"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prymitywna prowokacja Tuska przed konwencja programową PiS?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 maja 2023 17:24

altOn już wie, że przegra te wybory.


„Nie ma bardziej pozytywnego programu niż antyPiS” odpowiadał Donald Tusk pytany o program swojej partii i konsekwentnie od wielu miesięcy ten „pozytywny” program prezentuje na spotkaniach z wyborcami. Rozwija także twórczo hasło "J...ć PiS", bowiem, jak stwierdził jeden z wiernych posłów PO „to hasło jego myśli politycznej”, oczywiście posła, no ale przecie jak można w PO nie myśleć tak jak wódz?


Oczywiście Tusk, Europejczyk i intelektualista, który oświadcza z dumą na Uniwersytecie w Pécs (2017): „(…)wszyscy rozumiemy Biblię, Homera, Cycerona, Cervantesa, Dantego, Szekspira. Odnajdziemy samych siebie w muzyce Bacha, Szopena i Liszta, w obrazach Piero della Franceski i Vermeera. I wszyscy dobrze czujemy się w miastach, w których bez trudu odnajdziemy rynek orientując się na widoczne z daleka wieże katedry i ratusza" brzydzi się wulgaryzmami, więc ową myśl polityczną rozwija ze swadą wiecowego watażki grożąc, strasząc i kłamiąc.


Ostatnie spotkanie z wyborcami w Sulechowie było wręcz laboratoryjnym przykładem nienawiści, złości, personalnych ataków na polityków Zjednoczonej Prawicy, ale tez przyniosło nowy element – Tusk postanowił rozprawić się z sympatykami i wyborcami PiS i przedstawił ekstrakt tego, czym od prawie ośmiu lat raczy opinie publiczną pseudoelita III RP, ciągle będąca w traumie nie tylko po przegranych przez dzisiejszą opozycja wyborach w 2015 roku, ale także kolejnych, w których nieodpowiedzialni wyborcy oddali władzę w ręce tych, którzy ich zdaniem nie maja prawa, nawet jeśli wygrają w demokratycznych wyborach, rządzić „tym krajem”.


Przez te lata ci, którzy oddali głosy na Zjednoczona Prawicę słyszeli od celebrytów, artystów, profesorów, socjologów, politologów itp., itd. że są potomkami folwarcznych chłopów, wtórnymi analfabetami po ledwo ukończonej podstawówce, głowami patologicznych rodzin, przepijających wszystko, co państwo im daje w ramach socjalnych programów, antysemitami, homofobami… długo by wyliczać, ale szkoda czasu i miejsca. Lista członków owej „elity” deklarujących po kolejnych przegranych wyborach emigrację z autorytarnie rządzonej Polski rosła, tylko jakoś chyba nikt tej zapowiedzi nie zrealizował. Tutaj zawsze co jakiś czas można mieć swoje „pięć minut”, szczególnie jeśli strzykanie jadem nienawiści w stronę rządzących ma spektakularny wymiar i jest odnotowane przez opozycyjne media.


Donald Tusk w Sulechowie postanowił postawić kropkę nad i uświadomić zebraną publiczność, kim naprawdę są sympatycy i wyborcy:
„Żyjemy dzisiaj w kraju, gdzie władza nie tylko promuje przemoc w różnej postaci, demonstruje pogardę wobec słabych. (…) A wszystko w Polsce od kilku lat jest postawione na głowie, tzn. królami życia są ci, którzy chleją, biją swoje dzieci, biją kobiety i pracą się nie zhańbili od wielu lat. Wymarzona klientela polityczna dla władzy, która sama sposób myślenia bardzo podobny do tej klienteli”.


No i wszystko jasne – królowie życia za 500+, bezrobotni, damscy bokserzy to ta klientela, która tak kocha PiS i dzięki której „patologiczna” władza ciągle rządzi i daje żyć „patologii”.


Tylko że po tych prawie ośmiu latach spuszczania z częstotliwością większą, niż miejskie zakłady oczyszczania tego słownego szamba na głowy ludzi, którzy ośmielają się myśleć i wybierać inaczej, niż „elity” sobie życzą, Tusk i jego kamaryla nie zauważyli, jak mało jest to skuteczne. Po prostu to ciągłe wzmożenie „moralnych autorytetów” i szukanie coraz bardziej obraźliwych epitetów i porównań zadziałało lepiej niż szczepionka na Covid i uodporniło na infekcję pedagogiką wstydu.


Występ Tuska w Sulechowie , w mojej ocenie, to czysta prowokacja przed zapowiedzianą na jutro konwencją programową PiS. Próba wciągnięcia w wzajemne okładanie się politycznymi maczugami i obawa, że rzeczywiście rządzące ugrupowanie przedstawi Polakom jasny, klarowny i spełniający ich oczekiwania program na trzecią kadencję. I jeśli choć minutę na tej konwencji poświęci się na polemikę z kłamstwami, obelgami i groźbami, które nie po raz pierwszy serwuje nam Tusk, to przewodniczący PO będzie mógł czuć satysfakcję. Ale Tusk już wie, że tych wyborów nie wygra i te jego występy w miarę zbliżania się daty wyborów będą coraz bardziej rozpaczliwą próbą powtarzania zgranego już repertuaru, który w coraz mniejszym stopniu będzie miał wpływ na to, co myślą, a przede wszystkim zrobią przy urnach Polacy.


Donald Tusk pewnie chciał przejść do historii jako trzykrotny premier Polski, (nawet jeśli w tym trzecim przypadku czekałyby spakowane walizki, by po kilku miesiącach wrócić na brukselskie salony w poczuciu dobrze wypełnionego zadania) i król Europy, a wiele wskazuje na to, że skończy jako prostacki hejter z Sopotu.

Aleksandra Jakubowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież