Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

SLD: Krytyka władz i problemy własne

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 stycznia 2011 08:52

altW ograniczonej, na skutek cięć budżetowych, do jednego piętra gdańskiej siedzibie SLD, odbyła się konferencja prasowa jedynego pomorskiego posła Sojuszu, Jacka Kowalika, z udziałem dwóch radnych sejmiku wojewódzkiego Mariusza Falkowskiego i Piotra Gontarka. Oprócz krytyki poczynań rządu i władz lokalnych, mówiono także o kłopotach pomorskiego SLD.

Politycy surowo oceniali sytuację w kraju. Mówili o cięciach środków przeznaczonych na budowę dróg, które dotkną także województwa pomorskiego (chodzi m.in. o drogi S6 i S7, obwodnice miast).
- Czy to prawda, że minister Sławomir Nowak załatwił, że obwodnica dla Kościerzyny, zostanie w planach dróg do budowy? - pytał poseł SLD Jacek Kowalik. - Jeżeli tak, gratuluję skutecznego lobbingu.
Kowalik pokazywał też kopię listu adresowanego m.in. do premiera, prezydenta i ministra infrastruktury, w którym wspólnie z innymi posłami pisze, że: „Ten nakład [na budowę dróg lub ich modernizację] jest inwestycją w przyszłość. Lepsze drogi to szybszy i lepszy rozwój. Oszczędności trzeba szukać gdzie indziej.”

Błędy rządu
Politycy SLD wytykali błędne decyzje ekonomiczne.
- To forma łatania dziury budżetowej i kwestia tego, że ci, których bliscy ubezpieczają się w drugim filarze stracą możliwość dziedziczenia - mówił o stworzonym przez rząd projekcie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnej Kowalik.
Poseł odniósł się także do nieudanej fuzji PGE i Energi, którą nazwał „falstartem”, podkreślając, że „ministerstwo skarbu nie umiało transakcji stosownie przygotować”.
- Jaki ewentualna fuzja będzie miała wpływ na rozwój energetyki jądrowej? - pytał.

Mówiono o sytuacji trójmiejskiej kardiologii.
- Marszałek Mieczysław Struk, twierdził po rozmowie z Jackiem Paszkiewiczem (prezesem NFZ - dop. JW)), że pod koniec stycznia będzie dodatkowe 5 milionów złotych na pomorskie oddziały kardiologiczne. Pan Paszkiewicz twierdził, że żadnych takich zobowiązań nie podjął. Na pewno będziemy o tym dyskutować w środę (na posiedzeniu Komisji Zdrowia sejmiku - dop. JW) i myślę, że również na poniedziałkowej sesji (sejmiku wojewódzkiego - dop. JW) - deklarował Mariusz Falkowski, radny SLD w sejmiku wojewódzkim.
- Już od paru lat tendencja jest taka, że rząd zrzuca szereg tematów na samorządy i niech się martwią. Jednym z przykładów jest właśnie służba zdrowia - dopowiadał Kowalik.

alt

Mariusz Falkowski, Jacek Kowalik, Piotr Gontarek

Problemy SLD
Mówiono także o problemach Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
- Decyzją Platformy Obywatelskiej i Polska Jest Najważniejsza, dokonano obcięcia dotacji dla partii politycznych - podkreślał poseł Kowalik. - Pytam: Dlaczego Platforma, która zawsze twierdziła, że jest przeciwna dotowaniu partii z budżetu, robi taki krok w ostatnim roku kadencji, na kilka miesięcy przed wyborami?
Sugerował, że Platforma zaoszczędziła kilkadziesiąt milionów złotych, które może teraz przeznaczyć na wybory parlamentarne, podkreślał jednak, że chociaż Sojusz jest w gorszej sytuacji, „poradzi sobie” wprowadzając oszczędności na szczeblu centralnym i lokalnie.
Pytani o cięcia w budżetach lokalnych struktur SLD wymuszone przez Radę Krajową Sojuszu przyznawali, że fundusze struktur lokalnych zostały wyraźnie nadszarpnięte.
- Liczymy, że po jesiennych wyborach odzyskamy trzech, czterech czy pięciu posłów pomorskiego SLD (zamiast jedynego obecnie Kowalika - dop. JW) i jakoś przemęczymy się przez te dziesięć miesięcy - mówił radny sejmiku wojewódzkiego Piotr Gontarek.
- Tak przegłosowała większość, a my musimy się dostosować do panujących reguł -podsumował Kowalik.

Pytani przez dziennikarzy politycy musieli także odnieść się do wewnętrznych problemów pomorskiego SLD.
Kowalik przyznał, że w Gdyni dojść ma do nadzwyczajnej konwencji SLD, gdzie na wniosek lokalnych kół głosowane będzie odwołanie przewodniczącej Marzeny Dobrowolskiej.
Podobne zjazdy odbędą się w Słupsku, gdzie członkowie partii domagają się odwołania Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk ze stanowiska przewodniczącej Rady Miejskiej SLD, a także w Wejherowie i Kościerzynie.
- Po wyborach średnioudanych czy słabych, trzeba się spotkać, porozmawiać i podjąć decyzje, co do dalszych działań - tłumaczył Falkowski.

Koncentracja przed kolejnymi wyborami
Pytany o jesienne wybory parlamentarne Kowalik podkreślał, że nie zna jeszcze oficjalnego terminu, jako że 23 października jest terminem wskazanym przez Platformę Obywatelską, a nie zgodnie z konstytucją przez prezydent kraju. Nie chciał spekulować o ewentualnych kandydatach Sojuszu, komentować słabej kondycji gdańskiego SLD, startu w wyborach na prezydenta i do sejmiku wojewódzkiego Krzysztofa Andruszkiewicza, ani jego przywództwa w partii.
- Przed nami kolejne wybory, trzeba się na tym skoncentrować, ja uważam, że temat wyborów samorządowych jest już zamknięty - podsumował Kowalik. - Krytyków zachęcam do dyskusji wewnątrz partii, a nie na łamach prasy, ale jeśli taka wola będzie, nic nie stoi na przeszkodzie by, także w Gdańsku, zwołać konwencję. Ja na pewno się do tematów powiatowych czy miejskich nie będę wtrącał - zadeklarował.

Jacek Wierciński

Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież