Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czwarty czerwca po raz trzeci?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 02 czerwca 2023 16:08

altPierwszy raz był w 1989 roku. Przewrót, przełom, transformacja. Władza komunistyczna, ONI, odstępowała od utopii socjalizmu w porozumieniu z mocodawcami z ZSRS. Ustępowała narodowi, ale nieco, jak się okazało.


Jedną ręką dawała – paszporty w domu, rejestrację solidarnościowych związków zawodowych – rolniczych, robotniczych, Szkoły społeczne, reformę samorządową, ba! sejm uchwalił 11 listopada jako święto państwowe, to ci dopiero. Młodzież akademicka swobodnie świętowała rocznicę wydarzeń Marca 68`, licząc na rejestrację NZS.


Opozycja zasiadła do obrad przy okrągłym stole, gdzie uzgadniano konieczne reformy, dostała obietnicę w jednej trzeciej wolnych wyborów, pół godziny tygodniowo dla siebie w radiu i w telewizji, tygodnik i gazetę na wybory, z cenzurą oczywiście, bo tę zniesiono w rok później.


Wybuchł entuzjazm, „szczękowa” przedsiębiorczość, próba objęcia samorządów, wolność, wolność!


Drugą ręką władza dała wtedy… sobie. Szereg ustaw uwalniających gospodarkę, zniesienie centralnego planowania, prawo zakładania przedsiębiorstw, na czym korzystali głownie dyrektorzy państwowych przedsiębiorstw, czyli uwłaszczenie nomenklatury partyjnej. ONI. Słowem – przełożono wajchę na kierunek: bogaćcie się towarzysze!


Na wszelki wypadek „nieznani sprawcy” zabili paru księży – Niedzielaka, Suchowolca i Zycha, co drugi dzień gdzieś w Polsce było pałowanie, podskórne protesty szeregów partyjnych. A na prezydenta jednym głosem sejmowym wybrany został Wojciech Jaruzelski, sprawca stanu wojennego.


W następne trzy lata okazało się, że niektórzy bardzo skorzystali, reszta narodu nie bardzo, choć każdy mógł wyjechać, dokąd dostał wizę i założyć własną firmę, jeżeli umiał i miał środki.


Po pierwszych naprawdę wolnych wyborach 1991 r. pierwszym naprawdę naszym premierem został Jan Olszewski, opozycyjny prawnik. Rząd usiłował przywrócić gospodarkę do równowagi w ogromnym bezrobociu, po szaleństwach inflacji (600% w styczniu 1990) i popiwków, próbował oczyścić i zdekomunizować wojsko, służby, zlustrować polityków, media i wyższe uczelnie.


Niedoczekanie. Lustracja? Dekomunizacja? Jeszcze czego.


Rządził pół roku. Drugi 4 czerwca to nieśmiałe próby Wałęsy, by przyznać się do „podpisywania”, zduszone w zarodku. To dramatyczny wieczór zamachu stanu w demokratycznych rękawiczkach. Rząd, który chciał oczyścić życie polityczne z postsowieckiej mafii, został w trybie natychmiastowym odwołany przez sejm, w którym przeważyły głosy zastraszonych widmem lustracji TW.


Olszewski zdążył zapobiec pozostawieniu rozsianych na polskim terytorium ciągle istniejących wtedy radzieckich enklaw, baz wojskowych z prawami gospodarczymi: jakże był przewidujący. Lustracja była niezbyt udana, ale trochę agentów odeszło, ludzie zaczęli się tym interesować. Dekomunizacji nie było. Wolnych mediów prawie nie było.


Przez następne 20 lat… bywało różnie. Pamiętamy.


Idzie kolejny, trzeci już 4 czerwca. Co przyniosą rozhisteryzowani i ogłupieni? Czym zapisze się ta data tym razem?

Teresa Bochwic


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież