Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecznych. Są na to sposoby... Dzisiejsi włodarze potrafią poradzić sobie z takimi ograniczeniami...
Na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego z inicjatywy Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, radni sejmiku będą głosować nad projektem uchwały o nazwie: "w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Międzywała Wisły".
Projekt ten został przedstawiony właściwym samorządom do konsultacji, w myśl obowiązku wynikającego z art. 23 ust. 3 ustawy o ochronie środowiska w pierwszej połowie lipca. Na 19 powiadomionych samorządów, aż 18 nie wypowiedziało się w procesie konsultacyjnym z przyczyn braku właściwego poinformowania odpowiednich organów gminy. W przypadku zaś Miasta Gdańska - Przewodnicząca Rady Miasta wbrew podstawowym zasadom prawa nie doprowadziła do skutecznego przeprocedowania rzeczonej uchwały, ukrywając przed radnymi gminy fakt jej istnienia. Część gmin, których teren graniczy z obszarem obowiązywania uchwały jak np. gmina Pruszcz Gdański nie zostały poinformowane o jakimkolwiek procesie konsultacyjnym. Dopiero 19 września wpłynął projekt tej Uchwały do Wojewódzkiej Izby Rolniczej!
Brak odpowiedzi to wyrażenie zgody - tak uważają autorzy uchwał zagospodarowania terenów Żuław, Wisły i Nogatu.
Politycy opozycji - poseł Kazimierz Smoliński, wiceprzewodniczący Sejmiku - Piotr Karczewski oraz gdańscy radni Aleksander Jankowski i Kazimierz Koralewski na spotkaniu z mediami starali się przedstawić zagrożenia jakie płyną z przygotowanych uchwał. Faktyczny zakaz ingerencji człowieka w naturalny krajobraz tego obszaru. Zapominając, że od setek lat to właśnie człowiek ukształtował ten region. Największą w Polsce deltę. Ta podstępnie wprowadzona uchwała nawiązuje do "Zielonego Szaleństwa" i dąży do oddania naturze tego regionu. Kosztem rolników, rybaków i kół łowieckich. Na tym terenie aktywność człowieka od kilkuset lat spowodowała, iż Zatoce Gdańskiej została wyrwana kilkuset hektarowa część najbardziej żyznej gleby w kraju.
Zmiany zawarte w rozporządzeniu mogą doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Żuław – mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Radny Gdańska Aleksander Jankowski uważa, że te zmiany to proszenie się o katastrofę. – Mamy ograniczenia w tworzeniu nowych urządzeń melioracyjnych i irygacyjnych oraz w dbaniu o integralność wałów. To doprowadzi do ich erozji. Mamy też wręcz drastyczny zakaz usuwania nor bobrowych, które są głównym elementem niszczenia wałów – przekazał Jankowski.
Aktualnie na Żuławach na każde 100 metrów zlokalizowane są 3 nory bobrowe. Z uwagi na duże rozmiary tych nor, przeobrażają one te budowle melioracyjne w przysłowiowe sita.
Pomysłodawcy uzasadniając wprowadzenia tych zmian powołują się na "realną ochronę obszarów cennych przyrodniczo i krajobrazowo oraz fakt, iż cały obszar międzywała stanowi osobną, przestrzennie jednolitą fizjonomicznie jednostkę charakteryzującą unikalnymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi".
Poseł Kazimierz Smoliński dodał, że zabrakło konsultacji z mieszkańcami. Na 23 samorządy, do których wysłano projekty uchwał, odpowiedział tylko jeden - Pelplin.
Projekt „Obszaru Chronionego Krajobrazu Międzywala Wisły” ma być rozpatrywany na najbliższej sesji sejmiku województwa. Urząd Marszałkowski poinformował, że nie będzie odnosił się do zarzutów polityków Prawa i Sprawiedliwości.
M.P.
Inne artykuły związane z:
- 30/09/2024 18:08 - Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym
- 28/09/2024 19:05 - List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa W. Szlachetki
- 28/09/2024 18:50 - Cios za cios, miasto na linach
- 12/09/2024 21:05 - "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego
- 10/09/2024 10:12 - "Godność" o weryfikacji sędziów!
- 04/09/2024 09:09 - Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny...
- 01/09/2024 17:37 - SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982?
- 21/08/2024 08:48 - Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniowej?