Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Akapit wydawcy: Medale za słowa nasze...

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 sierpnia 2023 13:15

altPo raz trzeci w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku przyznana zostanie nagroda wolności słowa, którą definiuje Fundacja Grand Press, a partycypują gmina Gdańsk jako współorganizator, a także m.in. samorząd woj. pomorskiego, Gdynia, Sopot.


Kandydatów do wyróżnienia wytypowało jury: Krzysztof Głuchowski - dyr. Teatru im. Słowackiego w Krakowie, Piotr Jacoń - dziennikarz TVN 24, Kuba Karyś - lider KOD-u. Ewa Wrzosek - zawieszona prokurator ze stowarzyszenia "Lex Super Omnia", Weronika Mirowska - prezes Grand Press.  W trzech kategoriach wytypowano łącznie dziewiątkę kandydatów, którzy działają na rzecz dobra wspólnego, używają "mądrych słów w przestrzeni społecznej", współtworzą dojrzałą debatę publiczną, pielęgnują wolność słowa. Mają więc szanse na dekorację Medalem Wolności Słowa...


W kategorii INSTYTUCJA kryteria te wypełnili: prof. Barbara Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, Konrad Grabski i Julia Łowkis - aktywiści dostrzeżeni "za nieustanny uliczny protest przeciw propagandzie TVP", prof. Ewa Łętowska - za publiczną edukację o upolitycznianiu sądów i łamaniu konstytucji.


W kategorii MEDIA szanse na laur mają red. Bianka Mikołajewska - bo odważna, rzetelna i z kompasem etycznym, red. Piotr Świerczek - za najwyższej próby dziennikarstwo śledcze w rewirach obecnej, choć nie gdańskiej czy warszawskiej, władzy, red. Tomasz Terlikowski - za obronę swoich przekonań i drogę pod prąd.


W kategorii OBYWATEL/KA jury dostrzegło Tomasz Hołdysa - bo to i emocje i rozum w obronie wartości liberalnych i demokracji, Dominika Kuca - bo wzruszył jurorów mapą szkół przyjaznych LGTBQ, no i Lidia i Jerzy Owsiakowie, bo nie tylko zbierają grosz do puszki ale także bezkompromisowo i mądrze zabierają głos w sprawach publicznych.


Gdyby na przykład w jury zasiedli aktorka Halina Łabonarska, dziennikarz Michał Rachoń, satyryk Krzysztof Daukszewicz (lub Artur Górski), szef "Godności" Czesław Nowak, dr Krzysztof Nawrocki, prezes IPN, to już nie byłoby wolności słowa w mediach?


Żeby była wolność mediów, potrzebna jest ich różnorodność, ich pluralizm, który w budynku ECS w Gdańsku powinien być cnotą, a nie grzechem. Zgłaszamy więc całkiem poważnie, skoro gdańskie złotówki na to pójdą, wydawcę tygodnika "Sieci" i portalu "wpolityce", którzy wzbogacili trawienne właściwości polskich mediów, do nagrody specjalnej; ponadto wnioskujemy o wyróżnienie red. Michała Adamczyka, szefa TAI, za uruchomienia programu edukacyjnego "Jak oni kłamią" - czyli "nieustanny nieuliczny protest przeciwko propagandzie TVN 24".


Wolność słowa obwieszona orderami? To na serio czy tylko żart z 3 punktu postulatów z Sierpnia 80?

Marek Formela

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież