Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dni otwarte w Przychodni Polanki

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 stycznia 2011 18:26

altSchludne pomieszczenia, wysokie standardy opieki i najnowocześniejszy sprzęt i wyposażenie renomowanych światowych firm. To wszystko mogli dziś oglądać pacjenci, którzy odwiedzali oddział zabiegowy z salą operacyjną w nowo wybudowanej Przychodni Polanki w Gdańsku-Oliwie przy ul. Polanki 7.


Przychodnia robi duże wrażenie. Nowoczesny budynek z najwyższej klasy sprzętem i dobrze przeszkolonym personelem, to nowy punkt na mapie usług medycznych Gdańska Oliwy. Dla osób czekających często wiele miesięcy na zabiegi, dostępność oddziału z salą operacyjną będzie tym ważniejsza, że w placówka na ul. Polanki realizuje kontrakt na usługi chirurgiczne w ramach NFZ.


- W ramach umowy z NFZ realizujemy zabiegi z chirurgii w której mieszczą się zabiegi typowo chirurgiczne jak: operację przepukliny, żylaków kończyn dolnych, czy wycięcia guzków. W ramach naszego kontraktu mieszczą się też pewne procedury ortopedyczne, czyli operacje kanału nadgarstka, nerwu łokciowego, czy zabiegi w obrębie w obrębie kolana – wyjaśnia dr Mieczysław Cieplicki, dyrektor Nadmorskiego Centrum Medycznego.


alt


W sobotę wszyscy zwiedzający, ciekawi wyposażenia i warunków przygotowanych dla pacjenta, mogli się na własną rękę przekonać jak wygląda placówka od środka.
- Staram się unikać takich placówek (śmiech), ale mówiąc serio, ponieważ jest to coś nowego, blisko mnie, to zainteresowałam się dzisiejszymi dniami otwartymi. To naprawdę wielka ulga, że tak blisko mojego domu powstał taki obiekt. Wszędzie, gdzie człowiek dzwoni w sprawie rezonansu, czy jakiegoś zabiegu, to spotyka się z wielomiesięcznymi kolejkami. Dlatego przyszłam się zorientować jakie usługi oferuje przychodnia. Muszę przyznać, że na stosunkowo niedużej powierzchni, wszystko bardzo dobrze jest rozplanowane – powiedziała Anita Jabłońska, mieszkanka Oliwy, który przyszła na dni otwarte centrum.


altJak wygląda odział zabiegowy wraz z salą operacyjną? Niewprawne oko dostrzeże dużą ilość nowoczesnego sprzętu, schludne, dobrze wyposażone pomieszczenia i wygodną salę pooperacyjną. Aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie całej placówki, po oddziale zabiegowym oprowadza nas dr Mieczysław Cieplicki. Wyjaśnia jak będzie wyglądała opieka nad pacjentami.
- W dniu zabiegu pacjent przychodzi jest kierowany do szatni, w której przebiera się w specjalne ubranie lub piżamę. Dostaję również specjalną kartę z której dowiaduję się jak ma się przygotować do zabiegu. Po tym przechodzi przez specjalną śluzę do pokoju przygotowawczego, gdzie jest premedykowany, czyli podawane jest przygotowanie do znieczulenia. W tym miejscu dostaję też informację o rodzaju znieczulenia, które zostanie mu podane. Po tym wszystkim pacjent wjeżdża na salę operacyjną, gdzie odbywa się zabieg. Po operacji pacjent na wózku przejeżdża do następnego pomieszczenia, gdzie jest przenoszony na łóżko. Tym łóżkiem jedzie dopiero na sale pozabiegową – tłumaczy dr Cieplicki.


alt


Nad pacjentami w sali pozabiegowej czuwają pielęgniarki, które ze swojego pomieszczenia mają wgląd na pacjentów odpoczywających po operacjach.
- Opieka, którą będziemy świadczyć będzie profesjonalna i na najwyższym poziomie. Pacjent będzie miał zapewniony komfort psychiczny i fizyczny. Na salach chorych znajdują się dzwonki, którymi pacjenci mogą zgłosić do nas wszelkie dolegliwości. Pomiędzy naszym pokojem, a tym w którym będą znajdować się pacjenci jest szyba obserwacyjna. Oczywiście pielęgniarki będą mimo tych udogodnień sprawdzały stan pacjentów. Jeżeli czegoś będzie potrzeba, środków przeciwbólowych, czy innych jesteśmy do dyspozycji pacjenta – przekonuje Aleksandra Stanek, pielęgniarka chirurgiczna.


alt


Placówka dużą wagę przywiązuje do sterylności i dokładnej dezynfekcji sprzętu. Po zakończonym zabiegu narzędzia chirurgiczne są poddawane dokładnemu myciu i wstępnej dezynfekcji. Zaraz potem narzędzia trafiają na tacy do pomieszczenia sterylizacji, która jest dokonywana za pomocą specjalnego autoklawu. Stamtąd dopiero narzędzie chirurgiczne trafiają do tzw. części czystej, gdzie mogą być znowu wykorzystane do zabiegu.


alt


Największe wrażenie w całym oddziale zabiegowym robi jednak sala operacyjna. Posiada dwie kolumny: chirurgiczną i anestezjologiczną służące podczas operacji. Do nich podłączone są najważniejsze urządzenia medyczne : aparaty podające gazy medyczne, urządzenia monitorujące. W środku znajdziemy również defibrylatory, kardiomonitory, bezcieniowe lampy – to wszystko znajduję się na wyposażeniu sali. Jak zapewnia dyrektor placówki, sprzęt znajdujący się tutaj jest najwyższej, światowej klasy.
- Cały sprzęt znajdujący się w tej sali, to najwyższa światowa półka w sprzęcie medycznym. Dla przykładu warto wspomnieć o aparacie niemieckiej firmy Dräger. Podobno nie ma na świecie lepszego. To taki Mercedes w aparatach do znieczuleń. Oprócz tego w naszej sali znajduje się mikroskop okulistyczny służący do operacji przy chorobach zaćmy – wyjaśnia dr Cieplicki.


alt


Nadmorskie Centrum Medyczne, którego częścią jest Przychodni Polanki w Gdańsku-Oliwie, jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej świadczącym kompleksową, wielospecjalistyczną opiekę medyczną. Oferta usług świadczonych w dziewięciu przychodniach Nadmorskiego Centrum Medycznego jest szeroka i obejmuje: podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, diagnostykę obrazową i laboratoryjną, rehabilitację, w tym rehabilitację kardiologiczną, stomatologię, działalność profilaktyczną oraz nocną i świąteczną obsługę chorych. Centrum Świadczy usługi medyczne dla pacjentów ubezpieczonych w NFZ lub w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Tomasz Wrzask

Fot. Janusz Nowacki

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież