Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dulkiewicz naucza w szkołach

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 lutego 2024 10:44

Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatelskich", wędruje po szkołach Aleksandra Dulkiewicz, prezydent... kandydująca na urząd prezydenta i krzesło radnego. Mówi uczniom, że "zamierza zachęcić mieszkańców Gdańska do powierzenia jej po raz drugi tego urzędu".


- Idzie na"rympał", to objaw paniki przedwyborczej, już nie wystarcza kosztująca 20 milionów złotych propaganda miejskiego portalu? - pyta w "Gazecie Gdańskiej" Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w radzie miasta.


Według art. 108 Kodeksu wyborczego agitacja w szkołach jest zabroniona. Zakaz nie obejmuje zajęć "prowadzonych PRZEZ SZKOŁĘ z zakresu edukacji obywatelskiej". W tym tygodniu A. Dulkiewicz nauczała w Zespole Szkół Samochodowych i Zespole Szkół Łączności. Ten drugi znajduje się na terenie okręgu wyborczego, w którym z pierwszego miejsca ubiega się o mandat w radzie miasta.


alt


Punktem wyjścia do spotkań z młodzieżą klas IV i V jest zwyczajowo fragment książki "O Tyranii" Timothy Snydera. Z lektury rozważań o przemocy w polityce na gruncie praktyk Donalda Trumpa A. Dulkiewicz podpowiada młodym słuchaczom, że także w Polsce "były różne symptomy tego, że władza autorytarna się zbliża". Potwierdza, że za "parę tygodni będzie kandydować w wyborach samorządowych", co oznacza, że wyklucza na razie wyprawę do Brukseli, bo "nie można trzymać kilku srok za ogon". Zachwala swoja pracę potwierdzaną rankingami, ale zauważa też, że "jest dużo do zrobienia i jest plan na to". Mimo utraty prywatności, różnych smyczy i codziennych niedogodności, marzeniem A. Dulkiewicz jest dalsza walka z dzikami w mieście, zieloną komunikacją, szykanowanie kierowców, psucie głównych arterii, no i budżet obywatelski jako przynęta, rodzaj alibi dla miejskiej demokracji...


- Urzędujący prezydent ma zawsze więcej okazji do promowania swojej osoby i bardzo trudno to oddzielić od kampanii wyborczej. W sytuacji spotkań w swoim okręgu wyborczym, tam gdzie startuje się na radnego, osoby sprawujące swój urząd nie powinny nadużywać swojej pozycji - komentuje z kolei Mariusz Andrzejczak, b. radny PO, kandydujący z własnego komitetu na urząd prezydenta w obecnych wyborach.


Z kolei radny PiS Przemysław Majewski, skrupulatny recenzent różnych przedsięwzięć gdańskiej administracji, zauważa, że A. Dulkiewicz rozdaje podczas swojego "obchodu" po szkołach średnich książkę T. Snydera o jednoznacznie politycznym zabarwieniu: - Widać można uczniom mówić o "demokracji", "równości", a jednocześnie nadużywać pozycji prezydenta w walce o reelekcję.


Artur Szostak, lider ruchu "Kocham Gdańsk", nowego pomysłu na organizację gdańskiej przestrzeni samorządowej, nie chce oceniać, czy pani Dulkiewicz łamie zasady czy prawo. - Jedno jest pewne - kwituje w rozmowie z "Gazetą Gdańską" - urzędujący politycy zawsze mają większe szanse, bo pokusa agitowania w czasie pełnienia obowiązków jest zbyt duża. Można to teoretycznie zgłaszać do PKW, ale wiadomo, że to nie przyniesie żadnego efektu. Dlatego trzeba robić swoje...


Czy A. Dulkiewicz faktycznie może mieć rację podpowiadając uczniom, że władza autorytarna się zbliża do Gdańska? A może ona już w Gdańsku jest?

(gg,sts)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież