Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Latarką w półmrok: Sojusz ranny ale żywy

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 lipca 2015 08:46

altLiżąc rany po katastrofie z "La manią" Ogórek, SLD jak zbity pies łasi się do każdego, kto pogłaszcze, przytuli, wrzuci jakieś resztki do miski ustawionej przed progiem siedziby lewicowego jaśniepaństwa.


Ze strachu o miskę własną, część kupiecko nastrojonych funkcjonariuszy partii, opłacanych przez nią ze składek członków i subwencji, łazi po mieście i skamle o łaskę do nowej lewicowej arystokracji. Tworzyć ją nagle mają: Ryszard Kalisz, jedyny lokator domu wszystkich, Barbara Nowacka, prawa żeńska ręka Palikota, polityka o tysiącu twarzach, którego poseł dostał 8 głosów w wyborach do rady dzielnicy w Gdańsku, wicemarszałek Wanda Nowicka, która nie ma gdzie i z kim pójść, a także Napieralski, który popiera Rozenka i Rozenek, który przestał popierać Palikota. W tle eksprezydent, który dorabia sobie doradzając lokalnym satrapiom i wybranym oligarchom, który spieprzył wszystko za co wziął się po 2005 roku, dwaj sfrustorwani senatorzy, z których jeden rozbił partię, a drugi naraził ją na wielomilonowe wydatki i uciekł  z pola wyborczego do puszczy, skąd głosi geopolityczne brednie w sprawie Ukrainy.


Po drugiej stronie jest partia, która dwukrotnie z powodzeniem prowadziła polskie sprawy, stawiając czoła wyzwaniom historycznym, ustrojowym i gospodarczym. Tym co naruszyło społeczny  i polityczny kapitał SLD, było nie tylko schlebianie neoliberalnym modom, co dla lewicy jest toksyczne, ale także archaiczna wewnętrzna struktura, która inspiruje członków partii do nieustannego zżerania się, wyżywania się w wewnętrznych rzeźniach. Gnijąc we własnym smrodzie przestaje się czuć odchody wydzielane przez rządzącą koalicję PO-PSL. Smród ten lepiej i szybciej rozpoznał PiS używając lewicowego dezodorantu do opanowania sytuacji. Robi to skutecznie, a też z pewną atrakcyjnością formalną. Nie tai też relacji z NSZZ "S", co  nie czyni socjaldemokratycznego powabu PiS-u mniej wiarygodnym. Energia, z jaką idzie po władze może rychło zamienić się w pychę władzy. Z doświadczeń Krzaklewskiego, Millera i Tuska wiadomo, że rozlewu jej po różnych zakamarkach nie uda się powstrzymać.


Te okoliczności mogą przywrócić atrakcyjność nowoczesnej, laickiej socjaldemokracji, której idee SLD powinno odważnie głosić teraz na rachunek własny jako zadatek na pożytek wspólny. SLD dziś dość biedny i wymizerowany, przekraczając próg 5 proc. może doczekać dużo lepszych czasów niż to dziś się zdaje. Zmiany, które jesienią już zapowiedziano, nowe kierownictwo zastać mogą w okolicznościach zewnętrznych bardziej dla SLD płodnych. Klimat ten zdają się wyczuwać ci, którzy pieszczeni przez wybrane media ponad swój polityczny rozmiar, dręczą SLD swoimi prywatnymi marzeniami o życiu na koszt SLD w politycznym dobrostanie.


SLD stać na samodzielność i rewitalizację. Pokazuje to dorobek klubu parlamentarnego ujawniony podczas epizodu Wenderlicha. Nie warto gasić ducha, warto zapraszać tych, którzy chcą iść jesienią razem z SLD i OPZZ. Fundamentem siły partii lewicowej jest bowiem niekoniunkturalny sojusz z lewicowym związkiem zawodowym, a nie mezalians z jakąś arystokracją lewicowego ducha.


Tułający się po SLD duch kupieckiego koniunkturalizmu, pachnie postpezetperowskim pragmatyzmem mało dziś przydatnym publicznie. Jakkolwiek byłoby to dziwne, to konsekwencja, z jaka Kaczyński tkwił przez lata na swoich pozycjach uczyniła wreszcie mu szansę.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież