Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Platforma siłowa na sesji rady miejskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 czerwca 2010 17:57

altByli zbuntowani mieszkańcy, lekcja wychowania obywatelskiego, walka na słowa i multimedialna prezentacja. Nie zabrakło nawet nielegalnej w budynku samorządowym, kampanii prezydenckiej. Czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Gdańsku z pewnością nie można uznać za nudną nasiadówkę. Emocje na sali obrad i poza nią chwilami trudno było ostudzić, ale i tak radni Platformy Obywatelskiej postawili na swoim.

Klub Platformy jednym głosem sprzeciwił się projektowi konkurentów z PiS, by uchylić w całości program gospodarowania zasobem mieszkaniowym w Gdańsku, przygotowany przez władze miasta. Przewiduje on m.in. podwyżkę czynszów w mieszkaniach komunalnych w 2011 r. O te podwyżkę radni opozycji, wspierani przez grupę mieszkańców, stoczyli na sali obrad prawdziwy bój i w tym boju polegli wobec przeważającej siły radnych Platformy.


Zanim jednak doszło do głosowania nad tą sprawą, radni pokłócili się kilka razy. Między innymi o koszulki jakie mieli na sobie niektórzy radni PO. Białe t-shirty przyozdobione były hasłem „Głosuję na Bronka”. A w zasadzie „osuję na Bro”, tyle bowiem z tego napisu było widać spod marynarek, jakie założyli na grzbiety radni. Uznali, że to dobry sposób na ominięcie prawa, które zabrania prowadzenia kampanii politycznej w budynkach publicznych.


Nie wiadomo, czy radni Platformy mają tak szerokie poczucie humoru, czy może chcieli pokazać jak lekce sobie ważą prawo i udowodnić, że samorządowiec też człowiek i potrafi je bezkarnie obejść. Przewodniczący klubu radnych PiS, Kazimierz Koralewski odgryzł się wypisując na tablicy hasło „Głosuję na Czyńskiego”. Powiedział, że też mu wolno, bo całego napisu nie widać.


Ale potem już tak wesoło nie było, anarchiści wspierający najemców czynszówek chcieli wedrzeć się na salę obrad, ostatecznie straż miejska wymusiła na nich spokój i publiczność oglądała bezpośrednią relację z sesji na parterze budynku Rady Miejskiej za pomocą przenośnego ekranu. Widzowie dostali nawet krzesełka od strażników.


Potyczki słowne między radnymi nasiliły się, kiedy rozgorzała dyskusja o propozycji PiS, by odrzucić projekt uchwały zakładającej podwyższenie czynszów za mieszkania komunalne. Wiceprezydent miasta, Maciej Lisicki przeciwko radnym opozycji wystawił wsparcie z Białegostoku w postaci specjalnej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez tamtejszy magistrat, dotyczącej przeprowadzonej tam rok temu podobnej podwyżki.


Z prezentacji jasno wynika, że podwyżka to coś fantastycznego, na czym korzystają wszyscy i wszystko – mieszkańcy, materialne zasoby komunalne, budżet miasta. Mieszkańcy Białegostoku, wprawdzie toczyli zażarte boje przeciw podwyżce, także w sądzie (gdzie procesy przegrali) i w mediach, jednak po jej wprowadzeniu pogodzili się z losem, a dzięki wsparciu w postaci upustów, dotacji i możliwości zamiany zadłużonego mieszkania, przestali się buntować. Zdaniem prezydenta Lisickiego w Gdańsku będzie podobnie.


Jego opinii nie podzielił Kazimierz Koralewski, odpierając równocześnie zarzut radnych PO, że jego klub „współpracuje z anarchistami”.
- Nie dzielimy ludzi na gorszych i lepszych ani ze względu na ich poglądy polityczne – mówił Koralewski. – Występujemy w jedynie w obronie tych, którzy mają najniższe dochody. Dla nich podwyżka czynszu może być zabójcza i wpłynie negatywnie na ich możliwości finansowe oraz funkcjonowanie całych rodzin.


Wiceprezydent Lisicki ripostował, że władza w mieście nie jest oderwana od rzeczywistości i realizmu życia rozmaitych grup społecznych.
- Ja także spotykam się z setkami mieszkańców i znam ich problemy – mówił. - Ale może taka sytuacja wpłynie na wielu z nich mobilizująco? Może wielu bezrobotnych zaktywizuje się zawodowo?
Wiceprezydent dodał też, że jego zdaniem anarchiści sami wykluczają się z życia społecznego i politycznego, bo negują wartość podstawową, czyli państwo.


Po tych burzliwych dyskusjach doszło wreszcie do głosowania nad projektem PiS. Jak nietrudno się domyślić, został odrzucony przez większościowy klub radnych PO. Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku czynsze w Gdańsku będą wyższe. Chyba, że po jesiennych wyborach samorządowych zmieni się w mieście układ sil politycznych.
Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież