Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Platforma siłowa na sesji rady miejskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 czerwca 2010 17:57

altByli zbuntowani mieszkańcy, lekcja wychowania obywatelskiego, walka na słowa i multimedialna prezentacja. Nie zabrakło nawet nielegalnej w budynku samorządowym, kampanii prezydenckiej. Czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Gdańsku z pewnością nie można uznać za nudną nasiadówkę. Emocje na sali obrad i poza nią chwilami trudno było ostudzić, ale i tak radni Platformy Obywatelskiej postawili na swoim.

Klub Platformy jednym głosem sprzeciwił się projektowi konkurentów z PiS, by uchylić w całości program gospodarowania zasobem mieszkaniowym w Gdańsku, przygotowany przez władze miasta. Przewiduje on m.in. podwyżkę czynszów w mieszkaniach komunalnych w 2011 r. O te podwyżkę radni opozycji, wspierani przez grupę mieszkańców, stoczyli na sali obrad prawdziwy bój i w tym boju polegli wobec przeważającej siły radnych Platformy.


Zanim jednak doszło do głosowania nad tą sprawą, radni pokłócili się kilka razy. Między innymi o koszulki jakie mieli na sobie niektórzy radni PO. Białe t-shirty przyozdobione były hasłem „Głosuję na Bronka”. A w zasadzie „osuję na Bro”, tyle bowiem z tego napisu było widać spod marynarek, jakie założyli na grzbiety radni. Uznali, że to dobry sposób na ominięcie prawa, które zabrania prowadzenia kampanii politycznej w budynkach publicznych.


Nie wiadomo, czy radni Platformy mają tak szerokie poczucie humoru, czy może chcieli pokazać jak lekce sobie ważą prawo i udowodnić, że samorządowiec też człowiek i potrafi je bezkarnie obejść. Przewodniczący klubu radnych PiS, Kazimierz Koralewski odgryzł się wypisując na tablicy hasło „Głosuję na Czyńskiego”. Powiedział, że też mu wolno, bo całego napisu nie widać.


Ale potem już tak wesoło nie było, anarchiści wspierający najemców czynszówek chcieli wedrzeć się na salę obrad, ostatecznie straż miejska wymusiła na nich spokój i publiczność oglądała bezpośrednią relację z sesji na parterze budynku Rady Miejskiej za pomocą przenośnego ekranu. Widzowie dostali nawet krzesełka od strażników.


Potyczki słowne między radnymi nasiliły się, kiedy rozgorzała dyskusja o propozycji PiS, by odrzucić projekt uchwały zakładającej podwyższenie czynszów za mieszkania komunalne. Wiceprezydent miasta, Maciej Lisicki przeciwko radnym opozycji wystawił wsparcie z Białegostoku w postaci specjalnej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez tamtejszy magistrat, dotyczącej przeprowadzonej tam rok temu podobnej podwyżki.


Z prezentacji jasno wynika, że podwyżka to coś fantastycznego, na czym korzystają wszyscy i wszystko – mieszkańcy, materialne zasoby komunalne, budżet miasta. Mieszkańcy Białegostoku, wprawdzie toczyli zażarte boje przeciw podwyżce, także w sądzie (gdzie procesy przegrali) i w mediach, jednak po jej wprowadzeniu pogodzili się z losem, a dzięki wsparciu w postaci upustów, dotacji i możliwości zamiany zadłużonego mieszkania, przestali się buntować. Zdaniem prezydenta Lisickiego w Gdańsku będzie podobnie.


Jego opinii nie podzielił Kazimierz Koralewski, odpierając równocześnie zarzut radnych PO, że jego klub „współpracuje z anarchistami”.
- Nie dzielimy ludzi na gorszych i lepszych ani ze względu na ich poglądy polityczne – mówił Koralewski. – Występujemy w jedynie w obronie tych, którzy mają najniższe dochody. Dla nich podwyżka czynszu może być zabójcza i wpłynie negatywnie na ich możliwości finansowe oraz funkcjonowanie całych rodzin.


Wiceprezydent Lisicki ripostował, że władza w mieście nie jest oderwana od rzeczywistości i realizmu życia rozmaitych grup społecznych.
- Ja także spotykam się z setkami mieszkańców i znam ich problemy – mówił. - Ale może taka sytuacja wpłynie na wielu z nich mobilizująco? Może wielu bezrobotnych zaktywizuje się zawodowo?
Wiceprezydent dodał też, że jego zdaniem anarchiści sami wykluczają się z życia społecznego i politycznego, bo negują wartość podstawową, czyli państwo.


Po tych burzliwych dyskusjach doszło wreszcie do głosowania nad projektem PiS. Jak nietrudno się domyślić, został odrzucony przez większościowy klub radnych PO. Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku czynsze w Gdańsku będą wyższe. Chyba, że po jesiennych wyborach samorządowych zmieni się w mieście układ sil politycznych.
Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież