Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Turów fedruje dalej

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
sobota, 22 lipca 2023 08:42

altW sprawie elektrowni w Turowie nastąpiła długo wyczekiwana przerwa. Choć nie koniec. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchylił postanowienie warszawskiego sądu administracyjnego o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa. Hucpa sądowa poprzednich dwóch instancji zakończyła się. Przypomnijmy jak było. Sprawa dotyczyła decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: „Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia”. Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Ponieważ jednoosobowa decyzja hiszpańskiej sędzi Rosario Silve de la Puerta z TSUE nałożyła na Polskę karę w wysokości pół miliona euro dziennie za wydobywanie węgla w Turowie przestała działać z powodu dogadania się rządów Polski i Republiki Czeskiej do akcji wkroczyły podjudzone przez Niemcy spolegliwe organizacje ekologiczne. Oczywiście ekologia była tylko zasłoną dymną, bo jak myślący zdroworozsądkowo człowiek zrozumie konieczność zamknięcia tylko jednej kopalni węgla brunatnego akurat na terenie Polski, jak w pobliżu działa 7 podobnych (a nawet większych) kopalń niemieckich i 2 czeskie?

To te są poprawne ekologicznie, a nasza odkrywka niby nie? Absurd. Towarzystwu chodziło po prostu o pozbycie się konkurencji, tak jak niegdyś zdarzyło się ze stocznią w Szczecinie. Wtedy rząd Donalda Tuska zlikwidował produkcję statków, a po niej pełną parą ruszyła stocznia w Rostocku. Analogiczna sytuacja szykowała się w Turowie. Sędzia Jarosław Łuczaj aktywista ze skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia sędziowskiego "Justitia" przychylił się do skargi wniesionej przez ekologów, aż na dwóch posiedzeniach. Dopiero teraz inny sędzia Sylwester Marciniak z NSA uchylił postanowienie poprzedniej instancji. W uzasadnieniu Sąd zwrócił uwagę na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i jak podkreślił "nie ulega wątpliwości, że [owo] jest wartością konstytucyjną, ponieważ stanowi jedną z gwarancji niepodległości państwa oraz bezpieczeństwa obywateli" czego nie raczył zauważyć sędzia Łuczaj z "Justitii". Ale walka o Turów trwa dalej. Niemiecka konkurencja nie odpuszcza i możemy być spokojny, ze coś wymyślą. A nasi wybitni przedstawiciela życia politycznego: Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski mówili: "Zamknąć Turów!". I byłby spokój. Jak ze szczecińską stocznią.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież