W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia: Radny Horała szuka realnych inwestycji w gdyńskich dzielnicach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 23 czerwca 2010 18:36

altOkazuje się, że czasem i czytanie może zaszkodzić. Konkretnie czytanie budżetu miasta Gdyni może zaszkodzić dobremu samopoczuciu mieszkańcom wymienionych w tytule dzielnic.

Mieszkańcy owi od dłuższego czasu wskazują, że ich dzielnice – stanowiące okręg wyborczy nr 2 do rady miasta – są w stosunku do innych części Gdyni zaniedbane. Miejscy włodarze zapewniają, że są to opinie nieuzasadnione. I pewnie moglibyśmy my, mieszkańcy, czuć się tymi zapewnieniami uspokojeni – gdyby nie lektura budżetu.

Podsumujmy jakie inwestycje w Chyloni, Cisowej, Pustkach Cisowskich i Demptowie znajdziemy w budżecie miasta na 2010 rok:… nie to nie pomyłka. Żadne.

Aby być super-dokładnym dodam, że w budżecie znalazła się modernizacja skrzyżowania Chylońska-Północna, ale już oficjalnie wiadomo, że znów nie będzie realizowana w terminie. Kontynuowane będą prace projektowe przy remoncie kawałka ulicy Morskiej oraz utwardzeniu ulicy Wawrzyniaka i Żwirowej i zostaną rozpoczęte takie prace dla ul. Świeckiej.  Do tego w tym roku dokończono rozpoczętą w zeszłym roku instalację oświetlenia ulicy Cisowskiej. I – z inwestycji wymienionych w budżecie – to by było na tyle.

Pamiętajmy że mówimy o terenie mniej więcej 1/5 miasta. Na tym obszarze jedyne co zostanie zrobione realnie w terenie przez cały rok to postawienie kilku lamp na Cisowskiej (nota bene wymagającej również pilnie budowy nowej nawierzchni, czego nie ma nawet w planach).

To może w naszych dzielnicach po prostu nie ma potrzeb inwestycyjnych? No cóż może podam kilka przykładów: zagospodarowanie terenu Zamenhofa i Opata Hackiego, zagospodarowanie osiedla Meksyk, uporządkowanie Placu Dworcowego, modernizacja skrzyżowań: Chylońska-Północna, Morska-Kartuska, Morska-Owsiana, Kartuska-Swarzewska-Jaskółcza, utwardzenie nawierzchni ulic: Św. Mikołaja, Wawrzyniaka, Żukowskiej, Świeckiej, Pustki, Żwirowej wraz z ulicami bocznymi, Cisowskiej, Modrzewiowej, Zwierzynieckiej, Bobrowej, Gulgowskiego. To tylko przykłady. O każdym z nich mógłbym napisać osoby artykuł opisując historię nierealizowanych zapisów budżetowych, niedochodzących do skutku przetargów, problemów formalnych i dokumentacyjnych oraz moich kolejnych interwencji, interpelacji. Są plany, są prace projektowe, są zapisy budżetowe – tylko w terenie nie widać żeby inwestycje były realizowane. Najwyraźniej są to inwestycje nowego rodzaju, takie niewidzialne.

Analiza sprawozdań z wykonania budżetu z lat ubiegłych pokazuje że np. w 2009 roku w naszych dzielnicach (przypominam – stanowiącym ok. 20% miasta) na 13 rodzajów inwestycji miejskich ulokowano: między 10 a 20% inwestycji w 4 rodzajach, między 0 a 10%  w 5 rodzajach inwestycji, 0 inwestycji z 4 rodzajów. W żadnym z rodzajów nie ulokowano u nas ponad 20% inwestycji.

Aby nie zanudzać dalej surowymi liczbami, podsumujmy. Tak – twarde dane potwierdzają to co my mieszkańcy czuliśmy intuicyjnie – że Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie i Demptowo są w porównaniu do reszty miasta zaniedbane przez władze Gdyni. Że otrzymują zdecydowanie mniej inwestycji niż wnikałoby z uczciwej proporcji. Wnioski, mam nadzieję, wyciągną mieszkańcy podczas wyborów samorządowych jesienią.
Marcin Horała – prawnik, politolog, radny miasta Gdyni z listy PiS

Materiał zamieszczony w

alt


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież