Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Energia atomowa zagości na Pomorzu?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 stycznia 2011 12:26

altCoraz bardziej realne staję się powstanie pierwszej elektrowni atomowej na Pomorzu. Dla zachęcenia potencjalnych inwestorów do lokalizowania inwestycji w Żarnowcu, powstało Stowarzyszenie na Rzecz Elektrowni Jądrowej. Celem stowarzyszenia jest walka o budowę elektrowni atomowej na terenie województwa pomorskiego. Na rzecz elektrowni silnie lobbują również władze Politechniki Gdańskiej, które podpisały umowę o współpracy z PGE Energia Jądrowa.


Zbieżność terminów obydwu inicjatyw jest przypadkowa, lecz jasno pokazuje, że program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce utrzymuje dynamiczne tempo, a lokalizacja elektrowni atomowej na Pomorzu jest coraz bardziej realna.


Po pierwsze lobbing
Inicjatorem pomysłu powstania Stowarzyszenie na Rzecz Elektrowni Jądrowej, jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.
- Przygotowania oraz budowa elektrowni jądrowej mogą kosztować około 50 miliardów złotych. Stowarzyszenie będzie wspierać wszelkie działania zmierzające do ulokowania tej inwestycji w województwie pomorskim. – mówi Adam Protasiuk, Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.


Waldemar Dunajewski, były prezes zarządu Elektrociepłowni Wybrzeże, który będzie szefem nowopowstałego stowarzyszenia podkreśla z kolei lokalną stronę przedsięwzięcia. - Stowarzyszenie ma na celu zbudowanie pozytywnej atmosfery społecznej wokół budowy elektrowni jądrowej w województwie, jak również przygotowanie do tego przedsięwzięcia otoczenia biznesowego Pomorza – wyjaśnia.


Pomysłodawcy zapewniają też, że ich projekt może liczyć na pokaźne poparcie ekspertów, naukowców, związanych z Pomorzem polityków oraz przedstawicieli świata biznesu.
Oprócz Dunajskiego, w zarządzie stowarzyszenia zasiądą także: Ryszard Trykosko - prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, Sławomir Halbryt – wiceprezes RIGP, Agnieszka Toczko-Gierszewska - dyrektor w Elektrociepłowniach Wybrzeże oraz Teresa Kamińska - prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Politechnika z atomem
Umowę z firmą PGE Energia Jądrowa S.A. podpisał rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk. Ideą dokumentu jest wzmacnianie regularnej współpracy między środowiskiem biznesu a Politechniką Gdańską z wykorzystaniem wzajemnych doświadczeń, wiedzy i potencjału obu stron. Umowa politechniki z PGE przewiduje m.in. możliwość prowadzenia wspólnych wystąpień na sympozjach, warsztatach i konferencjach naukowo-technicznych promujących i propagujących technologie jądrowe na forum krajowym i międzynarodowym.


- Zakres działań ma dotyczyć kształcenia i badań – tłumaczy prof. Henryk Krawczyk. – Mam na myśli podejmowanie wspólnych badań naukowych, projektów i programów dydaktycznych w oparciu o bazę technologiczną spółki i zaplecze naukowe PG. Możliwe będzie również ubieganie się o dofinansowanie wspólnych pomysłów ze źródeł zewnętrznych, takich jak dotacje krajowe, fundusze strukturalne i programów międzynarodowe.


Według władz spółki PGE Energia Jądrowa, współpraca będzie tym bardziej owocna, im realniejsza stanie się budowa elektrowni atomowej w Żarnowcu.
- Mówimy o realnym projekcie, który ma szansę powodzenia, tym bardziej z podniesionym czołem podejmujemy współpracę z tak poważnymi partnerami jak Politechnika Gdańska – mówił podczas spotkania na naszej uczelni, Witold Drożdż, wiceprezes spółki PGE Energia Jądrowa. - Z perspektywy studenta, gotowego się zająć energetyką jądrową w wymiarze czysto naukowym, istotne przecież jest wyłącznie to, czy w perspektywie paru czy parunastu lat będzie miał możliwość podjęcia pracy w tej branży. Projekt budowy elektrowni jądrowych w Polsce taką realną perspektywę stwarza. Myślę, że mamy podstawy do tego, by poważnie rozmawiać o współpracy edukacyjnej.


Szansa na elektrownie
Jakie są szanse na budowę elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego? Okazuje się, że całkiem duże.
Rządowa strategia energetyczna zakłada powstanie w Polsce elektrowni atomowej do 2020 roku. Ministerstwo Gospodarki oceniło w zeszłym roku możliwe lokalizacje, w których może ona powstać. Wśród 28 propozycji najlepiej oceniony został pomorski Żarnowiec, gdzie do początku lat 90 trwały prace budowy elektrowni.


Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji obiektu zależy Polskiej Grupy Energetycznej, która jest inwestorem atomowego projektu. Teraz jednak PGE zajmuje się głównie poszukiwaniem odpowiedniego partnera do budowy elektrowni. Trwają już rozmowy z m.in. kanadyjskim GE Hitachi Nuclear Energy, francuskim Electricite de France czy amerykańskim Westinghouse Electric Company LLC.


Mimo zapewnień ekspertów o bezpieczeństwie elektrowni atomowych, Polacy wciąż nie są zgodni co do pomysłu ich powstania. W przeprowadzonym w 2008 roku przez Millward Brown sondażu 48 proc. osób opowiedziało się przeciw planom budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Przeciwnego zdania było 42 proc. ankietowanych.
Tomasz Wrzask, Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież