa tyle są warte co zeszłoroczne śniegi.
   

A przecież jest tak, że państwo bez tych, których teraz tak postponuje obyć się nie może.  Musi ich opłacać, przywilejami wynagradzać i jakie takie gwarancje ofiarowywać. Gdy raz się z nich wycofa, raczej wiarygodności nie uzyska.
   

Co do mnie to sądzę, że nie warta skórka wyprawy, już raczej (gdyby to w naszej sferze geopolitycznej było możliwe) lepiej było uruchomić sądy ludowe. Paru powiesić, trochę wygnać, resztę kupić.
   

Ku większej chwale państwa, nad którego interesami tym wierniej będą czuwać. Po to są, i za to się im płaci. Powiesić można, należnych gratyfikacji raczej nie należy odbierać.
A.K.Waśkiewicz  

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież