Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czwarty czerwca po raz trzeci?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 02 czerwca 2023 16:08

altPierwszy raz był w 1989 roku. Przewrót, przełom, transformacja. Władza komunistyczna, ONI, odstępowała od utopii socjalizmu w porozumieniu z mocodawcami z ZSRS. Ustępowała narodowi, ale nieco, jak się okazało.


Jedną ręką dawała – paszporty w domu, rejestrację solidarnościowych związków zawodowych – rolniczych, robotniczych, Szkoły społeczne, reformę samorządową, ba! sejm uchwalił 11 listopada jako święto państwowe, to ci dopiero. Młodzież akademicka swobodnie świętowała rocznicę wydarzeń Marca 68`, licząc na rejestrację NZS.


Opozycja zasiadła do obrad przy okrągłym stole, gdzie uzgadniano konieczne reformy, dostała obietnicę w jednej trzeciej wolnych wyborów, pół godziny tygodniowo dla siebie w radiu i w telewizji, tygodnik i gazetę na wybory, z cenzurą oczywiście, bo tę zniesiono w rok później.


Wybuchł entuzjazm, „szczękowa” przedsiębiorczość, próba objęcia samorządów, wolność, wolność!


Drugą ręką władza dała wtedy… sobie. Szereg ustaw uwalniających gospodarkę, zniesienie centralnego planowania, prawo zakładania przedsiębiorstw, na czym korzystali głownie dyrektorzy państwowych przedsiębiorstw, czyli uwłaszczenie nomenklatury partyjnej. ONI. Słowem – przełożono wajchę na kierunek: bogaćcie się towarzysze!


Na wszelki wypadek „nieznani sprawcy” zabili paru księży – Niedzielaka, Suchowolca i Zycha, co drugi dzień gdzieś w Polsce było pałowanie, podskórne protesty szeregów partyjnych. A na prezydenta jednym głosem sejmowym wybrany został Wojciech Jaruzelski, sprawca stanu wojennego.


W następne trzy lata okazało się, że niektórzy bardzo skorzystali, reszta narodu nie bardzo, choć każdy mógł wyjechać, dokąd dostał wizę i założyć własną firmę, jeżeli umiał i miał środki.


Po pierwszych naprawdę wolnych wyborach 1991 r. pierwszym naprawdę naszym premierem został Jan Olszewski, opozycyjny prawnik. Rząd usiłował przywrócić gospodarkę do równowagi w ogromnym bezrobociu, po szaleństwach inflacji (600% w styczniu 1990) i popiwków, próbował oczyścić i zdekomunizować wojsko, służby, zlustrować polityków, media i wyższe uczelnie.


Niedoczekanie. Lustracja? Dekomunizacja? Jeszcze czego.


Rządził pół roku. Drugi 4 czerwca to nieśmiałe próby Wałęsy, by przyznać się do „podpisywania”, zduszone w zarodku. To dramatyczny wieczór zamachu stanu w demokratycznych rękawiczkach. Rząd, który chciał oczyścić życie polityczne z postsowieckiej mafii, został w trybie natychmiastowym odwołany przez sejm, w którym przeważyły głosy zastraszonych widmem lustracji TW.


Olszewski zdążył zapobiec pozostawieniu rozsianych na polskim terytorium ciągle istniejących wtedy radzieckich enklaw, baz wojskowych z prawami gospodarczymi: jakże był przewidujący. Lustracja była niezbyt udana, ale trochę agentów odeszło, ludzie zaczęli się tym interesować. Dekomunizacji nie było. Wolnych mediów prawie nie było.


Przez następne 20 lat… bywało różnie. Pamiętamy.


Idzie kolejny, trzeci już 4 czerwca. Co przyniosą rozhisteryzowani i ogłupieni? Czym zapisze się ta data tym razem?

Teresa Bochwic


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież