Wydział Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu, w ramach przeprowadzonego konkursu na stanowisko zastępcy dyrektora, zyskał trzech nowych pracowników: Mariolę Małgorzatę Paluch, Łukasza Balwickiego i Grzegorza Szczuka. Zostali oni oficjalnie zaprezentowani przez prezydenta Pawła Adamowicza 30 maja 2014 roku. - Teraz przed wami trudne zadanie i wytężona praca na wielu polach, od edukacji, przez politykę zdrowotną, po aktywizację seniorów - takie słowa skierował do „laureatów” Adamowicz.
Na wniosek prezydenta Pawła Adamowicza z dniem 1 kwietnia przestał istnieć Wydział Edukacji oraz Polityki Społecznej, a właściwie został zintegrowany w jeden obejmujący swym zakresem wszystkie zagadnienia związane z powyższymi referatami. Na dyrektora powstałego Wydziału Rozwoju Społecznego mianowano Piotra Kowalczuka, którego kandydaturę podważała Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego ZNP, twierdząc iż nie posiada on wystarczających kompetencji i doświadczenia, żeby zajmować się edukacją.
Dwa miesiące później prezydent Adamowicz przedstawia troje zastępców dyrektora, wyłonionych w drodze konkursowej: Łukasza Balwickiego, Mariolę Małgorzatę Paluch i Grzegorza Szczuka. Otrzymają oni umowy na okres próbny, wynoszący 6 miesięcy – zgodnie z obowiązującymi przepisami, a pełnienie obowiązków zaczną kolejno od 2, 6 i 16 czerwca. Wybrani zostali w drodze konkursowej spośród 15 kandydatów, którzy złożyli swoją aplikację.
- Wszyscy troje zostaliście wybrani w wyniku kilkuetapowego konkursu, w którym po raz pierwszy poprosiliśmy zewnętrznych specjalistów z zakresu human resources o rozmowę z kandydatami po to, by określili ich kompetencje miękkie, czyli umiejętności współpracy i bycia liderem. Teraz przed wami trudne zadanie i wytężona praca na wielu polach: od edukacji, przez politykę zdrowotną, po aktywizację seniorów – powiedział prezydent Adamowicz, zwracając się do nowo mianowanych pracowników gdańskiego magistratu.
Warto zadać pytanie, czy przypuszczenia Markowskiej były słuszne i dyrektor Kowalczuk nie jest w stanie sprostać zadaniom jakie spoczęły na jego barkach, czego konsekwencją była konieczność wyłonienia jego zastępców.
- Wydział Rozwoju Społecznego jest największym wydziałem w Urzędzie Miejskim. Jednym z jego zadań jest także edukacja, która stanowi największa pozycję w budżecie miasta pod względem wydatków. W samym Wydziale Edukacji, który wszedł w skład Wydziału Rozwoju Społecznego, było dwóch zastępców dyrektora, dlatego trzech zastępców obecnie nie jest wcale dużą liczbą, ale to minimum przy takiej liczbie zadań - powiedział Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Miasta Gdańsk.
Mariola Małgorzata Paluch odpowiedzialna będzie za edukację. Analizując przebieg jej kształcenia, można stwierdzić o zasadności wyboru. Ukończyła Studium Wychowania Przedszkolnego oraz Organizacji i Zarządzania dla kierowniczej kadry oświatowej. Uczęszczała z powodzeniem na kurs w zakresie oligofrenopedagogiki oraz otrzymała certyfikat ABC Administrowania Nieruchomościami Publicznymi - Obiektami Szkolnymi. Dodatkowo pokusiła się o studia podyplomowe w zakresie podstaw informatyki oraz menadżerskich dla kadry kierowniczej.
Zdrowiem publicznym zajmie się Łukasz Balwicki i wątpliwości nie ulega, iż posiada wiedzę w tym zakresie. Ukończył Akademię Medyczną (kierunek lekarski), zrobił specjalizację lekarską ze zdrowia publicznego oraz otrzymał dyplom ukończenia Studium Podyplomowego Zarządzania Firmą w Opiece Zdrowotnej. Zwieńczeniem wszystkiego było uzyskanie przez niego w 2013 roku tytułu Doktora nauk medycznych.
Grzegorz Szczuka jako kierownik Referatu Analiz i Strategii może pochwalić się zdobyciem magisterium z zakresu marketingu oraz ukończeniem studiów doktoranckich w specjalności Zarządzanie Marketingowe. W jego karierze edukacyjnej miejsce znalazły także kursy i szkolenia obejmujące zagadnienia z zarządzania projektami, komunikacji społecznej i marketingowej oraz samego marketingu.
Ponadto każdy zastępca posiada szerokie doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych, w których wykorzystywał zdobytą wiedzę i umiejętności.
Mimo tego, że minęły dwa miesiące od powołania do życia Wydziału Rozwoju Społecznego to w ocenie miasta nie jest to dobry moment na ocenę przeprowadzonej reformy, zwłaszcza z uwagi na zatrudnienie nowych zastępców dyrektora, którzy właściwie dopiero zaczną pełnić swoje obowiązki.
- W naszej ocenie reforma była potrzebna i dobrze służy całościowemu rozwojowi społecznemu naszego Miasta - oznajmił Dariusz Wołodźko.
Żaneta Stasiowska
Inne artykuły związane z:
- 03/06/2014 18:40 - Pierwszy kwartał Grupy Ergo Hestia: bardzo rentowny i bardzo dynamiczny
- 03/06/2014 18:27 - Rozwój muzealnictwa morskiego
- 03/06/2014 14:20 - Kijów – Gdańsk. Zdjęcia z Majdanu i ukraińskich stepów
- 03/06/2014 14:11 - 10 nowych pociągów dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
- 03/06/2014 14:02 - Podsumowanie wdrażania Inicjatywy JESSICA na Pomorzu
- 03/06/2014 13:21 - Włoskie wahadełko a gospodarczy patriotyzm
- 02/06/2014 15:13 - XXV Dni Pruszcza Gdańskiego
- 02/06/2014 15:03 - Oświadczenia majątkowe radnych Miasta Gdańska za 2013 rok
- 01/06/2014 17:19 - Obchody Dnia Dziecka
- 01/06/2014 17:08 - Benefis Krystyny Stańko