Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia: Radny Horała szuka realnych inwestycji w gdyńskich dzielnicach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 23 czerwca 2010 18:36

altOkazuje się, że czasem i czytanie może zaszkodzić. Konkretnie czytanie budżetu miasta Gdyni może zaszkodzić dobremu samopoczuciu mieszkańcom wymienionych w tytule dzielnic.

Mieszkańcy owi od dłuższego czasu wskazują, że ich dzielnice – stanowiące okręg wyborczy nr 2 do rady miasta – są w stosunku do innych części Gdyni zaniedbane. Miejscy włodarze zapewniają, że są to opinie nieuzasadnione. I pewnie moglibyśmy my, mieszkańcy, czuć się tymi zapewnieniami uspokojeni – gdyby nie lektura budżetu.

Podsumujmy jakie inwestycje w Chyloni, Cisowej, Pustkach Cisowskich i Demptowie znajdziemy w budżecie miasta na 2010 rok:… nie to nie pomyłka. Żadne.

Aby być super-dokładnym dodam, że w budżecie znalazła się modernizacja skrzyżowania Chylońska-Północna, ale już oficjalnie wiadomo, że znów nie będzie realizowana w terminie. Kontynuowane będą prace projektowe przy remoncie kawałka ulicy Morskiej oraz utwardzeniu ulicy Wawrzyniaka i Żwirowej i zostaną rozpoczęte takie prace dla ul. Świeckiej.  Do tego w tym roku dokończono rozpoczętą w zeszłym roku instalację oświetlenia ulicy Cisowskiej. I – z inwestycji wymienionych w budżecie – to by było na tyle.

Pamiętajmy że mówimy o terenie mniej więcej 1/5 miasta. Na tym obszarze jedyne co zostanie zrobione realnie w terenie przez cały rok to postawienie kilku lamp na Cisowskiej (nota bene wymagającej również pilnie budowy nowej nawierzchni, czego nie ma nawet w planach).

To może w naszych dzielnicach po prostu nie ma potrzeb inwestycyjnych? No cóż może podam kilka przykładów: zagospodarowanie terenu Zamenhofa i Opata Hackiego, zagospodarowanie osiedla Meksyk, uporządkowanie Placu Dworcowego, modernizacja skrzyżowań: Chylońska-Północna, Morska-Kartuska, Morska-Owsiana, Kartuska-Swarzewska-Jaskółcza, utwardzenie nawierzchni ulic: Św. Mikołaja, Wawrzyniaka, Żukowskiej, Świeckiej, Pustki, Żwirowej wraz z ulicami bocznymi, Cisowskiej, Modrzewiowej, Zwierzynieckiej, Bobrowej, Gulgowskiego. To tylko przykłady. O każdym z nich mógłbym napisać osoby artykuł opisując historię nierealizowanych zapisów budżetowych, niedochodzących do skutku przetargów, problemów formalnych i dokumentacyjnych oraz moich kolejnych interwencji, interpelacji. Są plany, są prace projektowe, są zapisy budżetowe – tylko w terenie nie widać żeby inwestycje były realizowane. Najwyraźniej są to inwestycje nowego rodzaju, takie niewidzialne.

Analiza sprawozdań z wykonania budżetu z lat ubiegłych pokazuje że np. w 2009 roku w naszych dzielnicach (przypominam – stanowiącym ok. 20% miasta) na 13 rodzajów inwestycji miejskich ulokowano: między 10 a 20% inwestycji w 4 rodzajach, między 0 a 10%  w 5 rodzajach inwestycji, 0 inwestycji z 4 rodzajów. W żadnym z rodzajów nie ulokowano u nas ponad 20% inwestycji.

Aby nie zanudzać dalej surowymi liczbami, podsumujmy. Tak – twarde dane potwierdzają to co my mieszkańcy czuliśmy intuicyjnie – że Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie i Demptowo są w porównaniu do reszty miasta zaniedbane przez władze Gdyni. Że otrzymują zdecydowanie mniej inwestycji niż wnikałoby z uczciwej proporcji. Wnioski, mam nadzieję, wyciągną mieszkańcy podczas wyborów samorządowych jesienią.
Marcin Horała – prawnik, politolog, radny miasta Gdyni z listy PiS

Materiał zamieszczony w

alt


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież