5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna która kieruje pows... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Sierpień

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 sierpnia 2015 08:41

altSierpień to miesiąc szczególny, rozpoczynający ważny ważną datą w naszej najnowszej historii. Ten miesiąc zawsze skłania ku refleksji. Sądzę, że każdy kto chciałby poznać „polską duszę” powinien zapoznać się z historią Sierpnia, tego z 1944 roku i tego z 1980 roku.


1 sierpień to oczywiście dzień zadumy i pamięci o niewyobrażalnym heroizmie. Czcimy wielkie bohaterstwo i ponad 200 tysięcy ofiar stolicy Polski, zamienionej w jedno wielkie rumowisko, przez zwyrodniałe oddziały niemieckich nazistów z SS. Wspominamy to ludobójstwo na cywilnej ludności i ciągle powraca pytanie, dlaczego, jak można było? Kołacze się również pytanie, czy warto było ponieść tak niewyobrażalną cenę, nie osiągając wówczas, doraźnie żadnego z celów, ani wojskowego, ani politycznego.


Odpowiadając na to bardzo kontrowersyjne pytanie można stawiać różnorakie odpowiedzi, w zależności od osobistej wrażliwości i znajomości historii i jej następstw. Dla mnie osobiście i dla wielu ludzi Sierpnia 1980 roku, Powstanie Warszawskie, podobnie jak zrywy wolnościowe w 1956, 1968 , 1970 9 1976 roku, było wielką nauczycielką i kształtowało naszą odwagę uzbrajając ją w rozwagę jaką wykazaliśmy się w latach 80-tych, począwszy od działalności w drugiej połowie lat 70-tych w Wolnych Związkach Zawodowych.


To wiedza o tej wielkiej daninie krwi pokolenia naszych Ojców i Dziadów, ale również wielki patronat duchowy Jana Pawła II, powodował w naszych działaniach niechęć do działań zbrojnych. Jako jedyni w historii świata, potrafiliśmy stworzyć zinstytucjonowany 10-milionowy pokojowy ruch społeczny. Najlepiej scharakteryzował zwycięstwo „Solidarności” w latach 1980-1989 i tym samym zdefiniował, czym ona była, nasz wielki rodak zza oceanu, prof. Zbigniew Brzeziński, mówiąc na międzynarodowej konferencji „od Solidarności do  Wolności” na 25-rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, m.in. następująco: "Dlaczego Solidarność zwyciężyła? Bo była czymś dużo bardziej znaczącym niż ruchem politycznym, niż związkiem zawodowych, niż nawet chęcią odzyskania niepodległości. Była nie tylko ruchem, ale Duchem – potężną siłą moralną, opartą na wartościach humanistycznych, religijnych i demokratycznych. Była koalicją bez nienawiści klasowej i narodowej, koalicją nie do rozliczania się z przeszłością ale dla budowy lepszej przyszłości, opartej na pojednaniu społecznym i na pojednaniu z sąsiadami. Ten Duch był źródłem zwycięstwa „Solidarności”, bodajże najważniejszej udanej bezkrwawej rewolucji w historii."


Polecam tę opinię prof. Brzezińskiego, wszystkim nienawistnikom, szczególnie z PiS, którzy swoim jadem i brakiem tolerancji dla ludzi o innych poglądach sieją nienawiść i mamią obywateli oszukańczymi obietnicami, tylko po to, aby dojść do władzy. Polecam również tym buczącym na nekropolii narodowej w dniu 1 sierpnia świętego dnia pamięci o Bohaterach Warszawy i życzę im, aby doznali łaski Ducha, który nam pozwolił dość bezkrwawo do wolności.

Jerzy Borowczak

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież