Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rosvita Stern: Zlot grunwaldzki w 1910 roku w Krakowie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 29 lipca 2020 15:54

alt15 lipca 1910 roku o godz. 12:00 został uroczyście odsłonięty Pomnik Króla Władysława Jagiełły w Krakowie. Dokładnie w 500-lecie zwycięstwa odsłonięto Pomnik Grunwaldzki przedstawiający Jagiełłę na koniu z napisem "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę", który tak jak przed laty, można dzisiaj podziwiać na placu Matejki w Krakowie. ", Fundatorem pomnika był Ś.P. Ignacy Jan Paderewski – wybitny mąż stanu, wielki patriota, kompozytor, pianista. Podczas tych uroczystości 15 lipca 1910 r. 7-tysięczny chór po raz pierwszy odśpiewał "Rotę". Podczas uroczystości po raz pierwszy zainaugurowano pieśń: „Zlot Grunwaldzki”. Słowa Marii Konopnickiej, do muzyki Feliksa Nowowiejskiego. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotny tytuł słynnej pieśni: „Rota” nosił tytuł: „Zlot Grunwaldzki”. Dopiero po tej uroczystości przemianowano go na „Rota” (Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy, Polski my Naród, Polski Lud, królewski Szczep Piastowy).


Dlaczego „Zlot Grunwaldzki”? Dlatego, że organizowało go Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a ptak Sokół leci, a nie „zjeżdża”. Jedynie pod zaborem austriackim pozwolono na zorganizowanie tej uroczystości. Do Krakowa zleciało się ponad osiem tysięcy druhów T. Na potrzeby uroczystości "Sokół" zorganizował m.in. opiekę lekarską, a nawet specjalne przewozy kolejowe, które miały ułatwić podróż uczestnikom. Na krakowskich Błoniach zbudowano boisko i trybuny, właśnie tam miała odbyć się główna część obchodów, m.in. mecze piłki nożnej i inne zawody sportowe. Dla wszystkich "Sokołów" i pozostałych uczestników biorących udział w V Zlocie Sokolstwa Polskiego połączonym z obchodami grunwaldzkimi było jasne, że celem tych zawodów i pokazów nie były wyczyny sportowe, lecz demonstracja narodowej niezależności. Tak samo odbierała to licznie zgromadzona publiczność, na której największe wrażenie wywarły zwarte szyki umundurowanych "Sokołów" i oddziały konne udekorowane w narodowe symbole. Zlot Grunwaldzki był największą manifestacją narodową w okresie zaborów, która zgromadziła Polaków ze wszystkich stron świata, m.in. z zaboru pruskiego przybyli Jan Zabłocki i Tadeusz Powidzki, a także grupę Polaków ze Śląska oraz Ameryki, Francji, Belgii, a nawet Gruzji. Szacuje się, że w uroczystościach mogło wziąć udział do 150 tys. Osób. Szkoda, że nie został pokazany w tym roku przez TVP Historia lub inny program film p.t. „Zlot Grunwaldzki 1910”.

alt

Zdjęcie pomnika Króla Władysława Jagiełły w Krakowie


Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało we Lwowie w 1867 r. w trzy lata po klęsce powstania styczniowego. Jako orędownik polskości i niepodległości było symbolem walki o ojczyznę i dlatego cieszyło się ogromną sympatią Polaków. Do Towarzystwa należały często całe rodziny – od dziadków po wnuki.


Wybitnymi druhami byli m.in. Św. Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyłła, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Roman Dmowski, Artur Grottger - projektant mundurów dla „Sokołów”, Adam Hrabia Zamoyski, Jan Aleksander Fredro, Generał Władysław Anders, Generał Józef Haller (prawie w całości także „Błękitna Armia”), Marszałek Edward Rydz-Śmigły, Generał Mariusz Zaruski, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz i wielu jeszcze innych wspaniałych.


„Sokół” stał się symbolem utraconej niepodległości, a jego zrywająca się do lotu sylwetka symbolizowała zerwanie kajdan niewoli. W okresie zaborów znak ten pełnił również funkcję zakamuflowanego przed władzami symbolu narodowego. Utożsamiano go bowiem z Orłem Białym.


P.S. W tym roku ze względu na pandemię nie odbyły się uroczystości na Polu Grunwaldzkim. Zawsze je oglądałam i byłam pełna podziwu dla grup rekonstrukcyjnych inscenizujących Bitwę pod Grunwaldem.

Rosvita Stern

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież