300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Kerski w depozycie polityki

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 sierpnia 2020 09:24

alt

Basil Kerski wystawia marna operetkę.

Swoich politycznych zaopatrzeniowców powinien poprosić o lepszy tekst.

Nie jest ważne kto przepisywał postulaty, jest ważne kto postulaty napisał.

Tak mówi Zenon Kwoka, delegat WPK Gdańsk - Gdynia z zajezdni w Redłowie, autor pierwszego komunikatu sygnowanego 16 sierpnia 1980 roku przez Międzyzakładowy (Miejski przez moment - red.) Komitet Strajkowy, w którym żądano utworzenia Wolnych Związków Zawodowych: "Po zakończeniu strajku MKS nie rozwiąże się i będzie kontrolował realizację postulatów oraz organizował WZZ".

Ta ważna idea przyczyniła się do powstania ruchu społecznego "Solidarność" i była sednem zmiany ustrojowej, która wykraczała poza roszczenia socjalno-płacowe spełnione przez dyrektora Klemensa Gniecha. Uprzednio objawione stoczniowcom na plakacie Stanisława Czerwińskiego pokazywanym na różnych wydziałach i ostatecznie wyłożonym do publicznego oglądu na ładowarce Fadromy, z której m.in. przemawiał Jerzy Borowczak.

Spisane na maszynie postulaty to dzieło zbiorowe MKS, dyskutowane i redagowane na podstawie setek opinii delegatów strajkujących zakładów - w czym MKS wsparł Bogdan Borusewicz.

W prezydium MKS uczestniczyli: Lech Wałęsa, Andrzej Kołodziej, Wojciech Gruszecki, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Lech Jendruszewski, Jerzy Kmiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz, Florian Wiśniewski.

Nie jest natomiast znane nazwisko maszynistki, która dzieło zbiorowe ułożone w niedziele rano 17 sierpnia przepisała następnie na czysto; nie jest też znane nazwisko stolarza, który potem udostępnił stoczniową sklejkę i farby.

MKS w Gdańsku to komórka macierzysta "Solidarności", właściciela praw autorskich 21 postulatów, które 31 sierpnia stały się umową społeczną.

To z woli ówczesnych liderów "S" tablice, które trzymano w pierwszej siedzibie we Wrzeszczu zdeponowano w Muzeum Morskim. Dzięki zaś przezorności jego kustosz, Lidii Gorskiej, młody konserwator Mirosław Brucki wykonał ich kopie, wystawione na I zjeździe "S", a po 13 grudnia zarekwirowane przez SB. Bo oryginał szef muzealnej "S" Wiesław Urbański, wspólnie z Dariuszem Chełkowskim, wywiózł z muzeum i przechował do lepszych czasów.

W lepszych czasach nie ma dla nich lepszego miejsca niż historyczna sala BHP, miejsce w którym zostały wpisane do polskiej historii. "Solidarność" jest ich rzeczywistym twórcą i faktycznym właścicielem, a nie ich szlachetni kopiści, a tym bardziej polityczni zstępni budujący własną mitologię.

Piotr Duda czeka do 31 sierpnia by nazwać szefa ECS złodziejem.

Nie warto tyle czekać. Postępowanie B. Kerskiego świetnie opisuje art. 284 kodeksu karnego. Kto bowiem przywłaszcza sobie powierzona mu rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

B. Kerski świadomie tkwi w błędzie prawnym, ma bowiem umowę depozytu a nie darowizny czy kupna. Nadto podczas publicznego spotkania klubu dżentelmena w ECS b. dyrektor Muzeum Morskiego Jerzy Litwin przypomniał mu o tym publicznie.

Nie może więc zasłaniać się niesprawnością Bundespost, co już czynił. Wykazuje się za to niesprawnością polityczną, która wobec rozmiaru 31 sierpnia defektuje jego publiczną rolę.

Marek Formela

PS. Gdańsk Dulkiewicz ogłaszając w 40.rocznice Porozumień Sierpniowych "Święto Wolności i Demokracji", czyli mechanizmu wyłaniania władzy, wyznacza 10 milionom członków "Solidarności" rolę pisaną nonparelem.

Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież