Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Energia atomowa zagości na Pomorzu?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 stycznia 2011 12:26

altCoraz bardziej realne staję się powstanie pierwszej elektrowni atomowej na Pomorzu. Dla zachęcenia potencjalnych inwestorów do lokalizowania inwestycji w Żarnowcu, powstało Stowarzyszenie na Rzecz Elektrowni Jądrowej. Celem stowarzyszenia jest walka o budowę elektrowni atomowej na terenie województwa pomorskiego. Na rzecz elektrowni silnie lobbują również władze Politechniki Gdańskiej, które podpisały umowę o współpracy z PGE Energia Jądrowa.


Zbieżność terminów obydwu inicjatyw jest przypadkowa, lecz jasno pokazuje, że program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce utrzymuje dynamiczne tempo, a lokalizacja elektrowni atomowej na Pomorzu jest coraz bardziej realna.


Po pierwsze lobbing
Inicjatorem pomysłu powstania Stowarzyszenie na Rzecz Elektrowni Jądrowej, jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.
- Przygotowania oraz budowa elektrowni jądrowej mogą kosztować około 50 miliardów złotych. Stowarzyszenie będzie wspierać wszelkie działania zmierzające do ulokowania tej inwestycji w województwie pomorskim. – mówi Adam Protasiuk, Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.


Waldemar Dunajewski, były prezes zarządu Elektrociepłowni Wybrzeże, który będzie szefem nowopowstałego stowarzyszenia podkreśla z kolei lokalną stronę przedsięwzięcia. - Stowarzyszenie ma na celu zbudowanie pozytywnej atmosfery społecznej wokół budowy elektrowni jądrowej w województwie, jak również przygotowanie do tego przedsięwzięcia otoczenia biznesowego Pomorza – wyjaśnia.


Pomysłodawcy zapewniają też, że ich projekt może liczyć na pokaźne poparcie ekspertów, naukowców, związanych z Pomorzem polityków oraz przedstawicieli świata biznesu.
Oprócz Dunajskiego, w zarządzie stowarzyszenia zasiądą także: Ryszard Trykosko - prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, Sławomir Halbryt – wiceprezes RIGP, Agnieszka Toczko-Gierszewska - dyrektor w Elektrociepłowniach Wybrzeże oraz Teresa Kamińska - prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Politechnika z atomem
Umowę z firmą PGE Energia Jądrowa S.A. podpisał rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk. Ideą dokumentu jest wzmacnianie regularnej współpracy między środowiskiem biznesu a Politechniką Gdańską z wykorzystaniem wzajemnych doświadczeń, wiedzy i potencjału obu stron. Umowa politechniki z PGE przewiduje m.in. możliwość prowadzenia wspólnych wystąpień na sympozjach, warsztatach i konferencjach naukowo-technicznych promujących i propagujących technologie jądrowe na forum krajowym i międzynarodowym.


- Zakres działań ma dotyczyć kształcenia i badań – tłumaczy prof. Henryk Krawczyk. – Mam na myśli podejmowanie wspólnych badań naukowych, projektów i programów dydaktycznych w oparciu o bazę technologiczną spółki i zaplecze naukowe PG. Możliwe będzie również ubieganie się o dofinansowanie wspólnych pomysłów ze źródeł zewnętrznych, takich jak dotacje krajowe, fundusze strukturalne i programów międzynarodowe.


Według władz spółki PGE Energia Jądrowa, współpraca będzie tym bardziej owocna, im realniejsza stanie się budowa elektrowni atomowej w Żarnowcu.
- Mówimy o realnym projekcie, który ma szansę powodzenia, tym bardziej z podniesionym czołem podejmujemy współpracę z tak poważnymi partnerami jak Politechnika Gdańska – mówił podczas spotkania na naszej uczelni, Witold Drożdż, wiceprezes spółki PGE Energia Jądrowa. - Z perspektywy studenta, gotowego się zająć energetyką jądrową w wymiarze czysto naukowym, istotne przecież jest wyłącznie to, czy w perspektywie paru czy parunastu lat będzie miał możliwość podjęcia pracy w tej branży. Projekt budowy elektrowni jądrowych w Polsce taką realną perspektywę stwarza. Myślę, że mamy podstawy do tego, by poważnie rozmawiać o współpracy edukacyjnej.


Szansa na elektrownie
Jakie są szanse na budowę elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego? Okazuje się, że całkiem duże.
Rządowa strategia energetyczna zakłada powstanie w Polsce elektrowni atomowej do 2020 roku. Ministerstwo Gospodarki oceniło w zeszłym roku możliwe lokalizacje, w których może ona powstać. Wśród 28 propozycji najlepiej oceniony został pomorski Żarnowiec, gdzie do początku lat 90 trwały prace budowy elektrowni.


Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji obiektu zależy Polskiej Grupy Energetycznej, która jest inwestorem atomowego projektu. Teraz jednak PGE zajmuje się głównie poszukiwaniem odpowiedniego partnera do budowy elektrowni. Trwają już rozmowy z m.in. kanadyjskim GE Hitachi Nuclear Energy, francuskim Electricite de France czy amerykańskim Westinghouse Electric Company LLC.


Mimo zapewnień ekspertów o bezpieczeństwie elektrowni atomowych, Polacy wciąż nie są zgodni co do pomysłu ich powstania. W przeprowadzonym w 2008 roku przez Millward Brown sondażu 48 proc. osób opowiedziało się przeciw planom budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Przeciwnego zdania było 42 proc. ankietowanych.
Tomasz Wrzask, Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież