Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańska Inicjatywa Obywatelska chce zdemokratyzować miasto

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 15 stycznia 2011 11:16

altWe wrzeszczańskiej Nowej Synagodze już po raz drugi (pierwsze spotkanie odbyło się w środę 29 grudnia 2010) spotkało się około pięćdziesięciu działaczy społecznych, radnych osiedlowych i przedstawicieli gdańskich organizacji pozarządowych. Rozmawiano na temat poruszanej na poprzednim spotkaniu inicjatywie uchwałodawczej mieszkańców i gdańskich Radach Osiedli.

W spotkaniu wzięła udział radna Jolanta Banach, radni osiedli, przedstawiciele stowarzyszeń i „zwyczajni” mieszkańcy miasta. Zebrani krytykowali funkcjonującą w obecnej formie obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, która wymaga zebrania pod projektem 2 tys podpisów i akceptacji Skarbnika Miasta. Skarbnik może zadecydować, że projekt „nie będzie możliwy do realizacji z przyczyn finansowych”, przez co w ogóle nie trafi pod obrady Rady Miasta i nie będzie głosowany. Zebrani zgadzali się, że jest to zapis, który umożliwia w praktyce zatrzymanie niemal każdego obywatelskiego pomysłu.


alt


Zdaniem uczestników spotkania, kolejną barierę stanowi, ustalona przez radnych, granica 2 tys podpisów. Co podkreślano, radna Jolanta Banach, także obecna na spotkaniu,  złożyła w Radzie Miasta propozycję poprawki w statucie, która zmniejszałaby liczbę podpisów potrzebnych pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą z 2 tys do 750, miejscy radni zdecydowaną większością głosów pomysł odrzucili.

Kolejnym omawianym zagadnieniem były gdańskie Rady Osiedli, które, mimo zwiększającej się liczby miejskich jednostek administracyjnych (np. podział osiedli Wrzeszcz i Chełm),  wciąż jest niewiele, bo zaledwie 13. Problemem nie jest jednak tylko liczba istniejących rad.
- Nasza samorządność jest ograniczona przez małe kompetencje rad osiedli - tłumaczyła Lidia Makowska, a radni osiedlowi skarżyli się, że często brani są za organ administrujący osiedlem i obwiniani na przykład za nieusuwany śnieg.


alt


Zdaniem zebranych, dobrym rozwiązaniem byłoby nadanie także radom osiedlowym, prawa do inicjatywy uchwałodawczej, wymagające jednak poparcia bezwzględnej większości głosów wewnątrz rady.

Na spotkaniu ogłoszono powstanie ruchu Gdańska Inicjatywa Obywatelska, który, w zamierzeniu założycieli, będąc możliwie szerokim porozumieniem mieszkańców miasta, dążyć ma do zebrania wymaganej liczby podpisów pod obywatelskimi projektami zmian w statucie miasta poszerzającymi kompetencje rad osiedlowych i ułatwiającymi tworzenie obywatelskich projektów uchwał. 


alt


- Należy podkreślić, że członkowie wywodzą się z wszelakich nurtów, mają różne poglądy, tylko w ten sposób możemy nie dopuścić do zaszufladkowania - podkreśla Łukasz Hamadyk, działacz społeczny i były radny osiedla Nowy Port. - Już niedługo gdańszczanie przekonają się, że to do czego dążymy sprawi, że Gdańsk będzie miastem bardziej obywatelskim. Stawiamy na konstruktywną debatę, a argumenty są po naszej stronie - mówi Hamadyk.
wie

Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież