Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Platforma siłowa na sesji rady miejskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 czerwca 2010 17:57

altByli zbuntowani mieszkańcy, lekcja wychowania obywatelskiego, walka na słowa i multimedialna prezentacja. Nie zabrakło nawet nielegalnej w budynku samorządowym, kampanii prezydenckiej. Czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Gdańsku z pewnością nie można uznać za nudną nasiadówkę. Emocje na sali obrad i poza nią chwilami trudno było ostudzić, ale i tak radni Platformy Obywatelskiej postawili na swoim.

Klub Platformy jednym głosem sprzeciwił się projektowi konkurentów z PiS, by uchylić w całości program gospodarowania zasobem mieszkaniowym w Gdańsku, przygotowany przez władze miasta. Przewiduje on m.in. podwyżkę czynszów w mieszkaniach komunalnych w 2011 r. O te podwyżkę radni opozycji, wspierani przez grupę mieszkańców, stoczyli na sali obrad prawdziwy bój i w tym boju polegli wobec przeważającej siły radnych Platformy.


Zanim jednak doszło do głosowania nad tą sprawą, radni pokłócili się kilka razy. Między innymi o koszulki jakie mieli na sobie niektórzy radni PO. Białe t-shirty przyozdobione były hasłem „Głosuję na Bronka”. A w zasadzie „osuję na Bro”, tyle bowiem z tego napisu było widać spod marynarek, jakie założyli na grzbiety radni. Uznali, że to dobry sposób na ominięcie prawa, które zabrania prowadzenia kampanii politycznej w budynkach publicznych.


Nie wiadomo, czy radni Platformy mają tak szerokie poczucie humoru, czy może chcieli pokazać jak lekce sobie ważą prawo i udowodnić, że samorządowiec też człowiek i potrafi je bezkarnie obejść. Przewodniczący klubu radnych PiS, Kazimierz Koralewski odgryzł się wypisując na tablicy hasło „Głosuję na Czyńskiego”. Powiedział, że też mu wolno, bo całego napisu nie widać.


Ale potem już tak wesoło nie było, anarchiści wspierający najemców czynszówek chcieli wedrzeć się na salę obrad, ostatecznie straż miejska wymusiła na nich spokój i publiczność oglądała bezpośrednią relację z sesji na parterze budynku Rady Miejskiej za pomocą przenośnego ekranu. Widzowie dostali nawet krzesełka od strażników.


Potyczki słowne między radnymi nasiliły się, kiedy rozgorzała dyskusja o propozycji PiS, by odrzucić projekt uchwały zakładającej podwyższenie czynszów za mieszkania komunalne. Wiceprezydent miasta, Maciej Lisicki przeciwko radnym opozycji wystawił wsparcie z Białegostoku w postaci specjalnej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez tamtejszy magistrat, dotyczącej przeprowadzonej tam rok temu podobnej podwyżki.


Z prezentacji jasno wynika, że podwyżka to coś fantastycznego, na czym korzystają wszyscy i wszystko – mieszkańcy, materialne zasoby komunalne, budżet miasta. Mieszkańcy Białegostoku, wprawdzie toczyli zażarte boje przeciw podwyżce, także w sądzie (gdzie procesy przegrali) i w mediach, jednak po jej wprowadzeniu pogodzili się z losem, a dzięki wsparciu w postaci upustów, dotacji i możliwości zamiany zadłużonego mieszkania, przestali się buntować. Zdaniem prezydenta Lisickiego w Gdańsku będzie podobnie.


Jego opinii nie podzielił Kazimierz Koralewski, odpierając równocześnie zarzut radnych PO, że jego klub „współpracuje z anarchistami”.
- Nie dzielimy ludzi na gorszych i lepszych ani ze względu na ich poglądy polityczne – mówił Koralewski. – Występujemy w jedynie w obronie tych, którzy mają najniższe dochody. Dla nich podwyżka czynszu może być zabójcza i wpłynie negatywnie na ich możliwości finansowe oraz funkcjonowanie całych rodzin.


Wiceprezydent Lisicki ripostował, że władza w mieście nie jest oderwana od rzeczywistości i realizmu życia rozmaitych grup społecznych.
- Ja także spotykam się z setkami mieszkańców i znam ich problemy – mówił. - Ale może taka sytuacja wpłynie na wielu z nich mobilizująco? Może wielu bezrobotnych zaktywizuje się zawodowo?
Wiceprezydent dodał też, że jego zdaniem anarchiści sami wykluczają się z życia społecznego i politycznego, bo negują wartość podstawową, czyli państwo.


Po tych burzliwych dyskusjach doszło wreszcie do głosowania nad projektem PiS. Jak nietrudno się domyślić, został odrzucony przez większościowy klub radnych PO. Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku czynsze w Gdańsku będą wyższe. Chyba, że po jesiennych wyborach samorządowych zmieni się w mieście układ sil politycznych.
Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież