Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Prof. Grala grzęźnie w swoich wyobrażeniach

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 kwietnia 2023 09:18

altProf. Hieronim Grala, były dyplomata, dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie i Petersburgu, w wywiadzie dla wp.pl przywołał sytuację swoich kolegów po fachu, którzy są Rosjanami. Dość nieoczekiwanie podzielił się z czytelnikami taką opinią: „I nic nie doprowadzało mnie przez minione dekady do takiej pasji, jak słuchanie, że Polska może być pośrednikiem między Wschodem i Zachodem, że my jesteśmy, jakoby, przyrodzonymi i naturalnymi <>. Nie, nie jesteśmy! Ugrzęźliśmy w naszych wyobrażeniach o Rosji, które nijak się do niej nie mają”. Tak w każdym razie twierdzi pan profesor i ekspert od spraw państwa moskiewskiego.


Szczerze mówiąc nie wiem skąd u fachowca wzięła się taka konkluzja. Przecież to nie Zachód tylko my ostrzegaliśmy niedowiarków czym może skończyć się polityka ustępstw i głaskania moskiewskiego potwora. I słowo nasze niestety ciałem się stało. To również my wiedziemy prym w pomocy dla walczącego o swoją wolność narodu ukraińskiego. Mimo ciągłych sprzeciwów (tych jawnych i skrywanych) ze strony dwóch największych państw w Unii Europejskiej Niemiec i Francji. Nawet USA po chwilach wahania i umożliwieniu Berlinowi dokończenie budowy rurociągu Nordstream 2 przyjęło retorykę naszego rządu i w od chwili napaści Moskwy na sąsiedni kraj idą z nami ręka w rękę.


Celnie skonkludował wypowiedź prof. Grali publicysta, wydawca i przedsiębiorca, a także działacz opozycji w okresie PRL Cezary Kazimierczak: „Profesor obracał się wśród elit intelektualnych Rosji, które w dodatku przed obcymi świetnie się umieją maskować i udawać kogo kim nie są. Poza literaturą czy muzyką, to niewiele wskazuje, że „Rosjan to możemy co najwyżej nauczyć dobrze wiązać krawaty”. Parę innych rzeczy też by się znalazło - ale to ma niewiele do rzeczy. Istotą rzeczy jest, ze jest to naród o chorej duszy, połamany, o dzikiej azjatycko-mongolskiej mentalności, gotów do czynienia sobie i bliźnim najbardziej okrutnych rzeczy. I paru dysydentów, pisarzy czy muzyków tego nie zmienia”.


W pełni zgadzam się również ze zdaniem mojego kolegi i dziennikarza, korespondenta wojennego Jacka Łęskiego, który jak mało kto zna Ukrainę i stosunki tego kraju z Moskwą: „Ten wywiad to zbitek banałów. Literatura? Sztuka? Co z tego (choć i to kontrowersyjne, bo ich znaczna część to apoteoza okrucieństwa i wojny). Jaką cywilizację stworzyła Rosja? Cywilizację smrodu, pogardy i przemocy. Chcecie poznać Rosję? Jedźcie do Mariupola, do teatru”. Właśnie ostatnio dziennikarze z portalu informnapalm ustalili tożsamość oficera sił powietrznych Rosji, odpowiedzialnego za największe zbrodnie popełnione wiosną 2022 roku w Mariupolu, m.in. zbombardowanie Teatru Dramatycznego i szpitala położniczego. Jest nim 42-letni pułkownik Siergiej Atroszczenko, urodzony w Owruczu na Ukrainie, dowódca 960. pułku lotnictwa szturmowego rosyjskich sił powietrznych. Ulubieniec prezydenta Rosji Władimira P. Jednak wg pana profesora „Ugrzęźliśmy w naszych wyobrażeniach o Rosji, które nijak się do niej nie mają”.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież