Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia: Radny Horała szuka realnych inwestycji w gdyńskich dzielnicach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 23 czerwca 2010 18:36

altOkazuje się, że czasem i czytanie może zaszkodzić. Konkretnie czytanie budżetu miasta Gdyni może zaszkodzić dobremu samopoczuciu mieszkańcom wymienionych w tytule dzielnic.

Mieszkańcy owi od dłuższego czasu wskazują, że ich dzielnice – stanowiące okręg wyborczy nr 2 do rady miasta – są w stosunku do innych części Gdyni zaniedbane. Miejscy włodarze zapewniają, że są to opinie nieuzasadnione. I pewnie moglibyśmy my, mieszkańcy, czuć się tymi zapewnieniami uspokojeni – gdyby nie lektura budżetu.

Podsumujmy jakie inwestycje w Chyloni, Cisowej, Pustkach Cisowskich i Demptowie znajdziemy w budżecie miasta na 2010 rok:… nie to nie pomyłka. Żadne.

Aby być super-dokładnym dodam, że w budżecie znalazła się modernizacja skrzyżowania Chylońska-Północna, ale już oficjalnie wiadomo, że znów nie będzie realizowana w terminie. Kontynuowane będą prace projektowe przy remoncie kawałka ulicy Morskiej oraz utwardzeniu ulicy Wawrzyniaka i Żwirowej i zostaną rozpoczęte takie prace dla ul. Świeckiej.  Do tego w tym roku dokończono rozpoczętą w zeszłym roku instalację oświetlenia ulicy Cisowskiej. I – z inwestycji wymienionych w budżecie – to by było na tyle.

Pamiętajmy że mówimy o terenie mniej więcej 1/5 miasta. Na tym obszarze jedyne co zostanie zrobione realnie w terenie przez cały rok to postawienie kilku lamp na Cisowskiej (nota bene wymagającej również pilnie budowy nowej nawierzchni, czego nie ma nawet w planach).

To może w naszych dzielnicach po prostu nie ma potrzeb inwestycyjnych? No cóż może podam kilka przykładów: zagospodarowanie terenu Zamenhofa i Opata Hackiego, zagospodarowanie osiedla Meksyk, uporządkowanie Placu Dworcowego, modernizacja skrzyżowań: Chylońska-Północna, Morska-Kartuska, Morska-Owsiana, Kartuska-Swarzewska-Jaskółcza, utwardzenie nawierzchni ulic: Św. Mikołaja, Wawrzyniaka, Żukowskiej, Świeckiej, Pustki, Żwirowej wraz z ulicami bocznymi, Cisowskiej, Modrzewiowej, Zwierzynieckiej, Bobrowej, Gulgowskiego. To tylko przykłady. O każdym z nich mógłbym napisać osoby artykuł opisując historię nierealizowanych zapisów budżetowych, niedochodzących do skutku przetargów, problemów formalnych i dokumentacyjnych oraz moich kolejnych interwencji, interpelacji. Są plany, są prace projektowe, są zapisy budżetowe – tylko w terenie nie widać żeby inwestycje były realizowane. Najwyraźniej są to inwestycje nowego rodzaju, takie niewidzialne.

Analiza sprawozdań z wykonania budżetu z lat ubiegłych pokazuje że np. w 2009 roku w naszych dzielnicach (przypominam – stanowiącym ok. 20% miasta) na 13 rodzajów inwestycji miejskich ulokowano: między 10 a 20% inwestycji w 4 rodzajach, między 0 a 10%  w 5 rodzajach inwestycji, 0 inwestycji z 4 rodzajów. W żadnym z rodzajów nie ulokowano u nas ponad 20% inwestycji.

Aby nie zanudzać dalej surowymi liczbami, podsumujmy. Tak – twarde dane potwierdzają to co my mieszkańcy czuliśmy intuicyjnie – że Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie i Demptowo są w porównaniu do reszty miasta zaniedbane przez władze Gdyni. Że otrzymują zdecydowanie mniej inwestycji niż wnikałoby z uczciwej proporcji. Wnioski, mam nadzieję, wyciągną mieszkańcy podczas wyborów samorządowych jesienią.
Marcin Horała – prawnik, politolog, radny miasta Gdyni z listy PiS

Materiał zamieszczony w

alt


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież