Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmniejszają się zapasy leków do chemioterapii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:33

Za leki przeciwnowotworowe pomorskie szpitale płacą nawet kilkanaście razy więcej niż przed kilkoma miesiącami. NFZ nie zamierza renegocjować umów. Skutkuje to dalszym zadłużaniem się szpitali.Nic na to nie poradzą lekarze, dyrektorzy szpitali, ani lokalni włodarze. Zakupy interwencyjne leków są w gestii „Centrali”. Leków wystarczy na tydzień, góra do dwóch tygodni. Już dzisiaj brakuje doxorubicyny, leku stosowanego w chorobach nowotworowych, jak białaczka, chłoniaki, rak piersi i płuca, działającego na zasadzie hamowania podziałów komórek i etapozydu, leku fazowo-specyficznego. Aptekarze i medycy dokonują cudów by leki sprowadzić. Najprostsza droga – kupić. Ale ceny w hurtowniach poszybowały w górę. Tak skończyła się polityka lekowa zapoczątkowana  przez minister Ewę Kopacz, obecną marszałek Sejmu. Jej następca Bartosz Arłukowicz zabrał głos w środę – obiecując, że leki lada dzień dotrą do Kraju. Tak w czasach kryzysu propaganda PRL informowała o rejsach statku z cytrusami. Tyle, że leki onkologiczne to nie pomarańcze, bez których można przeżyć.


Tymczasem do Jerzego Karpińskiego, lekarza wojewódzkiego w woj. pomorskim dotarł alarmistyczny list konsultantów wojewódzkich w dziedzinie onkologii, który został też przekazany konsultantowi krajowemu d.s. onkologii i do Ministra Zdrowia. List jest już na biurku wojewody Ryszarda Stachurskiego. Ten zaś chce na środę zwołać w trybie pilnym Pomorską Radę d.s. Ochrony Zdrowia. Tymczasem z dnia na dzień zmniejszają się zapasy medykamentów stosowanych przy chemioterapii.  Niebawem może ich  zabraknąć.  Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że w ciągu tygodnia sytuacja będzie opanowana, bo firma, produkująca część leków cytostatycznych, „ma problemy z zagwarantowaniem ich dostępności, ale chorzy na nowotwory nie zostaną pozbawieni dostępu do leczenia”.  


Opracowana przez byłą minister zdrowia  Ewę Kopacz i wprowadzana przez ministra Bartosza Arłukowicza ustawa o lekach refundowanych w założeniu miała przynieść budżetowi oszczędności. Specjalny ministerialny zespół prowadzi więc negocjacje z koncernami farmaceutycznymi. Jednak zadziałały prawa rynku, czego nie przewidzieli resortowi urzędnicy. W sytuacji rosnącego zapotrzebowania na leki onkologiczne firmy farmaceutyczne ukierunkowały sprzedaż na kraje, w których uzyskują wyższą cenę niż oferowana przez stronę polską. Dramatyczne luki w zaopatrzeniu szpitali w leki wynikają z ich braku w hurtowniach. Jest to tym boleśniejsze, że dotyczy leków od dawna stosowanych w terapii, leków podstawowych. Zatem wymaga to rozwiązań systemowych na poziomie całego kraju. Onkologiczne leczenie musi przejść co drugi ze 120 tys. pacjentów, u których co roku wykrywa się nowotwór. Konieczna jest zatem zgoda resortu zdrowia na import jednego z zamienników. Tu jednak napotykamy opór Komisji Europejskiej, która zakazuje np. importu leków spoza Unii Europejskiej, w sytuacji, gdy dany lek jest na liście leków dostępnych w kraju.


Przypomnijmy, że leki cytostatyczne, cytostatyki, leki przeciwnowotworowe to grupa substancji naturalnych i syntetycznych używanych w chemioterapii nowotworów, działająca toksycznie na komórki nowotworowe charakteryzujące się szybkimi podziałami. Używa się ich, kiedy inne metody leczenia (chirurgiczna i radiologiczna) zawodzą lub przed albo po operacji usunięcia guza w celu zniszczenia ewentualnie pozostałych komórek rakowych.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież