Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przewrót kopernikański

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 marca 2010 23:52

altTam-tamy globalnej wioski


List pasterski Benedykta XVI do Kościoła w Irlandii to coś jakby przewrót kopernikański. Tak przynajmniej stwierdził watykanista Marco Politi. Papież przyznał bowiem, że molestowanie, bicie i gwałcenie dzieci w kościelnych szkołach, parafach, zakonnych sierocińcach to ukrywana prawda, a nie jedynie pomówienia. List jest skierowany do katolickiej Irlandii. Jeśli jednak dobrze pamiętam to wpierw nim tam ujawniono raczej nie zacne  praktyki, parafie a chyba nawet i diecezje w USA bankrutowały, zmuszone do płacenia wysokich odszkodowań.     


Tak się zaczęło, a potem już poszło. Z USA do Irlandii, stamtąd do Niemiec, Holandii, Austrii i Szwajcarii. A skoro tam już jest, to i do nas przyjdzie lada dzień. Prawda jest bowiem zgrzebna. Doświadczenia może i były traumatyczne, ale jeszcze większą traumą było ich ujawnienie. Zwłaszcza, że  wstydliwe i raczej nie mogące liczyć na sympatię otoczenia. No i za pokrzywdzonymi nikt nie stał, i nie na współczucie a raczej na pogardę mogli liczyć. Co innego gdy stanęła za nimi potężna korporacja prawnicza a i liberalna prasa. I prawnicy, i gazety miały w tym zwykły interes.
   

A skoro rzecz stała się publiczną, zbagatelizować się nie dała.
Zwłaszcza, że kosztowała coraz więcej. 
   

 Benedykt XVI sądzi, że wzięło się z nowoczesności. Zapatrzeni w doczesność ludzie odwrócili się od nauczania i wartości katolickich. Jest w tym sporo prawdy. Jeszcze dwadzieścia-trzydzieści lat temu pokrzywdzeni raczej nie dochodzili by swych racji. Proboszcza by się bali, policji, sąsiadów. To, co irlandzkie raporty mówią o zakonnych sierocińcach, w odniesieniu do realiów polskich opisała Natalia Rolleczek w wydanym w 1953 roku „Drewnianym różańcu”. Nie była to książka szczególnie przez księży polecana.
   

Nie da powiedzieć inaczej niż całkiem po prostu: to, co było wstydliwie ukrywaną podszewką błyszczących szat, teraz wylazło na wierzch . Nie jest tego pewnie więcej niż kiedyś, tyle że jest jawne. A nastroje społeczne są raczej niechętne szczególnym przywilejom i domagają się równości wobec prawa.
  

Dominik Zdort sądzi wszelako, że „problem pedofilii księży został wyolbrzymiony nieprzypadkowo” („Rzeczpospolita” nr 68). Kto wyolbrzymia, nie wyjaśnia. Może komuniści, może masoni, niewykluczone, że czechiści lub cykliści. Zabawne, że broniąc księży, w inną świętość uderza. „Wśród sprawców  – pisze – pedofilii księża stanowią nikły odsetek. Przeważająca większość przypadków dotyczy środowiska domowego”. Nie on pierwszy stwierdził, że rodzina jest najbardziej kryminogennym środowiskiem.
Parafia też, jak wnioskować można, nie jest miejscem szczególnie umiłowanym przez cnoty. Szkoły zakonne takoż. A i biskupi niekonieczne stoją na straży moralności.


Niby zgrzebne prawdy, coś w rodzaju wiedzy powszechnej. Tyle, że teraz mówi się o nich po gazetach i w szklanych okienkach. I nawet papież nie może twierdzić,  ze jest inaczej.
   

A skoro tak jest ogólnie, to i o polskich konkretach rychło usłyszymy.
A.K.Waśkiewicz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież