W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Reklama
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Atrofia obywatelskiego ducha partii władzy

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
piątek, 01 marca 2013 18:04

altDuch obywatelski umarł w Platformie nazywanej Obywatelską. PO nie korzysta już z drugiego członu nazwy. Przykład idzie z góry, gdzie na razie Donald Tusk dyscyplinuje opozycję wewnątrz partii. Do czasu… Coś się jednak niedobrego dzieje w Gdańsku, jakoby Mieście Wolności, ze swobodą głoszenia własnych przekonań. Przykład – debata śmieciowa. Po co wybierać radnych z imienia i nazwiska? Praktyczniej i taniej jest wybrać partię, jej lidera, a ten już sobie dobierze współpracowników, tzw. radnych. Idea samorządnej Rzeczpospolitej umiera. I nie tylko dlatego, że coraz więcej obszarów państwa cedowanych jest przez bierny rząd na samorządy, a w ślad za tym nie idzie autentyczne samo rządzenie się. Ustawa śmieciowa, a w ślad za nią i śmieciowa chwała gdańskiej rady otwiera oczy współobywatelom. Sporo ostatnio tych śmieci. Ustawa, uchwała, umowa – wszystko śmieciowe. Tak się dzieje, gdy rząd sprawują dyletanci. Władza dostała się w ręce ciemniaków – wołał kiedyś Stefan Kisielewski, patron konserwatystów. I dostał po buzi od nieznanych sprawców. My zatem nie będziemy aż tacy odważni. Nie pójdziemy drogą „Kisiela”. Zwracamy tylko skromnie uwagę, że kogo byśmy nie wybrali – i tak interes zarządu, obojętnie partii czy miasta wygra. Furda poglądy, bzdura obiekcje. Pan każe! Bo jak uzasadnić interesem mieszkańców podniesienie opłat za śmieci o 300 procent, a jednocześnie debatować o metodzie naliczania, a nie o tym, dlaczego w ogóle taka, a nie inna cena jest. I to wprowadzana jak dodatkowy podatek?  


Ani wymyślony ryczałt, ani powierzchnia mieszkania nie produkują śmieci. Tak czy owak - mamy nowy podatek. Od lipca 2013 r. zapłacimy za śmieci w Gdańsku w zależności od metrażu mieszkania, a nie od mieszkańca. Przypomnimy że podatek pogłówny wysadził kiedyś z siodła Margaret Thatcher. Czyżby gdańscy włodarze - toutes proportions gardées - obawiali się powtórki decydując, że to jednak metry śmieci produkują?


Z troską pochylmy się nad losem miasta, gdzie teatrzyk polityki, tak polityki, nie samorządu przymusza reprezentantów mieszkańców na pierwszym  szczebel demokracji do głosowania jak Pan przykazał. Na zwołanym przed sesją nadzwyczajnym spotkaniu klubu radnych PO 15 rajców było za „powierzchniową” ceną śmieci, a 11 za „osobowym” probierzem naliczania. Oto demokracja. Oto dyskusja. Ale już na sali miejskiej rady żaden z 11 „kontestatorów” ni słowem się nie zająknął, nie krzyknął np. „veto”, mam zdanie odrębne. Smutne… Jest taki stan demokracji, w którym nie ma racji bytu normalny spór polityczny i rywalizacja na programy. Mamy politykę propagandową i propagandę polityczną w miejsce merytorycznej dyskusji.     


Do starej gwardii doszlusowują młodzi adepci zacementowanej sceny politycznej. Model się nie zmienia. Normalna demokracja (podobno lepszego ustroju nie wynaleziono) opiera się na debacie. Niestety, mamy takie elity i taką polityczną kulturę, że na scenie politycznej możliwy jest tylko teatrzyk. Jak wyżej – przykład idzie z góry. Lider PO Donald Tusk jasno zadeklarował ostatnio w starciu z gowinowymi konserwatystami, że jak jest różnica przekonań, nawet w sferze światopoglądu to decyduje lider, bo od tego jest liderem.


Dla czystości i przejrzystości proponujemy zabieg semantyczny: zmianę partii z PO RP na PA-PR (Platforma Antyobywatelska Public Relations).
ASG


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież