"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Narodziny bulteriera

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 06 lutego 2013 14:37

altPosłanka Krystyna Pawłowicz robi oszałamiającą karierę medialną. Dotąd była znana wyłącznie zwolennikom Radia Maryja i Telewizji Trwam, jednak ostatnio jest jej wszędzie pełno, aż boję się otworzyć lodówkę… Przykre tylko, że zainteresowanie osobą Pawłowicz wynika z jej żenujących i chamskich wypowiedzi o Annie Grodzkiej i środowiskach homoseksualnych. Posłanka ojca Rydzyka udowodniła bowiem, że potrafi obrażać z szybkością Kałasznikowa. Jarosław Kaczyński nawet nie przypuszczał, jakiego bulteriera chował dotąd w szafie.

Jakoś tak troszku smiszno i troszku straszno się robi, słuchając wynurzeń pani Pawłowicz. I wcale nie chodzi mi w tym miejscu o poglądy posłanki, ale o język nienawiści i wykluczenia, którym się posługuje. Smutne jest również to, że posłanka, która dzisiaj stała się obiektem kpin, przemówiła głosem sporej części konserwatywnej Polski. Nie oszukujmy się, wielu naszych rodaków myśli tymi samymi kategoriami. Długo tego nie zmienimy, jeśli nie ograniczymy języka nienawiści w przestrzeni publicznej i nie rozpoczniemy edukacji dającej podstawy dla tolerancji. Powinna to zrozumieć sama posłanka Pawłowicz, która bądź co bądź, jest nauczycielem akademickim. Przecież wie, że wygłasza wykłady do studentów różnych wyznań, przekonań, czy orientacji seksualnych. Gdyby na auli Uniwersytetu Warszawskiego pozwoliła sobie na tego typu wystąpienia, niechybnie wywołałaby rozruchy na uczelni.  Dlatego uważam, że rolą środowisk liberalnych, a także lewicowych jest zmarginalizowanie ludzi o takich poglądach.

Kiedy naukowiec wkracza do Sejmu, wydaje się, że po to, aby wnieść do niego pierwiastek merytoryki, a nie po to, żeby wcielić się w rolę kłapiącego pyskiem bulteriera. Posłanka, która o prezydencie Komorowskim, powiedziała niedawno, że: „nie umie czytać, nie umie pisać, nie umie się zachować”, pokazała więc wszystkim swój savoir vivre. Do Pawłowicz nie dociera, że obraziła sporą część naszego społeczeństwa. Według niej, korzystała tylko z wolności słowa i wypowiedzi. W takim wypadku słowa posłanki tylko wypada wyśmiać, bo wdawanie się z nią w polemikę obraża myślącego człowieka. Ciekawą puentę wynurzeń posłanki PiS znalazłem na facebooku. „Gdyby wszystkie osobniki danego gatunku (także i człowieka) zamieniły się w osobniki żyjące w celibacie – gatunek ten przestałby istnieć, ponieważ nie nastąpiłoby przekazanie genów następnemu pokoleniu, w związku z czym nie byłoby potomków. Dlatego z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że z punktu widzenia ewolucji bycie posłanką Krystyną Pawłowicz jest anomalią.”  Nic dodać, nic ująć…  Jeśli homoseksualizm jest anomalią to staropanieństwo czym jest, błogosławieństwem?

Dla wielu jednak Pawłowicz stała się bohaterką. Naukowcy z oświeconego przecież Poznania, skupieni wokół Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego (sic!), stanęli w obronie nowego aniołka prezesa PiS. Uczeni jakoś nie zauważają skandalicznej retoryki posłanki, ale bredzą coś o etosie prawdy i obiektywności. Śpieszę więc wyjaśnić, że sejmowa mównica, to nie miejsce do prowadzenia naukowej dysputy i ogłaszanie naukowych odkryć, ale przestrzeń publiczna, w której wszystkim należy się szacunek. Ciekawi mnie tylko, ilu z sygnatariuszy tego listu kilka lat temu publicznie wyraziło swoje oburzenie i podpisało podobny apel w obronie oskarżanego o niecne czyny w seminarium arcybiskupa Paetza?
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież