Zagrożony budynek Macierzy Szkolnej w Sopocie » Sopocki głos rozsądku w sprawie budynku przy ulicy Parkowej 18, w którym znajdowała się w latach 192... Dzień Kryptologii w Muzeum II Wojny Światowej » W dniu 25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii. Święto zostało ustanowione w 2007 r. przez Wyd... Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof » We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu Śmierci" - przymusowej ewakuacji w... W tygodniku „Sieci”: Opozycji kłamstwa o Pegasusie » „Afera” z Pegasusem nabiera tempa. Opozycja i media z nią związane coraz głośniej mówią o nielegalny... Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ...
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
poniedziałek, 24 stycznia 2022 20:38
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
poniedziałek, 24 stycznia 2022 22:21
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
Pierwszy mecz ligowy wygrali w 2022 roku siatkarze Trefla.
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Janusz Lewandowski
poniedziałek, 17 stycznia 2022 16:33
Nie żyje Janusz Lewandowski
Janusz Lewandowski odszedł 9 stycznia 2022. Wybitna postać

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska Inicjatywa Obywatelska chce zdemokratyzować miasto

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 15 stycznia 2011 11:16

altWe wrzeszczańskiej Nowej Synagodze już po raz drugi (pierwsze spotkanie odbyło się w środę 29 grudnia 2010) spotkało się około pięćdziesięciu działaczy społecznych, radnych osiedlowych i przedstawicieli gdańskich organizacji pozarządowych. Rozmawiano na temat poruszanej na poprzednim spotkaniu inicjatywie uchwałodawczej mieszkańców i gdańskich Radach Osiedli.

W spotkaniu wzięła udział radna Jolanta Banach, radni osiedli, przedstawiciele stowarzyszeń i „zwyczajni” mieszkańcy miasta. Zebrani krytykowali funkcjonującą w obecnej formie obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, która wymaga zebrania pod projektem 2 tys podpisów i akceptacji Skarbnika Miasta. Skarbnik może zadecydować, że projekt „nie będzie możliwy do realizacji z przyczyn finansowych”, przez co w ogóle nie trafi pod obrady Rady Miasta i nie będzie głosowany. Zebrani zgadzali się, że jest to zapis, który umożliwia w praktyce zatrzymanie niemal każdego obywatelskiego pomysłu.


alt


Zdaniem uczestników spotkania, kolejną barierę stanowi, ustalona przez radnych, granica 2 tys podpisów. Co podkreślano, radna Jolanta Banach, także obecna na spotkaniu,  złożyła w Radzie Miasta propozycję poprawki w statucie, która zmniejszałaby liczbę podpisów potrzebnych pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą z 2 tys do 750, miejscy radni zdecydowaną większością głosów pomysł odrzucili.

Kolejnym omawianym zagadnieniem były gdańskie Rady Osiedli, które, mimo zwiększającej się liczby miejskich jednostek administracyjnych (np. podział osiedli Wrzeszcz i Chełm),  wciąż jest niewiele, bo zaledwie 13. Problemem nie jest jednak tylko liczba istniejących rad.
- Nasza samorządność jest ograniczona przez małe kompetencje rad osiedli - tłumaczyła Lidia Makowska, a radni osiedlowi skarżyli się, że często brani są za organ administrujący osiedlem i obwiniani na przykład za nieusuwany śnieg.


alt


Zdaniem zebranych, dobrym rozwiązaniem byłoby nadanie także radom osiedlowym, prawa do inicjatywy uchwałodawczej, wymagające jednak poparcia bezwzględnej większości głosów wewnątrz rady.

Na spotkaniu ogłoszono powstanie ruchu Gdańska Inicjatywa Obywatelska, który, w zamierzeniu założycieli, będąc możliwie szerokim porozumieniem mieszkańców miasta, dążyć ma do zebrania wymaganej liczby podpisów pod obywatelskimi projektami zmian w statucie miasta poszerzającymi kompetencje rad osiedlowych i ułatwiającymi tworzenie obywatelskich projektów uchwał. 


alt


- Należy podkreślić, że członkowie wywodzą się z wszelakich nurtów, mają różne poglądy, tylko w ten sposób możemy nie dopuścić do zaszufladkowania - podkreśla Łukasz Hamadyk, działacz społeczny i były radny osiedla Nowy Port. - Już niedługo gdańszczanie przekonają się, że to do czego dążymy sprawi, że Gdańsk będzie miastem bardziej obywatelskim. Stawiamy na konstruktywną debatę, a argumenty są po naszej stronie - mówi Hamadyk.
wie

Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież