Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rosvita Stern: Zlot grunwaldzki w 1910 roku w Krakowie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 29 lipca 2020 15:54

alt15 lipca 1910 roku o godz. 12:00 został uroczyście odsłonięty Pomnik Króla Władysława Jagiełły w Krakowie. Dokładnie w 500-lecie zwycięstwa odsłonięto Pomnik Grunwaldzki przedstawiający Jagiełłę na koniu z napisem "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę", który tak jak przed laty, można dzisiaj podziwiać na placu Matejki w Krakowie. ", Fundatorem pomnika był Ś.P. Ignacy Jan Paderewski – wybitny mąż stanu, wielki patriota, kompozytor, pianista. Podczas tych uroczystości 15 lipca 1910 r. 7-tysięczny chór po raz pierwszy odśpiewał "Rotę". Podczas uroczystości po raz pierwszy zainaugurowano pieśń: „Zlot Grunwaldzki”. Słowa Marii Konopnickiej, do muzyki Feliksa Nowowiejskiego. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotny tytuł słynnej pieśni: „Rota” nosił tytuł: „Zlot Grunwaldzki”. Dopiero po tej uroczystości przemianowano go na „Rota” (Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy, Polski my Naród, Polski Lud, królewski Szczep Piastowy).


Dlaczego „Zlot Grunwaldzki”? Dlatego, że organizowało go Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a ptak Sokół leci, a nie „zjeżdża”. Jedynie pod zaborem austriackim pozwolono na zorganizowanie tej uroczystości. Do Krakowa zleciało się ponad osiem tysięcy druhów T. Na potrzeby uroczystości "Sokół" zorganizował m.in. opiekę lekarską, a nawet specjalne przewozy kolejowe, które miały ułatwić podróż uczestnikom. Na krakowskich Błoniach zbudowano boisko i trybuny, właśnie tam miała odbyć się główna część obchodów, m.in. mecze piłki nożnej i inne zawody sportowe. Dla wszystkich "Sokołów" i pozostałych uczestników biorących udział w V Zlocie Sokolstwa Polskiego połączonym z obchodami grunwaldzkimi było jasne, że celem tych zawodów i pokazów nie były wyczyny sportowe, lecz demonstracja narodowej niezależności. Tak samo odbierała to licznie zgromadzona publiczność, na której największe wrażenie wywarły zwarte szyki umundurowanych "Sokołów" i oddziały konne udekorowane w narodowe symbole. Zlot Grunwaldzki był największą manifestacją narodową w okresie zaborów, która zgromadziła Polaków ze wszystkich stron świata, m.in. z zaboru pruskiego przybyli Jan Zabłocki i Tadeusz Powidzki, a także grupę Polaków ze Śląska oraz Ameryki, Francji, Belgii, a nawet Gruzji. Szacuje się, że w uroczystościach mogło wziąć udział do 150 tys. Osób. Szkoda, że nie został pokazany w tym roku przez TVP Historia lub inny program film p.t. „Zlot Grunwaldzki 1910”.

alt

Zdjęcie pomnika Króla Władysława Jagiełły w Krakowie


Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało we Lwowie w 1867 r. w trzy lata po klęsce powstania styczniowego. Jako orędownik polskości i niepodległości było symbolem walki o ojczyznę i dlatego cieszyło się ogromną sympatią Polaków. Do Towarzystwa należały często całe rodziny – od dziadków po wnuki.


Wybitnymi druhami byli m.in. Św. Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyłła, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Roman Dmowski, Artur Grottger - projektant mundurów dla „Sokołów”, Adam Hrabia Zamoyski, Jan Aleksander Fredro, Generał Władysław Anders, Generał Józef Haller (prawie w całości także „Błękitna Armia”), Marszałek Edward Rydz-Śmigły, Generał Mariusz Zaruski, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz i wielu jeszcze innych wspaniałych.


„Sokół” stał się symbolem utraconej niepodległości, a jego zrywająca się do lotu sylwetka symbolizowała zerwanie kajdan niewoli. W okresie zaborów znak ten pełnił również funkcję zakamuflowanego przed władzami symbolu narodowego. Utożsamiano go bowiem z Orłem Białym.


P.S. W tym roku ze względu na pandemię nie odbyły się uroczystości na Polu Grunwaldzkim. Zawsze je oglądałam i byłam pełna podziwu dla grup rekonstrukcyjnych inscenizujących Bitwę pod Grunwaldem.

Rosvita Stern

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież